بزرگترین کمپین حقوق بشری چگونه کلید زده شد

0
178

به بهانه یادآورى آغاز به کار “کارزار برای استقرار بی کم و کاست اعلامیه جهانی حقوق بشر در ایران” در سال ۱۳۹۳

 

بزرگترین کمپین حقوق بشری که در آستانه روز جهانی حقوق بشر با امضای ٢٣ نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر آغاز شده، با استقبال گسترده ایرانیان در سراسر دنیا مواجه شده است، به نحوی که تاکنون بیش از دو هزار چهره سیاسی و فرهنگی به کمپین پیوسته‌اند.

به گزارش «جمهوریت» و «پیام دانشجو»، محمد سیف‌زاده و حشمت‌اله طبرزدی که پیش از این در بیانیه‌ای مشترک، سال ١٣٩٣ را سال حقوق بشر نام نهاده بودند؛ از جمله این ٢٣ نفر زندانی هستند که بزرگترین کمپین حقوق بشری را کلید زده‌اند.

این دو زندانی سیاسی در بیانیه قبلی خود که در فروردین‌ماه سال ١٣٩٣، منتشر شد، تصریح کرده بودند: “حقوق بشر پاشنه آشیل جمهوری اسلامی است و جامعه و حکومت را در مسیر سرنوشت‌ساز تاریخی قرار می‌دهد.”

در این بیانیه خاطرنشان شده بود: “همه شواهد و نیز ضرورت‌های اجتماعی و تاریخی حاکی از آن است که حکومت چاره‌ای جز تن دادن به رعایت قوانین حقوق بشری نداشته و تمسک به ابزارهایی مانند حقوق بشر اسلامی، با عنایت به پذیرش اعلامیه جهانی حقوق بشر و دو میثاق بین‌المللی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… فاقد وجاهت قانونی و عقلی بوده و مقبولیت ملی و جهانی نیز نخواهد داشت؛ با این وجود، طی ۳۵ سال گذشته به دلیل عدم وجود قوه قضاییه مستقل از اراده‌ی قدرت حاکم و عدم وجود دادرسی منصفانه و استفاده‌ی ابزاری حکومت از امر قضا برای تحکیم خود و تامین منافع گروهی؛ حقوق شهروندان به صورت گسترده و مستمر، در کلیه‌ی زمینه‌ها نقض گردیده و حکومت در صدر لیست، حکومت‌های ناقض حقوق بشر در جهان قرار گرفته و در مجامع صالحه‌ی جهانی، بیشترین محکومیت را داشته است. از دیگر سو، همین حکومت بدون اخذ مجوز قانونی از ملت ایران، دست به راه‌اندازی برنامه بلندپروازانه‌ی هسته‌ای زده که ملت ایران را با چالش ناخواسته مواجه کرده است و البته خود نیز در بحرانی فرو رفته که در نهایت، راه‌حل برون‌رفت از آن را در گرو مذاکره با نهادهای بین‌المللی و پذیرش الزام‌های مطروحه دانسته است.”

در این بیانیه همچنین تاکید شده بود: “با توجه به موارد فوق می‌توان نتیجه‌گیری کرد که، حکومت در برابر مطالبات انباشت‌شده‌ی اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، حقوقی و اجتماعی ملت ایران و در برابر فشار نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری و وجدان‌های آگاه و بیدار جهانیان راهی جز توقف نقض گسترده و مستمر حقوق بشر ندارد. پس، مطالبات به حق ملی در کنار فشارهای گسترده بین‌المللی، فرصت مناسبی در اختیار همه‌ی طبقات اجتماعی، اعم از کارگران، دانشجویان، فرهنگیان، روزنامه‌نگاران، هنرمندان، زنان، برابری‌طلبان قومی، مذهبی، عقیدتی، فعالین سیاسی و سایر صنوف که آزادی، رفاه، امنیت و… خود را در اجرای مفاد اعلامیه‌ی مذکور می‌دانند، قرار داده تا امیدوارتر از گذشته پا به میدان بگذارند و خواهان حقوق بنیادین خود بشوند؛ بنابراین، به جا است، ملت ایران از پیر و جوان و زن و مرد، با پشتیبانی از سوی همه‌ی احزاب، رسانه‌ها، گروه‌ها و شخصیت‌ها و با درک شرایط حساس و تعیین‌کننده‌ی فعلی، از هر فرصتی برای طرح مطالبات حقوق بشری که در برگیرنده‌ی تمام حقوق بنیادین آنها و در کلیه‌ی زمینه‌ها است استفاده نمایند و برای خلق جنبش اجتماعی قدرتمند، ملی و دموکراتیک، به مثابه‌ی تضمین‌کننده‌ی خواسته‌های خود، همت نمایند.”

