در مسیر آزادی برای محمد علی طاهرى + ویدیو

0
133

canada-taheri-erfanews

سازمان عفو بین‌الملل دفتر تورنتو کانادا، با انتشار مطلبی سعی کرده گوشه‌ای از تلاش‌های خانواده و هواداران محمد علی طاهری در کانادا و کمپین‌های حمایتی و مجموعه اقدامات این سازمان را جهت آزادی این زندانی عقیدتی نشان دهد.

ویدیوی حضور اعضای خانواده طاهری در کانادا و همچنین تعدادی از شاگردان و هواداران این بنیان‌گذار عرفان حلقه در جنبش مبارزه با حبس ناعادلانه محمد علی طاهری را در اینجا ببینید.

ترجمه‌ى صفحه اينترنتى سازمان عفو بین‌الملل، که در 30 مهرماه 1395 (٢١ اكتبر ٢٠١٦) منتشر شده را در پی می‌خوانيد.

در سازمان عفو بین‌الملل تورنتو یک قفسه کتاب مملو از پرونده‌های سه اینچی (حدود 7 و نیم سانتی‌متر) مشکی هست. هر پرونده شامل صد اقدام فوری و دیگر مدارک مربوط به افرادی از اقصی نقاط جهان است که در معرض خطر نقض حقوق بشر، بازداشت ناعادلانه و یا دستگیری، شکنجه، ناپدید شدن، آزار و اذیت و سانسور هستند. سالیانه حدود سیصد و پنجاه مورد دریافت می‌شود. آنها توسط نویسندگان ابتدا به شکل نامه و بعد به شکل اقدام آنلاین درمی‌آیند و سپس به صورت پتیشن در رسانه‌های اجتماعی و کمپین‌های مبارزه‌ای پخش می‌شوند.

بسیاری از این کمپین‌ها بخش‌هایی از تلاش‌های موفق برای تغییر زندگی افراد بوده‌اند، ولی شاید در یک نگاه به آنها نتوان یک فرد را مجسم کرد، یک خانواده در پرو به دلیل مقاومت در برابر یک معدن طلا مورد آزار و اذیت واقع شده است، یک پناهنده سوری در معرض دیپورت شدن از یونان است، یک راهب تبتی به دلیل فریاد “آزادی برای تبت” به زندان افتاده است. و این تا زمانی است که خانواده فرد درگیر به دفتر ما رجوع می‌کند.

در آن هنگام آن فرد که در قلب ماجرا به سر می‌برد، تبدیل به تنها چیزی می‌شود که می‌بینیم، از دید مادر او، خانواده‌اش و دوستانش.

بیش از پنج سال است که محمد علی طاهری رهبر معنوی و پزشک طب مکمل در زندان اوین رنج می‌برد. او به اتهام توهین به “مقدسات اسلامی” بازداشت شده و تا به امروز در اعتراض به بازداشت خود، حبس در سلول انفرادی و بدرفتاری بیش از دوازده بار دست به اعتصاب غذا زده است. اخیرا او اعتصاب دیگری را از 28 سپتامبر آغاز کرده است، زیرا مقامات از آزادی او علی‌رغم اتمام زمان محکومیت امتناع می‌ورزند. از تاریخ 16 اکتبر هیچ ارتباطی با او ممکن نبوده و مقامات زندان از ارائه هرگونه اطلاعاتی به وکیل و خانواده او در مورد محل یا وضعیت وخیم جسمی او خودداری می‌کنند.

عزت طاهری مادر محمد، در کنار خواهر ايشان  به همراه گل و به منظور قدردانی از سازمان عفو بین‌الملل به دفتر ما می‌آیند. آنها معتقد هستند که دخالت سازمان ما موثر در نجات جان محمد علی طاهری از اعدام بوده است.

خانواده و مسئول کمپین «گلوریا نفزیگر»، به مانند دوستان قدیمی از دیدار دوباره‌شان، گرچه در چنین شرایط نامناسبی، ابراز خشنودی می‌کنند. دیری نمی‌گذرد که بیش از پنجاه نفر از جامعه ایرانیان و حامیان محمد علی طاهری به جمع ملحق می‌شوند. آنها با پوسترهای محمد علی طاهری، پلاکاردهای فارسی و انگلیسی در تقبیح حبس و شکنجه و همچنین پلاکاردهای عفو بین‌الملل در اتاق هیئت مدیره تجمع می‌کنند.

گلوریا از جمع به خاطر فداکاری و پایداریشان تشکر می‌کند. او می‌گوید که هرکدام از ما وقتی اینجا را ترک می‌کنیم، به منزل رفته و شام را با عزیزان خود صرف می‌کنیم؛ ولی محمد نمی‌تواند چنین کند. این وضع تغییر نخواهد کرد تا زمانی که ما دولت ایران را برای آزادی او تحت فشار قرار دهیم. سپس او همه را دعوت به امضا پتیشن سازمان عفو می‌کند. این پتیشن به منظور درخواست آزادی او به سازمان ملل ارائه خواهد شد.

گلوریا می‌داند که همه پتیشن را امضا کرده‌اند، ولی در چنین شرایط خاصی شما باید آنقدر امضا کنید و آنقدر در مطرح کردن خواست خود پافشاری کنید تا سرانجام به هدف خود برسید.

بیش از 17000 کانادایی با استفاده از فرم آنلاین سازمان عفو، خواستار آزادی محمد شده‌اند و هزاران نفر با درخواست خود صندوق پستی نماینده ایران در سازمان ملل را اشباع کرده‌اند. شما می‌توانید عزت طاهری را دوباره با فرزندش پیوند دهید و با استفاده از لینک پایین اسم خود را به جنبش مبارزه با حبس غیرعادلانه او اضافه کنید.

TAKE ACTION

پس از گرفتن عکس، دست‌دادن‌های دوستانه، تشکرهای قلبی و اشک‌های صمیمانه گروه به منظور گردهم‌آیی به میدان «مل لستمن» می‌روند. آنها هر هفته و تحت هر شرایط جوی در آنجا گردهم می‌آیند؛ چرا که امیدشان را از دست نداده‌اند. آنها به منظور قدردانی از سازمان عفو به اینجا آمده بودند در حالی که وقتی محمد علی طاهری از زندان آزاد شود، دلیل آن پشتکار آنها و شما خواهد بود.

 لينك صفحه ترجمه شده سازمان عفو بین‌الملل:

http://www.amnesty.ca/blog/path-freedom-mohammad-ali-taheri

منبع: mataherinews