نرگس محمدی پس از خونریزی تحت عمل جراحی قرار گرفت

0
137

نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، یک روز پس از انتقال به بیمارستان به دلیل خونریزی رحم تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

نرگس محمدی “باید تا قطع کامل خونریزی و مشخص شدن نتیجه عمل تحت مراقب ویژه باشد.”

این فعال حقوق بشر به تشخیص پزشکان از قبل به دو بیماری «آمبولی ریه» و «فلج عضلانی» مبتلاست که “در فضای زندان و محیط‌های تنش‌زا تشدید شده و می‌توانند جان بیمار را به خطر اندازند.”

نرگس محمدی روز یکشنبه در پی ادامه خونریزی شدید رحم به بیمارستان منتقل شد.

خانم محمدی از فعالان سرشناس حقوق بشر ایران است که اوایل مهر‌ماه سال گذشته، به ۱۶ سال زندان محکوم شد.

روز ۶ مهر‌ماه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی «ابوالقاسم صلواتی»، نرگس محمدی را به جرم «تاسیس و عضویت در جمعیت لگام» به ۱۰ سال حبس، و برای «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی» و «اقدام علیه امنیت ملی»، مجموعا به شش سال دیگر حبس محکوم کرد.

نزدیکان خانم محمدی می‌گویند که او “موسس” جمعیت لگام نبوده و تنها در آن عضویت داشته است. لگام گروهی برای لغو مجازات اعدام است.

نرگس محمدی در جریان سرکوب اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸، بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. او مدتی پس از انتقال به زندان به دلیل ابتلا به بیماری فلج عضلانی، با توصیه پزشکان با حکم عدم تحمل کیفر از زندان آزاد شد.

نرگس محمدی در سال ۱۳۹۲، با کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کرد و این دیدار انتقاد شدید محافظه‌کاران در ایران را برانگیخت.

او مجددا در سال ۱۳۹۳، بازداشت و مهر ۱۳۹۵، محکوم شد.

منبع: سایت کانون مدافعان حقوق بشر