اکنون سیف‌زاده و طبرزدی به همراه جمعی از زندانیان سیاسی و عقیدتی کمپینی را کلید زده‌اند که با استقبال گسترده ایرانیان مواجه شده است.

اسامی زندانیانی که با امضای آنها این کمپین آغاز شد به این شرح می‌باشد:

۱- حسن آشتیانی ۲- بهنام ابراهیم‌زاده ۳- وحید اصغری ۴- رسول بداقی ۵- بهروز توکلی ۶- وحید تیزفهم ۷- لطیف حسینی ۸- افشین حیرتیان ۹- کیوان رحیمیان ۱۰- سعید رضایی ۱۱- شاهرخ زمانی‌ ۱۲- عبدالفتاح سلطانى ١٣- سید محمد سیف‌زاده ١۴- ایقان شهیدی ١۵- سیامک صدری ١۶- حشمت‌اله طبرزدی ١٧- سعید عابدینی ١٨- فرهاد فهندژ ١٩- اصغر قطان ٢٠- سعید ماسوری ٢١- کامران مرتضایی ٢٢- فواد مقدم ٢٣- اسدالله هادی

به گزارش «جمهوریت» و «پیام دانشجو»، تاکنون چهره‌هایی چون نسرین ستوده، نرگس محمدی، عباس امیر انتظام، شیرین عبادی، عبدالکریم لاهیجی، مهرانگیز کار و صدها نفر از فعالان حقوق بشر و همچنین فعالان سیاسی، مدنی، اساتید دانشگاه، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در داخل ایران و خارج از کشور به این کمپین پیوسته‌اند.

زندانیان سیاسی و عقیدتی در فراخوان خود تصریح کرده‌اند: ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجایی‌شهر، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق “اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه‌اندازی و شرکت در کمپین “تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” نشان دهیم که ایرانیان خواهان “آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر” هستند‌.

متن کامل این فراخوان را در پی می‌خوانید.

“بیایید تلاش کنیم

هموطنان گرامی!

شصت و شش سال پیش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اعلامیه‌ای به تصویب رسید که به دنبال هزاران سال تلاش و مبارزات بشر در جهت “شناسایی حیثیت ذاتی کلیه اعضای خانواده‌ی بشری و حقوق یکسان و انتقال ناپذیر آن” به دست آمده است. مجمع عمومی در دهم دسامبر ۱۹۴۸ این اعلامیه را در ۳۰ ماده به عنوان “اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر” تصویب و منتشر کرد و آن را به عنوان “آرمان مشترکی برای تمام مردم و کلیه‌ی ملل” اعلام کرد.

در سال ۱۳۵۴ پس از تصویب در مجلس شورای ملی، این اعلامیه نیز از جمله قوانین و مقررات ایران گردید.

همچنین به موجب اصول ۳ و ۹ و ۷۷ قانون اساسی کنونی ایران و نیز ماده‌ی ۹ قانون مدنی فعلی که حکومت مدعی است این قوانین براساس دستورات قرآنی و از جمله فرمان “اوفوا بالعقود” می‌باشد، پس اعلامیه از جمله قوانین و قواعد الزام‌آور بوده و به لحاظ ماهیت جهان‌شمولی‌اش و تعهدات مندرج در متن پیش‌نویس که در تاریخ فوق به تصویب رسید، بر کلیه‌ی قوانین داخلی (اساسی و عادی) رجحان و برتری دارد و قبول بدون قید و شرط این اعلامیه حکایت از آن دارد که اضافه کردن هرگونه قید و شرطی صرفا برای فرار از اجرای تعهدات مندرج در آن بوده و فاقد وجاهت قانونی و شرعی می‌باشد. مطالعه‌ی این اعلامیه و مقایسه‌ی تطبیقی آن با برخی از مواد قانون اساسی موجود، نشان می‌دهد که برخلاف بسیاری از گفته‌ها، تضادی میان آنها وجود ندارد و بنابراین هیچ بهانه‌ای برای عدم اجرای این اعلامیه‌ی جهانی پذیرفته نیست. (این مقایسه‌ی تطبیقی توسط یکی از حقوقدانان برجسته‌ی کشور صورت گرفته که برای آگاهی، در پیوست تقدیم می‌گردد.)

