علیزاده طباطبایی: برگزاری دادگاه رسیدگی به شکایت محمد علی طاهری از صدا و سیما/ بازجویی از منتشرکنندگان مستند شبکه ۳

0
1016

گفتگو با محمود علیزاده طباطبایی درباره آخرین وضعیت محمد علی طاهری زندانی عقیدتی محبوس در اوین

 

«محمود علیزاده طباطبایی» وکیل مدافع «محمد علی طاهری» با اعلام برگزاری دادگاه رسیدگی به شکایت موکلش از صدا و سیما در روز یک‌شنبه ۲۱ خردادماه، به خبرگزاری عرفان گفته: «در شعبه ۷ بازپرسی، ضابطین احضار شده بودند؛ ضابطینی که این فیلم‌ها را تهیه کرده بودند. بازپرس بیش از دو ساعت اینها را بازجویی کرد، ولی نتیجه بازجویی را هنوز به ما اعلام نکرده‌اند.»

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، این وکیل دادگستری روز دوشنبه ۲۲ خردادماه ۱۳۹۶ (۱۲ ژوئن ۲۰۱۷)، در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری عرفان گفته: «ما منتظر هستیم که بازپرس تصمیمش را در این مورد بگیرد، چون بعد از این که از ما تحقیقات انجام شد، از خود ضابطین تحقیقات انجام می‌شود، و بعد از آن از آقای طاهری تحقیقات انجام می‌شود. سپس اگر تشخیص دادند، مسوولین شکبه ۳ صدا و سیما را برای تحقیق احضار می‌کنند.»

گفته شده “محمد علی طاهری در روز یک‌شنبه ۲۱ خردادماه ۱۳۹۶، در شعبه ۷ بازپرسی کارکنان دولت در دادسرای مرکز، شعبه رسیدگی کننده به شکایت او از صدا و سیما، به دادگاه منتقل نشده و این دادگاه با حضور زینب طاهری یکی از وکلای مدافع او برگزار شده است.”

«محمود علیزاده طباطبایی» در بخش دیگری از این گفتگو درباره تاریخ احتمالی برگزاری دادگاه موکلش گفته: «در دو روز گذشته (۲۰ و ۲۱ خردادماه ۱۳۹۶) آقای طاهری دو بار به دادگاه احضار شد نه به شعبه بازپرسی؛ بلکه به شعبه دادگاهی که به پرونده خودشان رسیدگی می‌شود، و قاضی با ایشان صحبت کرد. مقدمات رسیدگی فراهم شد و قاضی قول داده است که بعد از ماه مبارک رمضان، جلسه‌ی رسیدگی به مساله و گرفتن آخرین دفاع و صدور رای انجام شود.»

شبکه سه سیما در روز سه‌شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۵، مستندی با نام «حلقه شیطان» پخش کرد. این در حالی بود که یک روز پیش از آن جلسه رسیدگی به پرونده محمد علی طاهری برگزار شده بود. این زندانی عقیدتی، وکلای مدافع او و شاگردان عرفان حلقه نسبت به این اقدام غیرقانونی اعتراض کردند. محمد علی طاهری در دادگاه شکایتی را از اقدام مجرمانه صدا و سیما به نماینده دادستان تحویل داده بود.

این در حالی است که براساس قرار منع تعقیب «محمد علی طاهری» که در ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵ تنظیم و صادر شده، این زندانی عقیدتی از اتهام‌های انتسابی “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق عضویت در گروه چریک‌های فدایی خلق و ترور افراد و تهدید آنها” و اتهام “ارتداد” و “سب النبی” منع تعقیب خورده است.

فایل صوتی و متن کامل گفتگوی خبرگزاری عرفان (اِنا) با «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل مدافع «محمد علی طاهری» را در ادامه می‌شنوید و می‌خوانید.

– آقای طباطبایی ضمن خوشامدگویی به شما، لطفا برای مخاطبان خبرگزاری عرفان بفرمایید در دادگاه رسیدگی به شکایت محمد علی طاهری از صدا و سیما چه گذشت؟

محمود علیزاده طباطبایی: سلام علیکم، در شعبه ۷ بازپرسی، ضابطین احضار شده بودند؛ ضابطینی که این فیلم‌ها را تهیه کرده بودند. بازپرس بیش از دو ساعت اینها را بازجویی کرد، ولی نتیجه بازجویی را هنوز به ما اعلام نکرده‌اند. ما منتظر هستیم که بازپرس تصمیمش را در این مورد بگیرد، چون بعد از این که از ما تحقیقات انجام شد، از خود ضابطین تحقیقات انجام می‌شود، و بعد از آن از آقای طاهری تحقیقات انجام می‌شود. سپس اگر تشخیص دادند، مسوولین شکبه ۳ صدا و سیما را برای تحقیق احضار می‌کنند. در دو روز گذشته (۲۰ و ۲۱ خردادماه ۱۳۹۶) آقای طاهری دو بار به دادگاه احضار شد نه به شعبه بازپرسی؛ بلکه به شعبه دادگاهی که به پرونده خودشان رسیدگی می‌شود، و قاضی با ایشان صحبت کرد. مقدمات رسیدگی فراهم شد و قاضی قول داده است که بعد از ماه مبارک رمضان، جلسه‌ی رسیدگی به مساله و گرفتن آخرین دفاع و صدور رای انجام شود.

