×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - 2 اسفند - 1398  
true
false


نهضت دفاع از حقوق بشر در زندان توسط دکتر محمد علی طاهری بنیانگذاری شد. ایشان نوروز ٩٢ به روشنی تاکید کرد که رسالت دفاع از حقوق بشر را بر عهده گرفته است. هنگامی که در سلول انفرادی و تحت شکنجه های ظالمانه قرار داشت و هر روز تلاش میشد او را به بازی کثیف جدیدی بكشانند، دکتر محمدعلی طاهری از قعر تاریکی روشنگرى نمود و نامه هایی را به دور از چشم ماموران نوشت تا مقابل نقض آشکار موازین حقوق بشری از سوی نظام جمهوری اسلامی بایستد.
سند گویا و بارزی از این بی قانونی ها، در شکوائیه های سه گانه ایشان خطاب به کمیسیون اصل٩٠ مجلس گنجانده شده که بعنوان لکه ننگی بر پیشانی نظام فاسد جمهوری اسلامی در تاریخ ماندگار خواهد بود و گواهی می باشد بر ظلم و ستم و دیکتاتوری کوردلانه‌ی صاحبان این قدرت پوچ.
پروفسور پیتر آنتس نیز اخیراً در بخشی از نامه خود که خطاب به اعضا عالی رتبه کمیته صلح نوبل برای اعلام کاندیداتوری دکتر طاهری نوشته است، به این شکوائیه ها اشاره کرده است.
دکتر محمد علی طاهری در سه نامه شکواییه خطاب به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی پرده از تخلفات و ظلم هایی برمیدارد که خود یکی از قربانیان این اعمال خلاف قانون و بی عدالتی ها محسوب می گردد.

شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی احمدزاده در سالهای ۹۴ و ۹۶، دو بار حکم اعدام غیرقانونی به اتهام «افساد فی الارض» برای او صادر کرد که هر دو بار توسط دیوان عالی کشور (به دلایل مختلف از جمله مؤخر التصویب بودن ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ که مبنای صدور حکم دادگاه بدوی بود) نقض گردید. پس از نقض برای بار دوم در سال ۹۶، دیوان عالی کشور، پرونده را به شعبه هم عرض (شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی) ارسال نمود. قاضی صلواتی نیز پس از کش و قوس فراوان، نهایتاً با استناد غیرقانونی به تبصره ماده ۲۸۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، دکتر طاهری را محکوم به تحمل ۵ سال حبس نمود. تبصره ماده ای که قبلاً دیوان عالی کشور، در دو حکم اعدام قبلی، استناد به آن را برای صدور این حکم علیه دکتر محمد علی طاهری غیر قانونی تشخیص داده بود.
در ۹ دی ۹۶ و پیش از صدور حکم غیرقانونی ۵ سال حبس توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برای دکتر محمد علی طاهری، ایشان اولین شکوائیه خود را خطاب به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی (که وظیفه اش طبق اصل ۹۰ قانون اساسی، بررسی تخلفات قوه مجریه، قوه قضاییه و دیگر نهادهای کشور از قانون اساسی است)، ارسال نمود. وی پس از عدم رسیدگی کمیسیون اصل ۹۰ به نامه شکوائیه شماره ۱، در تاریخ ۱۸ فروردین ۹۷ و پس از مقاومت قاضی صلواتی در پذیرفتن اعتراض وکلای وی به حکم صادره و ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور، شکوائیه شماره ۲ خود را خطاب به این کمیسیون ارسال نمود. با ادامه بی اعتنایی مراجع ذیصلاح، دکتر طاهری، سومین شکوائیه خود را به کمیسیون مذکور در تاریخ ۵ خرداد ۹۷ نوشته است

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد