فراز و نشیب پرونده یک زندانی، از عرفان تا زندان

0
259

yaddasht-parvande-taheri-erfanews

نوشتاری درباره برخوردهای متفاوت با پرونده محمد علی طاهری بنیان‌گذار عرفان حلقه

آرون عسگری: اگر بخواهیم به یکی از خبرسازترین پرونده‌ها در رابطه با موارد نقض حقوق بشر که همواره مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است  اشاره داشته باشم، بی‌شک به پرونده‌ی محمد علی طاهری برخورد می‌کنیم. پرونده‌ای که از ابتدا به جریان افتادنش در دستگاه قضایی تاکنون، فراز و نشیب‌های بسیاری را به همراه داشته است.

دیدگاه‌هایی بسیار متفاوت در خصوص پرونده محمد علی طاهری وجود دارد که از طرف مردم عادی، هواداران ایشان، فعالان حقوق بشر و همچنین اصحاب رسانه‌ها و مسئولین حکومتی مطرح می‌گردد.

با استناد به خبرهایی که در خبرگزاری‌های معتبر در گذشته انتشار یافته است، در ابتدا مسئولین جمهوری اسلامی ایران، مشکلی با موسسه عرفان حلقه نداشته و حتا گفته شده است که عده‌ای از کارکنان در رده‌‌های بالایی دستگاه‌های دولتی از شخص ایشان حمایت‌های لازم را به عمل آورده‌اند؛ ولی رفته‌رفته با افزایش تعداد هواداران و شاگردان محمد علی طاهری در داخل و خارج از کشور، به دستور مستقل شخص رهبری این موسسه تعطیل و بنیان‌گذار موسسه نیز دستگیر و روانه زندان می‌شود.

از لحاظ علمی زیاد نمی‌توانم به این موضوع ورود پیدا کنم، به دلیل آن که اطلاعات کافی در این خصوص  نداشته و همچنین از آن مهم‌تر اعتقادی نیز ندارم. و سعی می‌کنم بیشتر به دلایلی اشاره داشته باشم که این پرونده را کمی خاص‌تر از دیگر پرونده‌ها جلوه‌گر می‌سازد. و دیدگاه‌هایی را که به طور مستقیم و غیر مستقیم شخصا شاهد آن بودم را در میان می‌گذارم.

از نظر مردم در خصوص محمد علی طاهری دو دیدگاه وجود دارد؛ عده‌ای از مردم ایشان را رمال، فال‌گیر و جن‌گیر معرفی می‌کنند و معتقد هستند که کار ایشان کلاهبرادری بوده است و عده‌ای نیز از مریدان و شاگردان ایشان هستند و راه محمد علی طاهری را با همه سخت‌گیری‌هایی که از طرف دستگاه قضایی صورت می‌گیرد، ادامه می‌دهند و با وجود این که تعداد زیادی از شاگردان ایشان در زندان به سر می‌برند، ولی پا پس نکشیده و از ایشان حمایت می‌کنند.

همچنین لازم به توضیح است که از طرف شخص حقیقی تاکنون شکایتی در خصوص پرونده‌ی ایشان مطرح نشده و اگر هم شده باشد، از طرف فشارهایی است که توسط  دستگاه امنیتی موجود انجام گرفته است. شاکیان اصلی پرونده ایشان شخص رهبری، اطلاعات سپاه و تعدادی از مراجع تقلید بودند. یکی از اتهاماتی که توسط این نهاد و افراد به محمد علی طاهری وارد شده است، ترویج فرهنگ خرافه‌پرستی در میان مردم است که در اینجا لازم می‌دانم که بگویم اگر این کار خرافه‌پرستی است، پس بستن نخ و ریختن پول به ضریح امامان شیعه و امام‌زاده‌ها نیز خرافه‌پرستی تام می‌باشد.

موضوع دوم که در این چند سال اخبار ضد و نقیضی در مورد آن انتشار یافته است  و متاسفانه شاهد آن بودیم که این موضوع باعث گردیده که شکاف عمیق در میان هواداران و شاگرادن ایشان ایجاد شود، از این قرار است که عده‌ای از شاگردان ایشان معتقد هستند که ایشان در زیر شکنجه‌ها و اعتصاب غذاهای طولانی جان خود را در خانه‌های امن سپاه از دست داده‌اند و دستگاه قضایی و امنیتی به دلیل این که جو جامعه را آرام نگه دارند، از بیان این موضوع طفره می‌روند. البته در مواردی مشابه می‌توان به پرونده‌ی سعید زینالی و سامان نسیم نیز اشاره داشت. که این فرضیه را در ابتدا کمی تامل‌برانگیز جلوه می‌داد. ولی با وجود رویدادهایی که در ماه‌های اخیر رخ داده است، مانند مصاحبه وکیل ایشان، فایل صوتی پخش شده مصاحبه‌هایی که توسط افراد درجه اول محمد علی طاهری صورت گرفته و انتقال ایشان به بیمارستان می‌توان گفت که ادعای این فرضیه که توسط تعدادی از شاگردان ایشان مطرح گردیده است، به کلی رد می‌شود. هوادران دیگر ایشان  معتقد هستند که این فرضیه توسط اطلاعات سپاه مطرح شده است، تا اصل موضوع فراموش شده و افکار عمومی در رابطه با شرایط این زندانی عقیدتی – سیاسی به حاشیه رانده شود.

همچنین برخی از فعالان حقوق بشری و اصحاب رسانه معتقد هستند که بیش از حد به پرونده محمد علی طاهری در جوامع حقوق بشری و رسانه‌ای پرداخته می‌شود و این خود باعث تبعیض در انتشار دیگر اخبار و مسائل می‌گردد. شاید این فرضیه نیز درست باشد ولی نباید این موضوع را نیز در نظر نگرفت که به دلیل حمایت‌ها و اعتراضاتی که توسط هواداران ایشان انجام می‌شود و همچنین دستگیری‌های گسترده شاگردان محمد علی طاهری، خبرگزاری‌ها مجبور به انتشار گسترده این اخبار می‌شوند، تا با تهیه گزارش و ارائه به سازمان‌های حقوق بشری، بتوانند چتر حمایتی از زندانیان عقیدتی – سیاسی را ایجاد کنند که در این خصوص آنها دستگیر شده و امکان دستگیرشدندشان نیز در آینده می‌رود.

پرونده محمد علی طاهری یکی از پرونده‌هایی است که در آن موارد نقض آشکار حقوق بشر به دفعات دیده می‌شود؛ بازداشت‌هاى خودسرانه، محاکمه با تاخیر زیاد، عدم برخوردارى از وکیل منتخب در زمان دادگاه، شکنجه‌های شدید، و همچنین اجرای احکام ناعادلانه که مغایر با «اعلامیه جهانی حقوق بشر» است را از زمان دستگیری تاکنون شاهد هستیم و همچنین به دلیل دستگیری هواداران و شاگردان ایشان در طی این سال‌ها که با وجود اعتراضات همچنان ادامه دارد، دامنه رسیدگی به این موضوع نیز بیشتر شده است.

حال با تمام این اوصاف شاهد حمایت‌های بی‌نظیر، چه در داخل و چه در خارج، توسط شاگردان محمد علی طاهری بوده‌ایم. حمایت‌هایی که تاکنون بهای سنگینی را به همراه داشته است و تعداد زیادی از طرفداران عرفان حلقه دستگیر و روانه‌ی زندان شده‌اند. و به جرات می‌توان گفت یکی از منسجم‌ترین تشکیلاتی در داخل ایران است که در سال‌های بعد از کودتای ۸۸ دیده‌ام، به طوری که شنیده‌ام پس از چند روز مبلغ جریمه ایشان که سنگین هم گزارش شده است، توسط هواداران ایشان جمع‌آوری شده است. حتی اگر به گفته بعضی از مخالفین محمد علی طاهری، عرفان حلقه یک نوع درآمدزایی در سطوح گسترده می‌باشد، ولی باز هم انسجام این تشکیلات برای شخص من اگر در آینده بخواهم وارد فعالیت‌های سیاسی بشوم، بسیار تامل‌برانگیز خواهد بود.

در پایان اضافه می‌کنم باورهای اعتقادی‌مان نباید موجب آن شود که دست از حمایت از این زندانی سیاسی و از یاران دربندش برداریم و همانطور که در ابتدا اشاره کردم، شاید با عقاید ایشان و این تشکیلات موافق نباشم ولی بر خود واجب می‌دانم به عنوان یک فعال بسیار کوچک در حوزه حقوق بشر، چه از ایشان و چه از دیگر عزیزان حمایت‌های لازم را انجام داده و با اطلاع‌رسانی درست و به موقع، بتوانم سپر دفاعی برای این عزیزان ایجاد کنم.