×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - 24 آبان - 1398  
true
false

انتشار متن نامه ارسالی به «پروفسور جاوید رحمان»، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در رابطه با اعمال بی‌قانونی و نقض موازین حقوق بشری بر علیه «دکتر محمدعلی طاهری»

پیرو اطلاعیه پیشین خبرگزاری عرفان مبنی بر انعكاس موارد نقض حقوق بشر و تداوم بی‎قانونی‎های دستگاه قضایی در مورد وضعیت بنیانگذار مکتب عرفان حلقه، «دکتر محمدعلی طاهری»؛ در اولین گام از این حرکت اعتراضی نامه ای به قرار زیر تنظیم گردید و در ملاقات حضوری و طی جلسه ای با پروفسور جاوید رحمان، تقدیم وی شد. پیگیری های حقوقی و بین المللی این جرم سازمان یافته از طریق دیگر مراجع ذیربط نیز انجام خواهد گرفت.

متن نامه:

جناب آقای جاوید رحمان

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران

در ابتدای این نامه بر خود لازم می دانیم تا از تلاش‌های مجدانه و خیرخواهانه جنابعالی نسبت به دفاع از حقوق پایمال شده‌ی همه‌ی زندانیان سیاسی دربند نظام جمهوری اسلامی ایران تشکر نماییم.

شناخت صحیح و پیگیری‌های موشکافانه شما در رابطه با پرونده بنیانگذار عرفان حلقه، «دکتر محمدعلی طاهری» و طرح موارد نقض حقوق بشر در قالب گزارشات بی‌نقص در نشست‌های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد یکی از عواملی بود که موجب شد سرانجام دکتر طاهری پس از ۸ سال و نیم بازداشت و تحمل انواع شکنجه‌های جسمی و روحی، در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ از زندان آزاد شود.

جهت شفاف سازی و اطلاع جنابعالی نسبت به وضعیت بغرنج فعلی آقای طاهری پس از آزادی، لازم می‌دانیم تا مواردی را در چند بند به شرح ذیل حضورتان اعلام نماییم:

۱- همانگونه که مطلع هستید دکتر طاهری در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۱۹ و در واقع چند سال پس از اتمام دوره‌ی بازداشت غیرقانونی‌اش از زندان آزاد شد. این آزادی گرچه پس از هشت سال و نیم اسارت و اعمال انواع بی‌قانونی‌ها و نقض موازین حقوق بشری از سوی نظام جمهوری اسلامی صورت گرفت اما باعث شد که مجموعه چند میلیونی مکتب عرفان حلقه، غرق در شادی و سرور شوند و هواداران و شاگردان دکتر طاهری از رهایی استادشان از چنگال رژیم جمهوری اسلامی لحظات خوشی را تجربه کنند.

۲- این خوشحالی دیری نپایید و تنها چند روز پس از آزادی وی، انواع تهدید به قتل و ترور انقلابی دکتر طاهری در فضای مجازی و از طرف موسسات وابسته به سپاه پاسداران و دستگاههای به ظاهر امنیتی حکومت شروع شد. مطابق انتظاری که از تروریستی بودن رفتارهای عوامل قرارگاه ثارالله متعلق به سپاه پاسداران وجود داشت، پروژه ای با موضوع «ترور و حذف فیزیکی» وی در اتاق فکر این سازمان استارت خورد و یکی از مهره‌های این موسسه نیز علناً در فضای مجازی از این اقدام تروریستی پرده برداشت.

۳- از آنجا که عوامل سپاه پاسدارانِ حکومت ایران نسبت به انجام هرگونه اقدامات تروریستی و خلاف قانون، از مصونیت قضایی برخوردار هستند، تنها چند روز پس از آزادی محمد علی طاهری بدون هیچگونه واهمه ای بصورت علنی شروع به تهدید به ترور و قتل وی کردند و این تهدیدات تا کنون نیز ادامه دارد و بصورت روزانه انجام می‌شود. از طرفی نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضاییِ آن همواره در رفتار واقعی خود نشان داده است که هیچگونه تعهدی نسبت به ایجاد امنیت و حقوق شهروندی و پایبندی به اصول حقوقی و موازین حقوق بشری ندارد لذا این بار نیز بدون توجه به اعمال ماده قانونی ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی، هیچ گونه واکنشی را نسبت به این تهدیدات از خود نشان نداده اند.

۴- لازم به ذکر است در طی چندین سال اخیر و در جریان دادرسی پرونده دکتر طاهری، بارها و بارها دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران، سرسپردگی و تبانی و همدستی خود را با عوامل نفوذی سپاه پاسداران نشان داده است و این اولین بار نیست که ردپای این سازمان امنیتی در برخی پرونده های قضایی آشکار شده و رسیدگی قانونی به پرونده آقای طاهری را در امر قضاوت، منحرف کرده است.

۵- لازم به یادآوری است که این اولین باری نیست که دکتر محمدعلی طاهری توسط گروهک‌های زیر مجموعه سپاه پاسداران تهدید به ترور می‌شود. گذشته از این تهدیدها، پیشتر نیز در ایام اسارت وی، عوامل تروریستی سپاه پاسداران با خوراندن عسل در حالت کمای ناشی از اعتصاب غذا، اقدام به قتل عمد او کرده و بار دیگر نیز، باز هم در حالت کما با قرار دادن شیء ناشناس آلوده به مواد رادیو اکتیو در گوش او، اقدام به ترور بیولوژیکی کرده بودند که ناکام ماندند و موفق به اجرای نقشه‌های شیطانی خود نشدند.

۶- تهدیدات آشکار نسبت به قتل محمدعلی طاهری و ایجاد فضای ناامن داخلی و همراه با رعب و وحشت برای خانواده وی، تنها یک بُعد از ایجاد این وضعیت بغرنج می باشد. همزمان با آزادی دکتر طاهری انتظار می‌رفت که طبق قانون، حکم ممنوع الخروجی وی نیز رفع شود چرا که بازداشت این اندیشمند فرزانه نیز خاتمه یافته بود. اما باز هم فشار عوامل امنیتی وابسته به سپاه پاسداران موجب شد تا دستگاه قضایی همچنان پس از گذشت بیش از یکماه از خاتمه بازداشت، حکم اتمام دوره ممنوع الخروجی وی را صادر نکند.

۷- مطابق بند دوم ماده ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین بند دوم ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا ذکر شده است که هر فردی آزاد است و حق دارد که کشور خود را ترک کند. اما این بار هم گویا نظام جمهوری اسلامی به بهانه مصلحت نظام، این معاهده حقوق بشری را زیرپا گذاشته و فقط در گفتار خود و به دروغ در سطح بین المللی ادعای تعهد و وفادارای به مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر را دارد.

۸- با توصیفات مطرح شده آشکار است که سپاه پاسداران با همدستی دستگاه قضایی قصد دارد زمینه‌ای را ایجاد کند که با عدم صدور حکم رفع ممنوع الخروجی بنیانگذار عرفان حلقه، فرصتی را برای ترور و حذف فیزیکی وی در داخل ایران مهیا کند و بدین ترتیب نقشه شوم خود را پس از سالها اعمال فشار و شکنجه، نسبت به وی عملی نماید.

امید داریم که با تداوم و گسترش اقدامات سازنده و ظلم ستیزانه شما و همکارانتان در سازمان ملل متحد، بستر تحقق صحیح آزادی های انسانی و توجه به کرامت انسانی در نظام جمهوری اسلامی ايران مطابق منشور ملل متحد، مهیا گردد.

پیشاپیش از بذل توجه و پیگیری همیشگی شما سپاسگزاریم.

از طرف مجموعه عرفان حلقه

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد