حفاظت از حقوق شهروندی محمد علی طاهری و کنش‌های خلاقانه هوادارن او

0
184

شیوا گنجی: سرنوشت «محمد علی طاهری» می‌تواند سرنوشت محتوم هر شهروند تابع قانونی در جمهوری اسلامی ایران باشد. برای درک و دریافت آنچه بر او رفته کافی است سری به اینترنت بزنید و نام او و یا عرفان حلقه را جستجو نمایید؛ در کمال ناباوری در بخش نتایج، لیستی بلندبالا از گزارش‌ها و اخبار مربوط به موارد نقض حقوق بشر از او و دیگر زندانیان عقیدتی و سیاسی خواهید دید. پرسش اینجاست که چگونه است در هزاره انقلاب علمی و پیشرفت‌های لحظه‌ای بشری در سراسر جهان، در کشور ایران همچنان در بر پاشنه‌ی هزاره‌های پیشین می‌چرخد؟ آیا نسیمی از عدالت و رعایت حقوق انسانی در این کشور تاریخی هرگز وزیده است؟ مسلما در اینجا دنبال پاسخ بودن، در مرحله پس از توجه به یک واقعیت اسفناک قرار می‌گیرد.

حاکمان کنونی در ایران، شرم‌آورترین اقدامات علیه بشریت و تمدن را به نام خود ثبت کرده‌اند. آنها هرگونه اظهار وجود انسانی، آزادی، رعایت حقوق شهروندی و عدالت و آسایش را از مردمان ابن کشور ربوده‌اند. پرونده «محمد علی طاهری» می‌تواند نمونه‌ای از صدها هزار پرونده قضایی تراژیک حقوق بشری در ایران باشد.

در این نوشتار به قدرت مردم در حمایت از جان و حقوق شهروندی محمد علی طاهری و همچنین به اهمیت خلق کنش‌های خلاقانه هواداران و شاگردان این زندانی عقیدتی در تغییر مسیر پرونده‌های حقوق بشری در دستگاه قضایی امنیتی حاکمیت اسلامی پرداخته شده است.

 

درست نبودن عقل حاکم بر جامعه، آگاهی و اقدام عملی

فی‌النفسه مجازات کردن همدیگر با هر قصدی از جمله تادیب و تنبیه به روایت حکومتی‌اش، کارکردهای سنتی خودش را از دست داده است. از سوی دیگر بشر امروز، فرازهای بسیاری از تاریخ را گذرانده و دیگر مکانیسم‌های قرون وسطایی دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی را نمی‌تواند بپذیرد. بله، نمی‌شود دیگر به حامیان به دار آویختن، شلاق زدن و سنگسار کردن وقعی گذاشت و آنها را امروزی و یا حتی انسان خواند. برخوردی که با گروه‌های معنوی‌گرا و هواداران سیستم‌های عرفانی در ایران انجام گرفته، نمودی از همین ناکارآمد بودن روش‌ها و قوانین وضع شده و همچنین درست نبودن عقل حاکم بر جامعه است.

در مقابل چه اتفاقی از این رهگذر می‌افتد؟ به خود آمدن بخشی از جامعه که کارد به استخوانشان رسیده است. خودآگاهی و طغیان شهروندانی که مسوولانه در صحنه اعتراض‌های عمومی شرکت می‌کنند. این انسان‌های واقعی در نقش مدافعان حقوق بشر و با عناوین مختلفی همچون هوادار، شاگرد و دوستدار «محمد علی طاهری»، از هر فرصتی استفاده کرده و با رعایت مواد مندرج در قانون اساسی و با مطالبه مواد حقوق بشری جهان‌شمول، از جان و کرامت و حقوق بنیان‌گذار عرفان حلقه حمایت می‌کنند. آنها «ما» بودن و حس انسان‌دوستی به همراه نارضایتی از وضعیت مدیریت جامعه را توامان به پیش می‌برند.