هم‌وطنان گرامی!

اکنون که به نوزدهم آذر، سالروز تصویب این اعلامیه نزدیک می‌شویم باید پرسید که چرا پس از گذشت بیش از یک قرن از انقلاب مشروطه با اهداف قانون‌گرایی و داشتن (عدالت‌خانه‌ی عظمی) برای یکسانی حقوق و یکسان زیستن در پناه قانون و قبول “اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر” قانون‌گرایی در میهن ما نهادینه نمی‌شود و به کرات حقوق بنیادین فوق نقض گردیده است. نمونه‌ی بارز چنین نقض حقوقی در مورد کسانی است که به لحاظ داشتن آراء و عقاید متفاوت سیاسی و عقیدتی، در دادگاه‌های غیرقانونی و به صورت غیرمنصفانه و غیرقانونی مورد تعقیب قرار گرفته و محکوم می‌گردند.

ما جمعی‌ از زندانیان سیاسی و عقیدتی‌ زندان رجایی‌شهر کرج، ضمن درخواست برای اجرای کامل و دقیق “اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” از کلیه هموطنان دعوت می‌‌نماییم تا با راه‌اندازی و شرکت در کمپین “تلاش در جهت عمل به اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر” نشان دهیم که ایرانیان خواهان “آزادی، عدالت، صلح، دموکراسی، احترام جهانی‌ و رعایت واقعی‌ حقوق بشر” هستند‌.

بیائید تلاش کنیم برای “ظهور دنیایی که در آن افراد بشر در بیان و عقیده آزاد و از ترس، فقر، جهل و ستم فارغ باشند.” بیائید برای “حقوق اساسی‌ بشر و مقام و ارزش فرد انسان” تلاش کنیم. مطمئن باشیم که چنین تلاشی، “حسن تفاهم مشترکی نسبت به این حقوق و آزادی‌ها” را به وجود خواهد آورد. “کمپین” تلاش و عزم راسخ یکایک ما را برای رسیدن به دنیای بهتر و پیشرفت فردی و اجتماعی، نشان خواهد داد. بیائید تلاش کنیم و با راه‌اندازی و شرکت در کمپین فوق، خواست اصلی‌ خود را به وجدان بیدار و آگاه جهانیان اعلام نماییم. آری “اجرای بدون قید و شرط اعلامیه جهانی‌ حقوق بشر و میثاقین خواست و آرزوی ماست.”

 

مقایسه تطبیقی بعضی از مواد اعلامیه حقوق بشر و قانون اساسی

۱- هر انسانی به محض تولد دارای حقوق یکسان و مساوی بوده و رنگ و جنس، نژاد، زبان، مذهب و عقاید سیاسی و یا هر عقیده‌ی دیگر موجب رجحان و برتری فرد بر فرد دیگر نخواهد بود و هرگونه تبعیض مردود اعلام گردیده است. مواد ۱ تا ۲ اعلامیه…. اعلامیه و این تعیین حق حیات و آزادی و برخورداری از امنیت شخصی دارد. … ماده سیزده اعلامیه، تقریبا مواد ۱۹-۲۰ و بندهای ۹-۴ قانون اساسی و ماده ۹۵۶ قانون مدنی.

