×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - 26 شهریور - 1398  
true
false

امروزه که بشر به عصر ارتباطات و تکنولوژی پاگذاشته است و فضای مجازی جهان را به دهکده ای کوچک بدل کرده؛ اخبار و مسائل روزمره، تنها در طول چند دقیقه در سطح جهان منتشر میشود. این خصوصیت عصر حاضر، در کنار مزایای بیشماری که دارد، یک معضل عظیم را نیز به منصه ظهور رسانده است. معضل «رسانه نما»! که همانگونه که از نامش پیداست در قالب رسانه، اهداف و منافع گروه مشخصی را دنبال کرده و با انتشار گسترده اطلاعات نادرست و گمراه کننده، اقدام به تغییر مسیر تفکری مخاطبان خود می کند. این دست رسانه ها در سالهای اول فعالیت خود با انتشار مستندها و برنامه های عامه پسند درصدد جلب اعتماد مخاطبان هستند و پس از چندی، اخبار دلخواه خود را با ترفندهای رسانه ای به خورد مخاطبان خود داده و به مرور زمان اذهان عمومی را برای پذیرش اهداف پشت پرده سیاسی و اجتماعی و فرهنگی خود آماده می کنند و دست در دست حکومتها، یا به بحرانها دامن میزنند یا صدای حرکت های مردمی را خاموش می کنند.

این رسانه نماها، زمانی که پای فعالیتهای حقوق بشری در میان باشد، با انتشار اخبار گمراه کننده در مورد زندانیان عقیدتی سیاسی، آنهم در مقاطع سرنوشت ساز پرونده آنها، درصدد توجیه احکام ظالمانه‌ی صادر شده اربابان خود برای این افراد بر آمده و یا با عدم پوشش خبری به موقع، مانع از رسیدن صدای تظلم خواهی بیگناهان به مجامع بین المللی میشوند تا احکام مربوطه در سکوت خبری، اجرا شوند و از این حیث، بطور مستقیم دستشان به خون بی‌گناهان بیشماری آلوده است. لازم بذکر است که این دست فعالیتها در تمام ابعاد دنبال میشود و حیطه گسترده ای را در بر میگیرد که برشمردن تک تک آنها از حوصله مخاطبین خارج است.

یکی از این رسانه نما های مشهور، «بی بی سی» فارسی میباشد که در طول سالهای فعالیت خود از ۱۳۸۷ (اندکی پیش از انتخابات ۸۸ !!!) تا کنون، بارها و بارها وابستگی و سرسپردگی خود به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را ثابت کرده و آشکارا اهداف پشت پرده جمهوری اسلامی ایران را دنبال می کند.

در این میان شخص محمدعلی طاهری نیز هرگز از هجمه های پشت پرده و دسیسه چینی های این رسانه نما در امان نبوده است. «بی بی سی فارسی» در طول بیش از ٨ سال اسارت دكتر محمدعلی طاهری، نه تنها هرگز اخبار صحیح پرونده ایشان را پوشش نداد بلکه همیشه در مقاطع حساس این پرونده، وارد عمل شده و با انتشار اطلاعات نادرست، در راستای اهداف شوم اربابان خود حرکت کرده است.
هنگامیکه در ۶ اسفند ماه سال ۹۳ و در شرایطی که دادگاه رسیدگی به اتهام واهی افساد فی الارض برای محمدعلی طاهری، در شرف برگزاری بود؛ این به اصطلاح رسانه، تجمع ۶ هزار نفری شاگردان و هوادارن ایشان در خیابان معلم را، با تیتر «تجمع ده ها نفر از حامیان محمدعلی طاهری» پوشش داد و همانجا بود که مجموعه عرفان حلقه برای نخستین بار با اصطلاح «سوزاندن خبر» آشنا شد!
زمانی که دکتر محمدعلی طاهری زیر حکم ضد بشری اعدام بودند و این رسانه به اصطلاح خبری، به یکباره به بررسی عملکرد طبهای مکمل علاقه نشان داد و در برنامه ای مضحک که سه چهارم زمانش به بررسی فرادرمانی اختصاص داده شده بود؛ به این نتیجه رسید که کلیه طبهای مکمل «شیادی» هستند!!
زمانهایی که در به اصطلاح پوشش اخبار پرونده محمدعلی طاهری، اتهامات ناننوشته در پرونده قرائت میشد تا در افکار عمومی رخنه کند و هفته بعد در پرونده ایشان مکتوب میشد.
زماني كه اعتصاب غذاي ٩٧ روزه محمدعلي طاهري را ناديده گرفت تا مبادا در مجامع بين المللي مورد توجه قرار گيرد.

وقتي كه در ٢٣ دي ماه ٩۷ كه محمدعلي طاهري به علت تخلفات پي در پی و نقض آشکار قانون در روند رسیدگی به پرونده اش و پس از ناامیدی از اجرای عدالت در سیستم قضایی ایران، طی نامه ای به رییس جمهور، سلب تابعیت از جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد و این رسانه، با عدم پوشش خبری این اقدام ابتکاری و بی سابقه، در صدد برآمد تا آن را بی اهمیت جلوه دهد و از انتشار اخبار آن در سطح بین المللی جلوگیری کند و هزاران بار دیگری که در پایمال شدن حقوق بیگناهان اسیر در چنگال جمهوری اسلامی، نقش بسزای خود را ایفا کرد.

با تمام این تفاسیر و با توجه به رویکرد «بی بی سی فارسی» در قبال محمدعلی طاهری، جای بسی تعمق، تفکر و تامل است که این رسانه نما به چه علتی به ناگاه به فکر پوشش اخبار محمدعلی طاهری افتاده و به گونه ای مژده مرخصی نوروزی ایشان را میدهد که گویی ایشان را نه به حصر نوروزی (آنهم بجای آزادی بی قید و شرط) بلکه به مرخصی فرستاده اند. به چه علتی ۳ وکیل حاضر پرونده را نادیده گرفته و از وکیل عزل شده ایشان نقل قول می کند که سابقا هم اطلاعات نادرستی را در مورد ایام بازداشت موکل خود منتشر کرده بود؟؟؟ در پاراگراف دیگری از خبر کذب منتشره به هفت سال حبس ایشان اشاره شده در صورتیکه بارها در اخبار مربوط به این اندیشمند زندانی، به بیش از هشت سال اسارت ظالمانه ایشان پرداخته شده است. حال آنکه انتشار این اخبار کذب از سوی رسانه ای که مدعی انعکاس صحیح و بی طرفانه اخبار است کاملا با هدف ارایه اطلاعات کذب مغرضانه و دیکته شده توسط عوامل وابسته به نظام و عناصر خودفروخته سپاه بوده و گواه روشنی بر بی کفایتی و فریبکاری این رسانه نما می باشد.

تمام اینها نشان دهنده آن است که هر کجا سخن از ظلم و جنایتی توسط ایادی سپاه به میان می آید؛ قطعا بخش مهمی از آن ایادی، همین «رسانه نما» ها میباشند که با تریبون هایی که در اختیار دارند از هیچگونه دخل و تصرفی در مسائل جاری، فروگذار نیستند.

شایان ذکر است در بحبوحه این سیاه نمایی ها، بسیارند رسانه ها و اشخاص مستقلی که به اصول انسانی خود وفادار بوده و شرافت خود را به هیچ نفروخته اند و در طول این سالها، به رسم انسانیت و دفاع از حقوق بشر، همواره در این مسیر ظلم ستیزی همراه و یاریگر مجموعه عرفان حلقه بوده اند که مراتب قدردانی و سپاسگزاری این مجموعه همواره نثارشان بوده، هست و خواهد بود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد