اعتصاب غذای دسته‌جمعی شاگردان محمد علی طاهری در زندان‌های قرچک و فشافویه

0
282

gharchakfashafouye-erfanews

نزدیک به ۵۰ نفر از شاگردان محمد علی طاهری که در مقابل مجلس در روز یکم آذرماه تجمع کرده بودند، پس از برخورد خشن نیروهای امنیتی و انتظامی، بازداشت شدند. ۱۰ نفر از آنها پس از ساعاتی آزاد شدند، تعداد قابل توجهی از ۴۰ بازداشتی دیگر در زندان‌های قرچک ورامین و فشافویه دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده‌اند.

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، در ساعات اولیه بازداشت معترضان در مقابل مجلس شورای اسلامی در روز یکم آذرماه ۱۳۹۵، بازداشت‌شده‌ها اعلام کردند که به دلیل “برخوردهای‌فراقانونی و خشونت‌آمیز” و همچنین “ادامه روند غیرعادلانه پرونده محمد علی طاهری” دست به اعتصاب غذای اعتراضی خواهند زد. اکنون اظهارات خانواده برخی از بازداشت‌شده‌ها، اعتصاب غذای تعداد بیشتری از اعضای در حبس آنان را تایید می‌کند.

گزارش شده «زهرامعینی‌بخش»، «سپیده خضرایی»، «رقیه کرمی»، «هانیه محسنی‌تبریزی»، «فیروزه یعقوبی»، «معصومه صالحی»، «هلن شهبازی»، «پانیذ هدایتی»، «لیلا حیدری»، «مینا امیر‌معزی» و «افسون اسلامی» یازده زندانی زن هستند که تاکنون “توانسته‌اند در تماس با خانواده‌های خود اطلاع دهند که در اعتصاب غذا هستند.”

گفته شده «فیروزه یعقوبی» از شاگردان محمد علی طاهری، که یکم آذرماه، در جریان تجمع مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران بازداشت شده، در زندان زنان قرچک ورامین (ندامتگاه شهر ری) دست به اعتصاب غذای خشک زده است. گزارش شده وضعیت جسمی این زندانی قدری وخیم است که “به علت ضعف شدید جسمانی با ویلچر به اتاق تلفن منتقل شده است.”

«محمد رنجبر»، همسر این زندانی گفته “حکم آزادی با قرار وثیقه برای همسرم صادر شده است، اما مسوولان با کارشکنی از آزادی او ممانعت می‌کنند.”

از سوی دیگر گزارش شده “دو تن از مسوولان قضایی پس از انتشار خبر اعتصاب غذای زندانیان، به زندان قرچک ورامین مراجعه و با زندانیان مذاکره کرده‌اند.”

ده‌ها نفر از هواداران و شاگردان محمد علی طاهری، در حالی در نخستین روز از ماه آذر، مقابل مجلس شورای اسلامی برای تحویل نامه تظلم‌خواهی به نمایندگان مجلس رفته بودند، که در محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفته و در نهایت با حمله لباس شخصی‌ها و نیروهای انتظامی مواجه شدند و به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

گفته شده آنها با “اتهام اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب” بازداشت شده‌اند. از سوی دیگر “۱۰ نفر از بازداشتی‌ها در یکم آذرماه بدون قرار وثیقه و با دادن تعهد که دیگر در تجمعات شرکت نخواهند کردند آزاد شده‌اند.”

هم‌اکنون «بهارک آذرنیا»، «سمیرا محمودی»، «معصومه حاج‌علی»، «مهسا خدادادی»، «مینا معزی»، «کژال نزاری»، «لیلا حیدری»، «مهرانگیز مومن»، «هلن شهبازی»، «معصومه اورنگ»، «مریم سهرابی»، «مریم چگینی»، «بهاره منصوری»، «فاطمه آذرمهر»، «زهرا معینی‌بخش»، «فیروزه یعقوبی»، «رقیه کرمی»، «شادی طائبی»، «سمانه زارعان»، «سپیده خضرایی»، «افسون اسلامی»، «آنیا حسنی»، «پانیذ هدایتی»، «سمیه ملکی»، «سهیلا مومن»، «هانیه محسنی تبریزی»، «معصومه صالحی» و «رویا اکبری» از جمله ۲۸ زن زندانی هستند که در زندان زنان قرچک (ندامتگاه شهر ری) در حبس به سر می‌برند.

همچنین «سعید یسایی» در زندان «اوین»، و «ابوالفضل پورحسینی»، «محسن باقری»، «رادمهر یاوری»، «رسول حاج علی»، «محمد علی کاظمی»، «علی مومن برمی»، «محمد خالدی»، «امیرحسین میرخلیلی» و «علی سلامت» نه تن از بازداشت‌شدگانی هستند که در زندان «فشافویه» (ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ) نگهداری می‌شوند.

کماکان از وضعیت قطعی، مکان نگهداری و سرنوشت احتمالی «مروارید فرتومی» و «احسان لطیفی» دو تن از بازداشت‌شدگان خبری در دست نیست. گفته شده آنها “پس از بازداشت به خانه‌های امن سپاه پاسداران منتقل شده‌اند.”

این در حالی است که هم‌اکنون «محمد علی طاهری» در آستانه شصتمین روز از آغاز اعتصاب غذای اعتراضی‌اش، کماکان ممنوع‌الملاقات است. او از یک‌شنبه ۲۵ مهرماه ۱۳۹۵، تاکنون اجازه تماس یا ملاقات با همسر، وکیل و خانواده‌اش را نداشته است و از آن زمان از سرنوشت و وضعیت احتمالی او خبری از سوی دستگاه قضایی و مسوولان زندان اوین منتشر نشده است.

«محمد علی طاهری» از ۷ مهرماه ۱۳۹۵، در اعتراض به عدم اجرای قرار منع تعقیب و ممانعت از آزادی‌اش دست به اعتصاب غذای نامحدود زده است. این شانزدهمین باری است که این زندانی عقیدتی در راستای احقاق مطالبات قانونی‌اش دست به اعتصاب غذای اعتراضی در زندان می‌زند.