از ما تلاش و از آنها هراس!

0
158

نگاهی به افزایش تهدید فعالان تلگرامی عرفان حلقه از سوی عناصر وابسته به حکومت

 

رحمان کریم‌پور: بعید است در حیات اینترنتی و فعالیت‌های روزانه مجازی‌تان! ناخودآگاه ذهنتان دست‌کم روزی، دو سه روز یک بار، هفته‌ای و یا حتی در طول یک ماه احساس ناامنی، زیرنظر بودن، ترس و بی اعتمادی نکرده باشد. خودسانسوری می‌کنید شاید تا خود و خانواده و دوستانتان را از گزند نیروهای حقوق بگیر سایبری وابسته به حکومت اسلامی در امان نگاه دارید. بله، کل ماجرا به همین‌جا ختم نمی‌شود. هرچه بیشتر حضور مردم در شبکه‌های مجازی افزایش می‌یابد تمهیدات مدبرانه نهادهای امنیتی و شبه نظامی همچون قرارگاه ثارالله، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات و نهادهای ریز و درشت دیگری همچون پایگاه بسیج فلان آبادی ولایت‌خواه و لابد ناچار! که اینترنت‌های پرسرعت دارند و هیچ‌گاه سرعتشان کم و زیاد نمی‌شود و مداوما مورد تقدیر قرار می‌گیرند، افزایش می‌یابد. این یعنی شما چه بخواهید و چه نخواهید در امان نیستید.

غرض اشاره به موضوعی است که این روزهای تلاش‌های درخشان جامعه مدنی در ایران، سنگینی آن را همچون آزمونی سخت و موفق پشت سر می‌گذارند. فضایی سنگین و امنیتی بر اینترنت در ایران سایه افکنده است. نیروهای وابسته به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی با هر نوع ادبیاتی که دلشان بخواهد فعالان تلگرامی را تهدید می‌کنند. آنها از هر ابزاری استفاده می‌کنند تا به وظیفه‌ی شرعی‌شان عمل کنند. در یک مورد مشخص، به آنها گفته شده که هر کسی درباره عرفان حلقه و یا محمد علی طاهری سخنی به میان آورد، شناسایی شوند و با آنها برخوردهای لازم صورت گیرد.

این نیروهای امنیتی از کجا مجوزهای قانونی دریافت کرده‌اند که به حریم شخصی افراد فعال در شبکه‌های مجازی اینترنتی وارد می‌شوند، حساب‌های مربوط به آنها را هک می‌کنند و هفته‌ها و روزهای بسیاری را برای جاسوسی و شناسایی آنها وقت می‌گذارند؟ آیا این نامش دفاع از امنیت کشور است؟ چرا تلاش‌های مدنی و صلح‌طلبانه و آگاهی‌بخشی فعالان عرفان حلقه در تلگرام باید تهدید امنیتی دانسته شود و بودجه‌های بی پایانی از بیت‌المال برای راه‌اندازی سازمان‌ها و نهادهایی در جهت تخریب عرفان حلقه در اختیار افراد امنیتی و روحانیون جویای نام قرار می‌گیرد؟

این تهدیدها و فشارها بر فعالان تلگرامی عرفان حلقه پس از آن صورت می‌گیرد که کمپینی حمایتی برای آزادی محمد علی طاهری معلم زندانی در اوین راه‌اندازی شد. کمپین «الف مثل استاد» که برآیند تلاش شاگردان، هوادران، فعالان مدنی و شهروندان ایرانی برای نجات جان «محمد علی طاهری» است، چرا باید امنیتی‌ها و حکومت اسلامی را به هراس بیاندازد؟

پاسخ‌هایی که به ذهن متبادر می‌شود نشان از ضعف ایدئولوژیک در ساختار حکومت است. آنها کشور را امنیتی کرده‌اند چون تاب شنیدن صداهای دیگرگون را ندارند. آنها هراس دارند چون مردمان این سرزمین تازه همدیگر را پیدا کرده‌اند تا بهم تکیه دهند و صلح و آزادی و آرامش را به یکدیگر هدیه دهند. آنها می‌ترسند از وحدت عمل که بر وحدت نظر چیره شده است. آنها هراس دارند از این که صدای مردم معترض در جهان بپیچد. به راستی حاکم و رهبری که صدای مردمش را نمی‌شنود آیا می‌تواند کماکان رهبر بماند؟ آیا رهبران حکومت اسلامی و مسوولان امنیتی و قضایی و مسوولان دولتی صداها را نمی‌شنوند!؟ نسیمی از آزادی وزیده و در لانه مورچگان طوفان به پا کرده است! ما تلاش می‌کنیم و آنها می‌هراسند از عاقبت روزی که صداها یکی شود!