 

– آیا شما از این دادگاه اخیر راضی هستید؟

محمود علیزاده طباطبایی: هنوز که تصمیمی نگرفته‌اند ولی همین که به شکایت رسیدگی کردند، ضابطین را احضار و تحقیقات را شروع کردند، این خیلی امیدوارکننده است. تا حالا این اتفاق نیافتاده بود.

 

– وضعیت سلامتی آقای طاهری در چه سطحی بود؟

محمود علیزاده طباطبایی: وضعیتشان خیلی خوب بود و سالم است. به هر جهت هم به شکایتشان دارد رسیدگی می‌شود، هم قول داده‌اند به پرونده خودشان رسیدگی شود؛ از این جهت ایشان هم راضی بودند.

 

– آقای طباطبایی آیا برای آقای طاهری شما درخواست مرخصی کردید موافقت شد؟ پاسخ چه بوده است و چرا اجازه نمی‌دهند ایشان به مرخصی بروند؟

محمود علیزاده طباطبایی: با مرخصی موافقت نشده است، گفتند که دادگاه دارد تصمیم می‌گیرد. ما بایستی منتظر تصمیم دادگاه بمانیم.

 

– آقای طباطبایی برخی از شاگردان آقای طاهری هم از صدا و سیما شکایت کرده بودند، آیا پیگیر آن شکایت‌ها هم هستید؟

محمود علیزاده طباطبایی: بله پیگیر هستیم. به همه شکایت‌ها یکجا رسیدگی می‌شود. در شعبه ۷ بازپرسی کارکنان دولت به همه شکایت‌ها همزمان رسیدگی می‌شود.

 

– آقای طباطبایی این که خبرگزاری فارس یک خبر کذب در مورد نتیجه دادگاه آقای طاهری درباره شکایت از خانم فاطمه میرزاییان منتشر کرده بود، آیا شما نمی‌توانید این موضوع را به عنوان یک شکایت در دادگاه مطرح کنید، یا به عنوان یک اعتراض پیگیری کنید؟

محمود علیزاده طباطبایی: ببینید ما اگر بخواهیم همه موارد را شکایت کنیم بایستی چند وکیل بگذاریم تا فقط شکایت بکنند. چون آنها تشکیلات دارند. یک تشکیلاتی هست، بودجه‌ و امکانات دارد و مرتب دارند اقدام می‌کنند. و این که ما بخواهیم مقابلشان هر اقدامشان را جواب بدهیم، ما هم یک تشکیلات به قوت و قدرت آنها بایستی ایجاد کنیم که چنین امکانی را نداریم. ولی همین که به شکل موردی شکایت کنیم و رسیدگی می‌شود بایستی خیلی هم شکرگذار باشیم.

 

– شاگردان آقای طاهری، خانواده او، و سازمان‌های مدافع حقوق بشر چه اقدامی می‌توانند انجام دهند تا به آزادی آقای محمد علی طاهری کمکی کرده باشند؟

محمود علیزاده طباطبایی: ببینید ما از اول توصیه‌مان به شاگردان آقای طاهری این بود که در چارچوب قانون حرکت کنید و قطعا ما می‌توانیم طبق قانون حقمان را بگیریم. کما این که این کار را کردیم. و هر کار غیرقانونی آسیبش به آقای طاهری می‌رسد. و طبق قانون، شاگردان و هرکس دیگری و مراجع حقوق بشری هر اقدامی بخواهند انجام بدهند، از طریق قوه قضاییه از طریق رییس جمهور که مسوول اجرای قانون اساسی است، از این طرق باید پیگیری کنند. و خیلی امیدواریم که به این قضایا رسیدگی شود چون موارد زیادی نقض حقوق اولیه و اساسی ایشان و همینطور شاگردان آقای طاهری را ما شاهد بودیم. به همه اینها رسیدگی می‌شود. فقط توصیه ما این است که همه از طریق قوه قضاییه و رییس جمهور که مسوول اجرای قانون اساسی است اقدام کنند.

 

– آقای طباطبایی سپاس از این که به ما فرصت دادید.

محمود علیزاده طباطبایی: خواهش می‌کنم، در خدمت شما هستم.