“به داد زندانیان در اعتصاب غذا برسید!”

0
120

img_38303

نامه جمعی از فعالان حقوق بشر به حسن روحانی درباره رسیدگی به وضعیت زندانیان در اعتصاب غذا

جمعی از فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی، فعالان مدنی، اعضای عرفان حلقه، در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهور ایران، با اشاره به وضعیت و موارد نقض حقوق بشر در پرونده هشت زندانی در اعتصاب غذا، از حسن روحانی خواسته‌اند “تا به وضعیت بحرانی زندانیانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، توجه نشان دهد.”

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، امضاکنندگان این نامه به رییس‌جمهور نوشته‌اند: “هشت تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان‌های تهران و تبریز، به دلیل نقض قانون در پرونده و درخواست آزادی یا مرخصی در اعتصاب غذا یا اعتصاب غذا و دارو به سر می‌برند، حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.”

«آرش صادقی»، «علی شریعتی»، «محمد علی طاهری»، «مهدی رجبیان»، «حسین رجبیان»، «وحید صیادی نصیری»، «مرتضی مرادپور» و «رسول رضوی» از جمله زندانیان در اعتصابی هستند که امضاکنندگان نامه به روحانی، “درخواست رسیدگی فوری به مطالبات و وضعیت سلامت این زندانیان” را از رییس‌جمهور مطالبه کرده‌اند.

رونوشت این نامه به “قوه قضائیه، دادستانی کل کشور، وزارت دادگستری، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، کمیسیون قانونی، حقوقی مجلس شورای اسلامی” و همچنین به “کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل و سازمان عفو بین‌الملل” ارسال شده است.

متن کامل این نامه که برای “همیاری در ثبت امضا”، رسانه‌ای شده و در اختیار خبرگزاری عرفان قرار گرفته است در پی می‌آید.

جناب آقای روحانی؛

رییس‌ جمهور ایران

با سلام؛

به اطلاع می‌رساند ٨ تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان‌های تهران و تبریز، به دلیل نقض قانون در پرونده و درخواست آزادی یا مرخصی در «اعتصاب غذا» یا «اعتصاب غذا و دارو» به سر می‌برند، که حال برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

نظر به اینکه ایران یکی از امضاکنندگان اعلامیه جهانی حقوق بشر می‌باشد، و با توجه به مواد ذکر شده در این اعلامیه از جمله مواد؛

۲- همه انسان‌ها بی هیچ تمایزی از هر سان که باشند، اعم از نژاد، رنگ، جنسیت، زبان، مذهب، عقاید سیاسی یا هر عقیدهٔ دیگری، خاستگاه اجتماعی و ملی، [وضعیت] دارایی، [محل] تولد یا در هر جایگاهی که باشند، سزاوار تمامی حقوق و آزادی‌های مطرح در این «اعلامیه»اند. به علاوه، میان انسان‌ها براساس جایگاه سیاسی، قلمرو قضایی و وضعیت بین‌المللی مملکت یا سرزمینی که فرد به آن متعلق است، فارغ از اینکه سرزمین وی مستقل، تحت قیمومت، غیرخودمختار یا تحت هرگونه محدودیت در حق حاکمیت خود باشد، هیچ تمایزی وجود ندارد.

۵- هیچ‌کس نمی‌بایست مورد شکنجه یا بی‌رحمی و آزار، یا تحت مجازات غیرانسانی و یا رفتاری قرار گیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی گردد.

۱۸- هر انسانی محق به داشتن آزادی اندیشه، وجدان و دین است؛ این حق شامل آزادی دگراندیشی، تغییر مذهب [دین]، و آزادی علنی [و آشکار] کردن آئین و ابراز عقیده، چه به صورت تنها، چه به صورت جمعی یا به اتفاق دیگران، در قالب آموزش، اجرای مناسک، عبادت و دیده‌بانی آن در محیط عمومی و یا خصوصی است و هیچ فردی حق اهانت و تعرض به فرد دیگری به لحاظ تمایز و اختلاف اندیشه ندارد.

۱۹- هر انسانی محق به آزادی عقیده و بیان است؛ و این حق شامل آزادی داشتن باور و عقیده‌ای بدون [نگرانی] از مداخله [و مزاحمت]، و حق جستجو، دریافت و انتشار اطلاعات و افکار از طریق هر رسانه‌ای بدون ملاحظات مرزی است.

۲۰- هر انسانی محق به آزادی گردهمایی و تشکیل انجمن‌های مسالمت‌آمیز است.

ما امضاء‌کنندگان این نامه که جمعی از فعالان حقوق بشر، فعالان سیاسی، فعالان مدنی، شاگردان مکتب عرفان حلقه و دلسوزان جامعه هستیم، در خصوص نقض‌های صورت گرفته در پرونده‌های ایشان و جلوگیری از بروز فاجعه در خصوص سلامت جسمانی‌شان، درخواست رسیدگی فوری به خواسته‌های این عزیزان را داریم.

اسامی این افراد، مدت زمان اعتصاب غذا و احکام ایشان به شرح ذیل است؛

۱- محمدعلی طاهری به پنج سال زندان و ۹۰۶ میلیون تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد که پنج سال زندان در تاریخ ۱۸ بهمن ۹۴ به پایان رسید و جریمه نقدی ایشان به صورت کامل پرداخت شده است، اما ایشان با وجود اتمام دوره محکومیت و صدور قرار منع تعقیب از سوی دادسرای اوین، همچنان به صورت «غیرقانونی» در انفرادی به سر می‌برد. وی از ۷ مهر ۹۵ در شانزدهمین اعتصاب غذا به سر می‌برد.

۲- آرش صادقی محکوم به ۱۹ سال حبس و از تاریخ ۳ آبان ۹۵ به دلیل «بازداشت غیرقانونی و نقض قانون در پرونده همسرش گلرخ ابراهیمی ایرائی» دست به اعتصاب غذا زده است.

۳ و ۴- مهدی و حسین رجبیان برادرانی که هرکدام به ۳ سال حبس و ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند و از تاریخ ۷ آبان ۹۵ در «اعتصاب غذا و دارو» به سر می‌برند.

۵- وحید صیادی نصیری محکوم به مجموعا ۸ سال حبس که از تاریخ ۲۴ مهر ۹۵ در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

۶- مرتضی مرادپور محکوم به ۳ سال حبس که از تاریخ ۴ آبان ۹۵ در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

۷- رسول رضوی محکوم به ۲ سال حبس که از تاریخ ۱۲ مهر ۹۵ در اعتصاب غذا می‌باشد.

٨- علی شریعتی محکوم به ۵ سال حبس که از تاریخ ۱۰ آبان ۹۵ دست به اعتصاب غذا زده است. وی از تاریخ ۱۹ آبان ۹۵ وارد اعتصاب غذای خشک شده است.

در پایان، مجددا درخواست رسیدگی فوری به مطالبات و وضعیت سلامت این زندانیان را داریم.

با تشکر

 

رونوشت ١: مراجع محترم قضائی (قوه قضائیه، دادستانی کل کشور، وزارت دادگستری، کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، کمیسیون قانونی، حقوقی مجلس شورای اسلامی)

رونوشت ٢: مراجع بین‌المللی (کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، سازمان عفو بین‌الملل)

جهت امضای نامه روی لینک 👇 کلیک کنید و نام و نام خانوادگی خود را ثبت کنید.

https://telegram.me/joinchat/BX3bJED1phgFcGxstWRjTg