کمپینی که صدای صلح و قانون است

0
231
مدتي است هواداران و شاگردان محمدعلي طاهری بنیان‌گذار عرفان حلقه با راه‌اندازی کمپین "الف مثل استاد" مردم را به حمایت از این اندیشمند ایرانی فراخوانده‌اند.

رکسانا حقیقت‌طلب: جامعه کنونی ایران در شرایطی به سر می‌برد که شاید بتوان آن را بحران‌خیز ترین عصر تاریخ معاصر این کشور نامید. عصری که در آن کارگران شلاق می‌خورند و معلمان نخبه و اندیشمندان به حبس و اعدام محکوم می شوند، به درستی یادآور دوران ننگین تفتیش عقاید در قرون وسطی است. عصری که در آن شهروندان و حتی زندانیان، از حداقل حقوق شهروندی مندرج در قانون اساسی همین سیستم حاکمیت هم برخوردار نیستند.

آزار و شکنجه قشر معلم و بدتر از آن صدور حکم اعدام برای آنها در طول تاریخ چنان مذموم بوده که حتی شخصی چون «هیتلر»، به عنوان شاخص ترین نماد دیکتاتوری، به آن تن نداده است.

بله، این تاسف بار است که پیشوای «حزب نازی آلمان» اعتقاد داشت فارغ از پیروزی یا شکست در جنگ،  «معلم عامل سازندگی کشور است»، اما در ایران این قشر نیز همچون مابقی اجزای جامعه از کمند پرونده‌سازی‌ها و جرم‌تراشی برادران فراقانون و نهادهای خودسر در امان نیستند.

آنچه بر «محمدعلی طاهری» رفته امروز، نمادی است سرکوب سیستماتیک تمام اقلیت های تحت ستم در ایران، از معلمان و کارگران گرفته تا اقلیت‌های قومی و دینی. کم نبوده‌اند آموزگارانی چون «فرزاد کمانگر»،  «محسن امیراصلانی» و… که با پرونده سازی نهادهای  «تفتیش عقاید» در حکومت ایران_اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات‌‌‌‌‌_ به چوبه دار سپرده شدند و من و شما نظاره گر چنین ظلمی شدیم؛ این بهای اندکی نبود که پرداختیم.

خون هایی که دیروز داده ایم نهال حق طلبی و ظلم ستیزی را امروز به درختی تناور بدل کرده است. امروز کمی کم‌تر از گذشته بیم جان داریم و تحمل چماق زورگویان، کمی بیشتر طاقتمان را طاق می‌کند. امروز هر اندیشمندی که به زندان بیافتد، هر آزاداندیشی که مورد سم پراکنیِ «کیهان» و «فارس» و «رسانه میلی» قرار بگیرد، زنگ هشدار برای ما به صدا در می آید:

نکند باز هم خون اندیشمندی را بریزند و ما ساکت بمانیم!

باور نگارنده این است که کمپین «الف مثل استاد» با چنین هدفی شکل گرفته است. قرار است صداهایی بلند شود و برسد به گوش آنها که باید! که ما باخبریم از آنچه می‌کنید. آگاهیم به حقوقی که از شهروندان ضایع می کنید و این حق را حق خود می‌انگاریم.

این پیام ها که به صورت نمادین خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، رئیس‌جمهور و رئیس قوه‌قضاییه ارسال می‌شود، ندایی از سر استیصال و درماندگی نیست، بلکه ندای اتمام حجت است که آنچه باید می گفتیم، گفتیم. پیامی روشن که یک مطالبه مشخص را دنبال می کند: آزادی بیان و اندیشه.

این کمپین با زبان گفتگو و محوریت «قانون» و «صلح» راه حلی مسالمت‌آمیز را برای گزار به مطالبه مذکور دنبال می کند، تا مسوولان و حاکمان جمهوری‌اسلامی چگونه قدر این زبان خوش و انعطاف مظلومانه را بدانند.