۲- بیگاری، بردگی، شکنجه و هرنوع رفتار غیرانسانی و تحقیرآمیز، ممنوع و هر فرد حق دارد در هر کجا در پیشگاه قانون به رسمیت شناخته شود. (ماده ۲ اعلامیه) معادل مواد ۹ و ۱۱۴ اصل سوم و ۳۸ و ۳۹ و ۴۳ قانون اساسی.

۳- همه در مقابل قانون یکسانند و باید بدون هیچ تبعیضی مورد حمایت قانون قرار بگیرند. هرکس حق دادخواهی در محاکم صالحه قضایی در قبال اعمالی را دارد که ناقض حقوق بنیادین است که قانون اساسی یا هر قانون دیگر به او اعطا نموده است (مواد ۷ و ۸ اعلامیه و اصول ۳۸ و ۳۹ قانون اساسی).

۴- هیچ‌کس را نباید خودسرانه دستگیر، توقیف یا تبعید نمود. هرکس حق دارد با مساوات کامل از امکان بازپرسی منصفانه و علنی توسط یک محکمه مستقل و بی‌طرف برای تعیین حقوق و تکالیف خویش و یا اتهامات جزایی وارده، برخوردار باشد. نظر به اصل برائت و اصل قانونی بودن جرم و مجازات و عطف به ماسبق نشدن قوانین کیفری و انطباق عمل ارتکابی اتهامی با قانون حکم، هر شخص تا اتهامش در دادگاه مستقل بی‌طرف ثابت و قطعی نشده، بی‌گناه فرض می‌شود و از حق دفاع مشروع و دادرسی منصفانه و بی‌طرفانه برخوردار است (مواد ۹، ۱۰، ۱۱ اعلامیه برابر با اصول ۳۲، ۳۳، ۳۴، ۳۶. ۳۷ قانون اساسی و مواد ۲ و ۱۰ قانون مجازات اسلامی).

۵- هیچ‌کس نباید در معرض مداخله خودسرانه در زندگی شخصی، خانواده، خانه یا مکاتبات خود قرار گیرد و یا اینکه شرف و آبروی او مورد تعرض قرار گیرد، هرکس حق دارد که از حمایت قانون در برابر چنین مداخله‌ها و تعرض‌ها برخوردار گردد (ماده ۱۲ اعلامیه تقریبا معادل اصول ۲۲، ۲۳، ۲۵، ۳۴ قانون اساسی).

۶- حق برخورداری از محدوده‌ی مرزها و رفت‌وآمد و اقامت و اسکان در هر قسمت کشور و مسافرت به کشورهای دیگر و تقاضای حق پناهندگی و برخورداری از قبول آن در جرائم سیاسی و خروج از تابعیت کشور و قبول تابعیت کشور دیگر و محرومیت تابعیت (مواد ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵ اعلامیه تقریبا معادل اصول ۴۱ و ۴۲ قانون اساسی و فرمان مکرر قرآن به سفر و مهاجرت و آمریت آن بنا بر اصل ۴ قانون اساسی).

۷- حق برخورداری اشخاص بالغ بدون هیچ‌گونه تبعیضی در ازدواج، زندگی، سرپرستی، جدایی و اینکه خانواده واحد گروهی طبیعی و بنیادین جامعه است و حق برخورداری از حمایت جامعه و قانون و حکومت (ماده ۱۶ اعلامیه تقریبا معادل اصول ۱۹، ۲۰، ۲۱ قانون اساسی).

۸- حق مالکیت شخصی و یا جمعی و ممنوعیت و محرومیت فرد از مالکیت خویش (ماده ۱۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر و اصول ۴۶ و ۴۷ قانون اساسی).

۹- حق آزادی اندیشه، وجدان و مذهب و حق اظهار، تبلیغ، آموزش، ترویج و عمل به آن به صورت فردی یا جمعی بدون مداخله‌ی دیگران و آزادی در جستجو، دریافت و انتقال اطلاعات و عقاید از طریق هر نوع رسانه‌ای، بدون در نظر گرفتن مرزها و حق آزادی تجمع و راهپیمایی و ایجاد تشکل مسالمت‌آمیز و هیچ‌کس را نباید مجبور به عضویت در یک تشکل نمود. (مواد ۱۸، ۱۹، ۲۰، اعلامیه جهانی تقریبا معادل اصول ۲۴، ۱۹، ۲۰، ۲۶، ۲۷ و بند ۶ اصل دوم و بندهای ۶ و ۱۴ اصل سوم و اصل ۹ قانون اساسی)

۱۰- حاکمیت از آن ملت است و مردم حق انتخاب مستقیم و غیرمستقیم حکومت‌گران را دارند. انتخابات باید اداوری، سالم و حق همگانی در انتخاب شدن و انتخاب کردن ملحوظ گردد (ماده ۲۱ اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر تقریبا معادل اصول ۱، ۶، ۵۶، ۵۹، ۶۲ قانون اساسی. لازم به توضیح است از انقلاب مشروطه حکومت از آسمان به زمین آمد و مردم حاکم بر سرنوشت خود گردیدند. حاکمان باید اسم و رسم فقط نوکر، خدمتگزار و منتخب مردم بوده که نصب و نقد و عزل آنها برای مردم واگذار شده است. با کمال تاسف علی‌رغم تصویب در قانون اساسی حکام هنوز از نگاه ارباب‌سالارانه خود نسبت به مردم دست برنداشته‌اند.

۱۱- حق برخورداری از امنیت اجتماعی در سطح داخلی یا بین‌المللی، حق کار کردن و انتخاب آزادانه‌ی شغل، حق بهره‌مندی از دستمزد یکسان در قبال کار یکسان و دستمزد شرافتمندانه و رضایت‌بخش که به طور شایسته خانواده اداره می‌شود و حق داشتن اتحادیه، حق استراحت و فراغت و استفاده از تعطیلات با دریافت دستمزد و حق استفاده از معیشت کافی برای سلامتی و رفاه خود و خانواده و مراقبت‌های پزشکی و خدمات اجتماعی به هنگام بیکاری، بیماری، از کارافتادگی، بیوه‌گی، سالخوردگی یا فقدان وسیله‌ی امرار معاش و حق مادران و کودکان از مراقبت‌های ویژه خواه از تمره ازدواج و خواه خارج از حمایت‌های اجتماعی یکسان بهره‌مند شوند. (مواد ۲۲، ۲۳، ۲۴، ۲۵ اعلامیه تقریبا برابر با اصول ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۶، ۲۸، ۲۹ قانون اساسی)

۱۲- حق تحصیل اجباری و رایگان ابتدایی و پایه و قرار گرفتن آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دسترس همه و آموزش عالی باید برای همه و براساس شایستگی در دسترس باشد. آموزش باید در جهت رشد کامل شخصیت انسانی و تقویت احترام به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی باشد و حسن تفاهم و مدارا و مودت میان تمامی ملل و گردهمائی نژادی و مذهبی را ارتقاء دهد. (ماده ۲۶ اعلامیه که اصل ۳۰ قانون اساسی فراتر از آن رفته و تا پایان دوره متوسطه به صورت رایگان و وسایل تحصیل رایگان در سطح عالی را تا سرحد خودکفایی کشور در نظر گرفته است.)

۱۳- حق شرکت در حیات فرهنگی جامعه و استفاده از منافع مادی و معنوی و علمی و ادبی و هنری آن، حق برخورداری از نظم اجتماعی یا بین‌المللی به منظور تحقق آزادی‌های مندرج در اعلامیه، مسئولیت در قبال جامعه و محدودیت فقط به موجب قانون که برخلاف اهداف و اصول سازمان ملل نباشد. مواد فوق نباید به صورتی تفسیر شود که برای دولت، گروه یا شخصی حقی قائل شود که حقوق مندرج در اعلامیه را پایمال نماید (مواد ۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰ اعلامیه‌ی حقوق بشر و اصول ۱، ۶، ۹، ۱۹، ۲۰، ۲۱، ۲۲، ۴۰ و بند ۶ اصل دوم و بندهای ۲، ۳، ۶، ۸، ۹، ۱۴ اصل سوم و ۵۶، ۹۵ قانون اساسی.

 

منبع: وب‌سایت تلاش کنید (کارزار برای استقرار بی کم و کاست اعلامیه جهانی حقوق بشر در ایران)

لیست حامیان کمپین