 

هواداران وظیفه‌شناس و اقدامات کنشگرانه

به درازای تمام سال‌ها، ماه‌ها، هفته‌ها، روزها و ساعاتی که «محمد علی طاهری» در بند بوده، شاگردانش هر آنچه توانسته‌اند کرده‌اند و کماکان نیز تلاش‌هایشان در جریان است و ادامه دارد. آنها خودشان را سیاسی نمی‌دانند، اما از برخوردهای سیاسی همیشه آزار دیده‌اند. صدها تن از هواداران «محمد علی طاهری» را تنها به دلیل پیگیری سرنوشت این زندانی عقیدتی، کتک زده‌اند، بازداشت و بازجویی و زندان کرده‌اند و هر آنچه نباید را در حقشان روا داشته‌اند. آنها در مقابل از آنجا که مطالباتشان روشن و واضح است، از پای ننشسته‌اند و از هر اقدام عملی مسالمت‌آمیز و از هر فرصت قانونی استفاده کرده‌اند تا بتوانند «محمد علی طاهری» را آزاد کنند.

به عنوان نمونه هواداران بنیان‌گذار عرفان حلقه، زمانی که در مقابل بیمارستان بقیه‌الله تجمع کرده بودند، با شاخه‌های گل و بسته‌های شیرینی در دست همچنان که صلح‌طلبی‌شان را نشان داده‌اند، با مطالبه مشخص اطلاع از وضعیت و ملاقات با «محمد علی طاهری» که گفته شده بود در این بیمارستان وابسته به سپاه، بستری بوده، دست به تجمع زدند که در نهایت با سرکوب خشن نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شدند. آنها حتی از کف دستهایشان نیز با نوشتن #FreeTaheri به مثابه ابزاری کنش‌گرانه استفاده کرده و آزادی «محمد علی طاهری» را مطالبه کردند.

 

بادکنک‌هایتان را هوا کنید

اقدامات آنها همچون نمونه‌های درخشانی از کنش‌های خلاقانه در تاریخ مبارزات مردمی در ایران خواهد ماند. در اقدام دیگری جمعی از حامیان «محمد علی طاهری» با نصب نوشته «ادامه بازداشت محمد علی طاهری غیرقانونی است»، «شانزدهمین اعتصاب غذای محمد علی طاهری؛ چه کسی پاسخگوست؟» و «محمد علی طاهری را آزاد کنید» و… همراه با تصویر این زندانی عقیدتی، بر روی تعداد زیادی بادکنک، آنها را هوا کرده و این گونه آزادی بنیان‌گذار عرفان حلقه را مطالبه کردند. با این اقدام که به مراتب از شکل‌های کنش‌گرانه پرخطر امنیتی دیگر همچون دیوارنویسی از درجه امنیت بالاتری قرار داشت و صدالبته میزان مخاطبان پیام نوشته شده بر روی آنها، چندین برابر بیشتر و زمان نمایش عمومی آن هم افزایش پیدا کرده بود؛ این عمل را نیز به مجموعه اقدامات کنش‌گرانه مسالمت‌آمیز در کارنامه خود اضافه کردند.

جمع دیگری از هواداران عرفان حلقه پیش‌تر نیز با در دست گرفتن پوستر در کنار بزرگراه‌ها و مسیر‌های پرتردد، نصب بنر و تراکت بر سر در پل‌های عابرپیاده و دیوارهای شهر، جمع‌آوری امضا، نامه‌نگاری به مسوولان و مراجع مذهبی، پخش سی‌دی و کتاب و بروشور، حضور در اماکن مذهبی و اطلاع رسانی عمومی، مراجعه به دفتر مراجع تقلید شیعه، مراجعه به دفتر مسوولان حکومتی از جمله رهبر حکومت، رییس‌جمهور، رییس‌ قوه قضائیه، رییس قوه مقننه، وزرا و نمایندگان مجلس و… با رعایت اصل خشونت‌پرهیزی و رعایت نکات مبارزه مسالمت‌آمیز در هر مرحله، مطالبه آزادی فوری و بدون قید و شرط «محمد علی طاهری» را مطرح کرده‌اند. در همین راستا آیا زمان آن نرسیده همه جنبش‌های مطالباتی و عدالت‌‌جو و حق‌طلب در کنار هم قرار گرفته و با در پیش گرفتن کنش‌های موثر و خلاقانه، همگنان با اعلام اتحاد، زمینه عبور هر چه زودتر از وضعیت غیرانسانی موجود را فراهم کنند؟ قطعا هواداران، شاگردان و دوستداران «محمد علی طاهری» می‌توانند از جمله نیروهای کنش‌گر پیشگام در عرصه مبارزه امروز در سطح ایران باشند. همدیگر را دریابیم، سامان بیابیم و همگام شویم.

.