کمپینی مردمی برای احقاق حقوق یک معلم زندانی

0
153

صادق محمدرضایی: مردمان کدام کشوری را سراغ دارید که به مقام یک معلم و نقش او در سازندگی و بالندگی کشورشان ناآگاه باشند؟ شهروندان مسوول ایرانی هم آگاه هستند که چه ظلمی روی داده و این بار با برپا کردن کمپینی حمایت برای احقاق حقوق پایمال شده «محمد علی طاهری» معلم معنوی عرفان حلقه به میدان آمده‌اند.

کمپین «الف مثل استاد» به عنوان تلاشی عمومی برای حمایت از یک معلم عرفان حلقه شکل گرفته است و تاکنون استقبال و همراهی بخشی از شاگردان، اعضای عرفان حلقه و مدافعان حقوق بشر و فعالین مدنی را در پی داشته است.

این نوشتار به نقش و تاثیر این کمپین در آزادی احتمالی یک زندانی عقیدتی در ایران که بنیان‌گذار عرفان حلقه است می‌پردازد.

 

بانیان کمپین چه هدفی دارند؟

کمپین «الف مثل استاد» همچون هر کمپین حمایتی دیگری برای دفاع از حقوق اولیه شهروندی و همچنین تامین و تضمین حقوق جهانشمول بشری این شهروند راه‌اندازی شده است. این کمپین به صورتی مستقل پیام‌های صوتی مردم را برای رسیدن به هدف آزادی محمد علی طاهری بنیان‌گذار عرفان حلقه انتشار می‌دهد.

کمپین الف مثل استاد مطالبه محور است و آن گونه که بانیان اعلام کرده‌اند: «در پیام‌های صوتی خود می‌توانید رهبر جمهوری اسلامی، رییس جمهور، رییس قوه قضاییه، رییس دادگاه رسیدگی کننده به پرونده محمد علی طاهری، مسوولین نهادهای اطلاعاتی و امنیتی وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه پاسداران و بازجویان و هر کس که مایل هستید را مخاطب قرار دهید و مطالبات خودتان را عنوان کنید.»

مطالبات منتشر شده تاکنون، گویای خواست مردم برای برپایی یک دادرسی عادلانه و در نهایت آزادی محمد علی طاهری است. مطالبه‌کنندگان از مسوولان می‌خواهند که ضمن پایبندی به قانون اساسی کشور، محمد علی طاهری را پس از گذشت بیش از یک سال از اتمام حکم قانونی دادگاه، آزاد کنند.

 

تاثیرات کمپین الف مثل استاد

هیچ کنشی بدون تاثیر و بازخورد نخواهد بود. با توجه به مردمی بودن این کمپین و مطالبه‌محور بودن آن، اگر دموکراسی واقعی بر جغرافیای سیاسی فعلی حاکم بر ایران نمود و وجود داشته باشد، کم‌ترین تاثیر آن می‌تواند برپایی سریع یک دادگاه عادل و انجام دارسی عادلانه برای محمد علی طاهری باشد.

از آنجا که دادگاه تحت نفوذ و تاثیر نهادهای امنیتی و ضابطین قضایی منتسب به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی است، و از سوی دیگر با توجه به این که محمد علی طاهری کماکان یک تهدید امنیتی برای نظام قلمداد می‌شود؛ کمپین الف مثل استاد می‌تواند آنها را به واکنش وادارد. همچنان که می‌بینیم از طرف موسساتی شبیه بهداشت معنوی و سایر سازمان‌های بودجه‌بگیر وابسته به سپاه، کمپینی در محکومیت و تخریب محمد علی طاهری به راه افتاده است.

کمپین الف مثل استاد خواستار نجات محمد علی طاهری است و کمپین واکنشی وابسته به سپاه اعدام او را مطالبه می‌کند. نهادهای دیدبان و گزارشگر حقوق بشر مستقل ایرانی و بین‌المللی و رسانه‌های مردمی، شاهدی بیطرف در این پرونده هستند که با همین مستندات درباره ورود نهادهای امنیتی و اعمال نفوذ و تلاش برای کشتن زندانیان عقیدتی از جمله معلم زندانی محمد علی طاهری گزارش تهیه و منتشر می‌کنند.

تاثیر کلی کمپین برای شرکت‌کنندگان و شاگردان و فعالان معترض به وضعیت این معلم معنوی، مشارکت در انجام موفق کمپینی اعتراضی با مطالبات مشخص حقوقی و با کم‌ترین هزینه‌های احتمالی امنیتی و جانی برای آنان است.

امید که کمپین «الف مثل استاد» به آزادی نهایی «محمد علی طاهری» بیانجامد.