تصویب قطعنامه مربوط به تمدید دوره گزارشگری پروفسور جاوید رحمان در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

0
34

به گزارش خبرگزاری عرفان، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ماموریت جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران را برای یک سال دیگر در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل تمدید کرد.

در رای گیری روز جمعه ۲ فروردین، قطعنامه مربوط به تمدید ماموریت جاوید رحمان با ۲۲ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تصویب شد.

رئیس شورای حقوق بشر سازمان ملل، تیر ماه سال گذشته جاوید رحمان، حقوقدان بریتانیایی پاکستانی تبار و استاد دانشگاه برونل لندن را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران معرفی کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی در این هشت سال به تعیین گزارشگر‌های ویژه حقوق بشر در مورد ایران به شدت انتقاد کرده‌اند و با گزارشگران ویژه سازمان ملل همکاری نمی کنند.

گفتنی‌ست پروفسور جاوید رحمان ۸ اسفندماه ۹۷، دومین گزارش خود را در زمینه موارد نقض حقوق بشر در ایران در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل منتشر کرد. وی در بخشی از این گزارش نگرانی خود را نسبت به عدم پایبندی نظام جمهوری اسلامی نسبت به مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر مرتبط با آزادی عقاید و مذاهب اعلام کرده بود و نام دکتر محمد علی طاهری را نیز در یکی از بندهای گزارش بعنوان قربانی نقض حقوق مرتبط با آزادی بیان و عقیده در ایران ذکر نمود.