محمد علی طاهری در کشاکش انتخابات!

0
287

فریبرز راستی: این جمله مشهور که یادآور خاطرات تلخ و ناگواری است در حافظه تاریخی ایرانیان همچون خاری رونده در تن جا خوش کرده است؛ «نظر فلان کاندیدا به نظر بنده نزدیکتر است» این بار قرعه به نام یک زندانی عقیدتی زده شده است. یک کاندیدای شورای شهر مدعی شده که «نظر محمد علی طاهری به فلان کاندیدای شورای شهر و به فلان کاندیدای ریاست جمهوری نزدیکتر است.» مگر می‌شود استفاده ابزاری از یک زندانی بی‌پناه را دید و سکوت کرد؟

گویندگان مدعی، وکلای مدافع «محمد علی طاهری» هستند. «محمود علیزاده طباطبایی» و «زینب طاهری» با انتشار دو قطعه ویدیوی کوتاه مدعی شده‌اند «محمد علی طاهری» انتخابات را تحریم نکرده و بالعکس از هوادارنش خواسته که به دو کاندیدای مشخص در لیست نامزدهای شورای شهر تهران و ریاست جمهوری ایران رای بدهند. یعنی راویان مدعی شده‌اند که شاگردان به «محمود علیزاده طباطبایی» برای شورای شهر و «حسن روحانی» برای ریاست جمهوری ایران رای بدهند، چون بنیان‌گذار زندانی عرفان حلقه این را از آنان درخواست کرده است.

نکته قابل تامل و صدالبته تاسف‌بار اینجاست که راویان این پیام تبلیغاتی، وکلای مدافع محمد علی طاهری هستند. مگر می‌شود یک وکیل مدافع به جای دفاع جانانه و شبانه‌روزی از موکل بی‌گناهش از او به عنوان یک ابزار سیاسی برای جمع‌آوری رای استفاده کند؟ آیا وکیل مدافع (بخوانید کاندیدای شورای شهر) می‌خواهد از یک زندانی عقیدتی سوءاستفاده کند؟ سهم دستگاه‌های امنیتی سپاه و اطلاعات در این سناریو چقدر است و چه اهدافی را دنبال می‌کنند؟ آیا به زندانی و وکلای او وعده تخفیف مجازات و آزادی داده شده است؟ آیا قوه قضاییه و دادگاه رسیدگی کننده به پرونده محمد علی طاهری به جای برگزاری جلسه نهایی دادگاه و صدور حکم برائت برای این زندانی، سرگرم جمع‌آوری رای برای یک کاندیدای دیگر است؟

این نوشتار سعی دارد تصویری واقعی از وضعیت محمد علی طاهری در کشاکش انتخابات نشان دهد و توجه مخاطبان را به نقض حقوق انسانی این زندانی عقیدتی جلب کند.

 

فقدان یک منبع مستقیم و معتبر

یک زندانی اگر در کشور دیگری مدت محکومیت خود را می‌گذراند، شاید امکان این را داشته باشد که با جهان خارج از خودش حداقل در جلسات عمومی دادگاه ارتباط برقرار کند، و نظرات و اعتقادات خود را در قالب دفاعیات اعلام کند و البته از طریق رسانه‌های نوشتاری، دیداری و شنیداری آنچه را که می‌خواست و می‌توانست اعلام می‌کرد؛ اما در جمهوری اسلامی این امکان به هیچ عنوان و هرگز وجود ندارد. دوربین و میکروفن رسانه‌ها را زمانی در اختیار زندانی قرار می‌دهند که بخواهند اعترافات دیکته شده علیه خودش را اطلاع عموم برساند! بله این یک واقعیت تلخ و جان‌سوز است.

در این شرایط منابع موثق و رسمی قاعدتا وکلای مدافع و خانواده زندانی هستند. در مورد ویژه «محمد علی طاهری» موارد مربوط به پرونده از طریق «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل دادگستری منتشر می‌شود. خانواده محمد علی طاهری سکوت اختیار کرده‌اند که براساس گزارش‌ها وادار به سکوت شده‌اند. یعنی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آنها را تحت فشار قرار داده‌اند تا کم‌ترین اطلاع‌رسانی از وضعیت عضو زندانی‌شان نداشته باشند. نهادهای داخلی و بین‌المللی دیدبان و گزارشگر حقوق بشر نیز امکان مراجعه به زندان و دیدار با محمد علی طاهری را ندارند؛ چون حاکمیت سال‌های مدیدی است که اجازه حضور و بازدید آنها از زندان‌های ایران را نمی‌دهند. در این میانه گویا وکلا حق دارند که آنچه را که باید و البته تشخیص می‌دهند به صلاحدید موکلشان است درباره این زندانی منتشر کنند. اما آیا واقعا محمد علی طاهری از هودارانش چنین درخواستی می‌کند؟

