صدور حکم زندان و شلاق برای ۱۹ نفر از شاگردان محمد علی طاهری+دادنامه

0
1161

به دنبال صدور حکم نهایی دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی تهران، ۱۹ تن از شاگردان محمد علی طاهری هر کدام به تحمل شش ماه حبس تعزیری و ده ضربه شلاق محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، با توجه به دادنامه شماره ۹۶۰۹۹۷۰۲۳۰۶۰۰۱۳۳ به تاریخ شنبه ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۲۰ می ۲۰۱۷)، ۱۹ نفر از شاگردان و هواداران «محمد علی طاهری» زندانی عقیدتی، که یکم آذرماه ۱۳۹۵، در جریان تجمع در مقابل درب مراجعات مردمی ساختمان مجلس شورای اسلامی، بازداشت شده بودند، از سوی قاضی «دانشور» رییس شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران (۱۰۸۳ جزایی سابق) هر کدام به تحمل شش ماه حبس تعزیری و ده ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

گفته شده براساس این حکم “قرار تعلیق اجرای مجازات‌های محکومین ردیف اول لغایت سیزدهم به مدت سه سال صادر شده است.”

“برپایی تجمع بدون مجوز قانونی در حمایت از محمدعلی طاهری در مقابل قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی، نهاد ریاست جمهوری، زندان اوین و دادسرای شهید مقدس، در دست داشتن بنر و سر دادن شعار، مطالبه آزادی محمد علی طاهری و برهم زدن نظم و امنیت” به عنوان بخشی از اتهام‌های این شاگردان عرفان حلقه ذکر شده است.

در بخشی از متن دادنامه درباره قرار تعلیق سه ساله برای متهمان ردیف اول تا سیزدهم آمده: “هرگاه محکومین از تاریخ صدور قرار تا پایان تعلیق، مرتکب یکی از جرایم عمدی موجب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت شوند، علاوه بر مجازات جرم اخیر، مجازات معلق نیز درباره‎ی آنها اجرا و الا محکومیت تعلیقی بی‌اثر می‌شود.”

«ابوالفضل پورحسینی»، «محسن باقری»، «حدیث شهبازی»، «رقیه کرمی»، «سیدامیر حسین میرخلیلی»، «علی مومن برمی»، «رادمهر یاوری»، «معصومه اورنگ»، «مینا امیرمعزی»، «فیروزه یعقوب رازلیقی»، «سوسن اکبر»، «محمد خالدی»، «بهارک آذرنیا»، «علی سلامت زیراسفی»، «رسول حاجی علی لالانی»، «شادی تائبی»، «افسون اسلامی»، «مریم سهرابی» و «محمدعلی کاظمی‌زاده خنامان» اسامی کسانی هستند که طی این دادنامه با اتهام “اخلال در نظم و آسایش و آرامش از طریق تجمع غیرقانونی” در ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶، به تحمل حبس و شلاق محکوم شده‌اند.

تجمع هواداران «محمد علی طاهری» در مقابل درب مراجعات مردمی ساختمان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ۱ آذرماه ۱۳۹۵، با دخالت نیروهای امنیتی لباس شخصی، گارد ویژه و نیروی انتظامی به خشونت کشیده شد. در آن روز ده‌ها نفر از شاگردان و هوادران محمد علی طاهری در پنجاه و پنجمین روز از گذشت اعتصاب غذای بنیان‌گذار عرفان حلقه، به قصد تحویل نامه‌های اعتراضی به نمایندگان مردم در مجلس توسط نیروهای امنیتی و انتظامی و لباس شخصی سه نهاد نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفتند.

پس از آن علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران، محمود صادقی، نماینده مردم تهران و علی نجفی نماینده شهرستان بابل در مجلس ایران، طی یک نامه کتبی در خصوص برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی با شاگردان محمدعلی طاهری در مقابل مجلس، به مسوولان اجرایی کشور تذکر دادند. در بخشی از متن تذکر آنها آمده بود «این رفتار خشونت آمیز با اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصل ۲۷ در تعارض است.»