نامه سرگشاده زندانیان رجایی‌شهر نقد انتخابات پیش روی ریاست جمهوری

0
151

ما تنی چند از زندانیان سیاسی، عقیدتی گوهردشت به دلایلی که گفته شد از شرکت در انتخابات نمایشی امتناع و قضاوت و تصمیم نهایی را به عهده افکار عمومی می‌گذاریم. در پایان نیز اشاره‌ای به انتخابات سال ۸۸ می‌کنیم که حاکمیت موجود عریان‌ترین چهره‌اش را در پس آن انتخابات به نمایش گذاشت.

متن کامل این نامه را که نسخه‌ای از آن در اختیار “خبرگزاری عرفان” قرار گرفته در ادامه می‌خوانید.

در روزگاری زیست می‌کنیم که می‌گویند تنها راه این است که باید بین گزینه‌های خود ساخته بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم. نه راهی برای تغییر قائل هستند و نه حتی حقی برای نه گفتن به وضعیت اسفبار ۳۸ ساله حاکم شده از سوی هر دو طیف حاکمیت بر کشور ما در پس عدم حضورمان در انتخابات ناسالم و غیردموکراتیک قائل به این نکته حیاتی هستیم که می‌شود راه دیگری انتخاب کرد: ساختن بستر برای انتخاب گزینه خوب چنانکه تمام سعی‌مان در طول این سال‌ها نیز این بوده است که می‌شود در پس یک رفراندوم قانون اساسی (با نظارت نهاد‌های بین‌المللی)  بستر را برای استقرار یک نظام دموکرات و پس از آن انتخاب گزینه‌های خوب برای اداره کشور از طریق منتخبان واقعی مردم فراهم کرد. در روزگاری که صحبت از مبارزه‌ی صنفی و مبارزات صنفی و مبارزات مدنی کم هزینه  ( برای جلب مشارکت بیشتر مردم ) می‌شود، چگونه می‌توان بی‌انصافانه از گزینه تحریم انتخابات چشم پوشید و بر آن به شیوه‌های غیراخلاقی… تاخت؟!  یکی از نقدهایی که بر مسئله انتخابات در ایران می‌شود بحث عدم فایده و روی کار آمدن گزینه‌های بدتر در پی عدم شرکت بخش‌هایی از مردم در انتخابات و رژیم کنونی است.

در پاسخ به این نقد باید به چند نکته اشاره کرد :

  1. تاکنون چند بار به صورت گسترده انتخابات در طی این ۳۸ سال تحریم شده است؟
  2. همانگونه که افراد حامی شرکت در انتخابات مدعی زمان بر بودن اصلاحات ادعایی‌شان هستند باید بدانند که دیگر روش‌های مبارزه مدنی نیز زمان برتر است.
  3. برای نتیجه بخشی تحریم انتخابات تحریم باید دو ویژگی داشته باشد: اول اینکه گستردگی ( به گونه‌ای که مشارکت حداقل به زیر چهل درصد برسد.)

دوم اینکه استمرار ( برای مدت حداقل سه دوره متوالی) که چنین تحریمی در کمترین اثرش حاوی مزدعیت‌زدایی از حکومت توتالیتر و بسترسازی برای دیگر فعالیت‌های منجر به تغییر است.

ضمن اینکه این نکته را باید در نظر داشت که تحریم انتخابات تنها بخشی از اقدام موثر منجر به پروسه تغییر حاکمیت وضع کنونی است.

آری! ما تنی چند از زندانیان سیاسی، عقیدتی گوهردشت به دلایلی که گفته شد از شرکت در انتخابات نمایشی امتناع و قضاوت و تصمیم نهایی را به عهده افکار عمومی می‌گذاریم. در پایان نیز اشاره‌ای به انتخابات سال ۸۸ می‌کنیم که حاکمیت موجود عریان‌ترین چهره‌اش را در پس آن انتخابات به نمایش گذاشت.

 

باشد که همه‌مان به حفظ حافظه تاریخی ما کوشا باشیم.

سعید شیرزاد

بهنام موسیوند

امیر امیرقلی

زانیار مرادی

سعید ماسوری

ابراهیم فیروزی

زندان رجایی‌شهر کرج

پنج شنبه – ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