 

انگیزه‌های محمد علی طاهری برای شرکت در انتخابات

به نظر شما و هر عقل سلیم دیگری آیا محمد علی طاهری این حق را دارد که در انتخابات شرکت کند؟ پاسخ نگارنده به این پرسش مثبت است. یعنی این زندانی چه در حبس باشد چه در خارج از زندان می‌تواند از حقوق شهروندی خود استفاده کند و رای بدهد و یا شرکت نکند. این که حقوقی از او مورد سوءاستفاده و معامله احتمالی در قبال آزادی و تخفیف مجازاتش قرار بگیرد، مصداق استفاده ابزاری از اوست. نه نهادهای امنیتی چنین حقی دارندو نه وکلای مدافع این زندانی، که در شرایط فعلی تنها منبع قابل اعتنا درباره پروسه‌ی پرونده او هستند.

اینجا پرسشی مطرح است که محمد علی طاهری به ساختار سیاسی که او را شش سال آزگار در حبس نگاه داشته و زندگی‌اش را مختل کرده و هوادران قابل توجهش را در ایران و جهان آزار داده، چگونه رای می‌دهد؟ او چه انتظاری دارد که در دو دولت اصولگرا و اصلاح‌طلب برآورده نشده است و باید به خاطر برآورده شدن آن رای بدهد و هوادارنش را نیز تشویق کند؟ سیستمی پلیسی و ضد امنیتی که توسط نهادهای به اصطلاح امنیتی که در واقع امنیت مردم را از آنها گرفته‌اند، در تمام سال‌های سرکوب عرفان حلقه او را در حبس انفرادی نگاه داشته، چرا باید این معلم زندانی به وعده‌های دروغین آنها بله بگوید؟

در این شرایط است که من و بسیاری از شما و انسان‌های آزاده مشکوک می‌شویم در اصالت این ادعا! می‌شود گفت محمد علی طاهری انگیزه‌ای حقیقی برای شرکت در انتخابات ندارد، اما این را بهتر است از خود او بشنویم. او باید سریعا و بدون قید و شرط آزاد شود و بدون واسطه با مردم و هوادارانش سخن بگوید.

 

حقوقی که شامل محمد علی طاهری نمی‌شود

بله، حقوق بشر همان حقوقی است که در این سال‌های انفرادی و شکنجه و اعتراف اجباری شامل محمد علی طاهری نشده است. دستگاه قضا مرتکب تخلف قانونی شده است، دستگاه امنیتی جز سلب آرامش و امنیت و ایجاد ترس و عذاب دستاوردی برای عرفان حلقه نداشته است. وکلای مدافع با در نظر گرفتن تمام اقدامات قانونی که انجام داده‌اند، در یک جو انتخاباتی از موکلشان استفاده ابزاری کرده‌اند. خود زندانی ایزوله است و راه‌های ارتباط او با جهان خارج مسدود شده است. در این میانه تنها مدافعان حقوق بشر و شاگردان و هواداران صلح‌طلب این زندانی باقیمانده‌اند تا بتوانند صدای او باشند. صدایی که تنها حقوق جهانشمول بشری را برای این شهروند زندانی درخواست می‌کند. آنها از افکار عمومی می‌خواهند نسبت به تضییع حقوق انسانی محمد علی طاهری آگاه باشند و نسبت به آن واکنش نشان دهند. آنها از نهادهای دیدبان و مدافع حقوق بشر می‌خواهند گزارش‌های مربوط به زندانیان عقیدتی و سیاسی محبوس در زندان‌های ایران و به ویژه وضعیت محمد علی طاهری را به مجامع تصمیم‌گیری بین‌المللی گزارش دهند و از آنها واکنش سریع و اقدام فوری بخواهند.

از سوی دیگر این شاگردان و هواداران و مدافعان حقوق بشر هستند که می‌توانند با گسترش اعتراضات و ادامه بی وقفه تلاش‌های قانونی و مدنی در ایران و سراسر جهان به آزادی محمد علی طاهری کمک کنند. آنها می‌دانند که زندانی سیاسی و عقیدتی، ابزار سوءاستفاده هیچ‌کس نیست. آنها با اعاده حقوق بشر محمد علی طاهری می‌خواهند جهان را زیباتر و زندگی را بهتر کنند.

 

اشاره: مسوولیت محتوای نوشته‌ها و یادداشت‌های ارسالی، بر عهده نویسندگان است و خبرگزاری عرفان (اِنا)، دیدگاه‌ها و آرای مطرح شده در محتوای مطالب را ارزش‌گذاری نمی‌کند.