×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - 8 اسفند - 1398  
true
false

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود از وضعیت آزادی‌های دینی در جهان انتقاد کرده است. این گزارش سالانه که روز سه شنبه ۲۴ مردادماه سال ۱۳۹۶ منتشر شده، نام ایران را در کنار کشورهایی چون عربستان، چین، ترکیه و بحرین قرار داده و تصریح کرده که یورش ماموران امنیتی رژیم ایران به اماکن دینی مسلمانان سنی و جلوگیری از ساخت مراکز دینی جدید از نمونه‌های نقض حقوق بشر در ایران است.
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین در این گزارش به وضعیت “محمدعلی طاهری” و شاگردان او اشاره کرده است. گزارش منتشر شده، بازداشت غیرقانونی و خودسرانه آقای طاهری و عدم آزادی بنیانگذار عرفان حلقه را علی‌رغم “صدور قرار منع تعقیب” از سوی مقامات قضایی را نمونه‌ای از رفتارهای جمهوری اسلامی علیه شهروندان خود عنوان کرده است.
در بخشی از این گزارش با اشاره به دیکتاتوری مذهبی مبتنی بر سیستم “ولایت فقیه” به همراه یک “شیعه سیاسی اسلامی” آمده است که اقلیت‌های مذهبی مانند بهاییان و مسیحیان به دلیل اعتقادات مذهبی‌شان تحت پیگرد قضایی قرا می‌گیرند و ایران همچنان به اعدام شهروندان تحت قوانین مبهم ارتداد ادامه داده و در سال ۲۰۱۶ دست‌کم ۲۰ تن به اتهام “محاربه” اعدام شده‌اند.
این گزارش با استناد به آمار مرکز اسناد حقوق بشر ایران اذعان کرده که “در پایان سال ۲۰۱۶ دست‌کم ۱۱۵ سنی، ۸۰ بهایی، ۲۶ تن نوکیش مسیحی، ۱۸ درویش و ۱۰ یارسانی به دلیل باورهای مذهبی و یا فعالیت در این زمینه‌ها در زندان بوده‌اند”.
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در این زمینه در یک نشست مطبوعاتی، درباره گزارش سال وازرت خارجه آمریکا گفت: “تقریبا ۸۰ درصد از جمعیت جهان دلیل اعتقادات مذهبی با فشار و یا با اقدامات خصمانه برای محدود کردن آزادی‌های مذهبی رو به رو هستند”. تیلرسون همچنین افزود: ما می‌دانیم در جایی که آزادی مذهبی محافظت نشود؛ بی‌ثباتی، نقض حقوق بشر و افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، فرصت بیشتری برای ریشه‌دار شدن خواهند داشت و ما نمی‌توانیم این شرایط را نادیده بگیریم.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد