×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - 4 اسفند - 1398  
true
false

مدتی است که موج تازه احضار و بازداشت اعضای عرفان آغاز شده و باعث نگرانی فعالان و سازمان‌های حقوق بشری شده است. فعالان مدنی و حقوق بشری با ابراز نگرانی از وضعیت محمدعلی طاهری در زندان [آقای طاهری با توجه به اتمام مدت محکومیت‌ (پنج سال) و صدور قرار منع تعقیب از سوی مرجع قضایی، کماکان در زندان به سر می‌برد]، این موج تازه بازداشت‌و احضارهای خودسرانه را تهدیدی برای جامعه ایران و آزدی بیان قلمداد می‌کنند.

یکی از فعالان حقوق بشر درون ایران [که به دلایل امنیتی نخواست نام او فاش شود] به خبرگزاری عرفان گفت: “این بازداشت‌ها بی ارتباط با پرونده محمدعلی طاهری نبوده و ماموران امنیتی با انجام این کارها سعی در فشار آوردن بر آقای طاهری و اعضای غرفان دارند”.

شامگاه دوشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۶، ماموران امنیتی در اقدامی هماهنگ و همزمان به جلسات عرفان در استان اصفهان یورش برده و دست کم 40 نفر از شاگردان و مربیان عرفان را دستگیر کردند. اگرچه بازداشتی‌های خانم همگی روز سه شنبه 27 تیرماه و پس از گذراندن ساعاتی در بازداشتگاه آزاد شدند، اما آقایان کماکان در بازداشت به سر می‌برند و از وضعیت آنان اطلاع دقیقی در دست نیست.

«سید سعید هاشمی ابراهیمی» و «مصطفی عابد» دو تن از مربیان عرفان حلقه نیز در شهر مشهد با فاصله یک روز بازداشت شدند.

«سعید هاشمی» از مربیان عرفان، ساعت ٨ بعدازظهر روز یکشنبه ۱۱ تیرماه ١٣٩۶ (برابر با ٢ ژوئیه ٢٠١٧) در محل برگزاری یکی از کلاس‌های عرفان در شهر مشهد به اتفاق ٢۵ تن دیگر از شرکت کنندگان در این کلاس بازداشت شد. از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از آن است «مصطفی عابد» از دیگر مربیان عرفان در مشهد نیز روز شنبه ١٠ تیرماه ١٣٩۶ (برابر با یکم ژوئیه ٢٠١٧)، که در حال پیاده‌ روی در خیابان بوده، توسط ماموران لباس‌شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. سعید هاشمی پیش از این نیز بر اساس رای شعبه ۳ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی صادره در ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶، به اتهام ”توهین به مقدسات دین و شرع“ و ”تحصیل مال نامشروع“ در نهایت ضمن تایید حکم دادگاه قبلی، به تحمل هفت سال حبس تعزیری (به مدت پنج سال تعلیقی) و پرداخت ”۵۰ میلیون ریال جزای نقدی در حق دولت“ محکوم شده بود.

مهتا ضیاء یکی دیگر از شاگردان پیشین محمدعلی طاهری روز سه شنبه ۲۷ تیرماه ۱۳۹۶ در پی یورش ماموران امنیتی به منزل مسکونی اش بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی شهر مشهد منتقل گشت. مهتا ضیاء نهایتا روز شنبه ۳۱ تیرماه با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

بنا بر گزارش‌های رسیده به خبرگزاری عرفان، ماموران امنیتی با به کارگیری ترفندهایی چون “تهدید و ارعاب” و یا “تطمیع” برخی افراد بازداشت شده سعی در اعتراف‌گیری بر علیه شاگردان و مربیان عرفان یا خود بازداشت‌شدگان داشته‌اند. یک منبع آگاه به خبرگزاری گفت: “تحت فشار قرار دادن اعضای عرفان برای اعتراف‌گیری امری نادرست و غیر قانونی است”.

او همچنین افزود: ماموران امنیتی با تهدید بازداشت‌شدگان به پرونده‌سازی و حبس‌های بلند مدت یا تهدید آنها از طریق خانواده‌شان، سعی در ساکت کردن آنها و یا انصراف از داشتن اندیشه عرفانی داشته‌اند.

این در حالی است که اعلامیه جهانی حقوق بشر با اشاره به حق آزادی فکر، وجدان و مذهب، حق تغییر مذهب یا عقیده را نیز متضمن شده است. این اعلامیه همچنین بهره‌مندی از همه آزادی‌ها و حقوق انسانی را برای افراد بشر بدون در نظر گرفتن هرگونه تمایز از نظر مذهب یا عقیده را متذکر شده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد