محمود صادقی: رفتارهای غیرقانونی با محمدعلی طاهری را پیگیری می‌کنیم+ویدیو و عکس

0
264

«محمود صادقی» نماینده مجلس در جریان پرسش و پاسخ انتخاباتی نماینده حسن روحانی در زاهدان در شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه، گفته: «رفتارهای غیرقانونی با محمدعلی طاهری را پیگیری می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، این نماینده مجلس نزدیک به اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران، به عنوان نماینده «حسن روحانی» در بعدازظهر شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ (۱۳ می ۲۰۱۷) در شهر زاهدان حاضر شده بود.

در ویدیویی که یکی از شهروندان زاهدانی به خبرگزاری عرفان ارسال کرده است یکی از هواداران محمد علی طاهری زندانی عقیدتی دیده می‌شود که درباره سرنوشت این بنیان‌گذار عرفان حلقه، پرسشی را از «محمود صادقی» نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی که به عنوان نماینده «حسن روحانی» رییس جمهور فعلی ایران در جلسه پرسش و پاسخ انتخاباتی در شهر زاهدان حاضر شده بود، مطرح می‌کند.

این شهروند معترض که پوسترهایی با عنوان “ما خواهان اجرای اصل ۲۳ قانون اساسی (آزادی اندیسه) هستیم” در دست داشت می‌پرسد: «آقای صادقی برای استقرار امنیت برای آزادی اندیشه‌ها و برای قطع دست‌های پشت پرده قرار است این دولت چه کاری بکند؟ محمد علی طاهری دارد به بشریت کمک می‌کند اما با این که یک سال است قرار منع تعقیب ایشان صادر شده است، و طبق قانون زمانی که قرار منع تعقیب صادر می‌شود تا قبل از پایان وقت اداری آن روز باید شخص آزاد شود، ایشان یک سال است هنوز هم داخل سلول انفرادی در زندان اوین هستند. وضعیت ایشان کی می‌خواهد مشخص بشود؟ دست‌های پشت پرده کی می‌خواهند از انجام مسائل حکومتی و… عقیدتی و اندیشه‌ای قطع بشود؟»

«محمود صادقی» در پاسخ به سوال این شهروند معترض می‌گوید: «حالا اینها که فرمودید معلوم است این رفتارها، غیرقانونی است که انجام می‌دهند. اگر کسی یک اتهامی داشته، به هر حال باید به اتهامش رسیدگی بشود و منطبق حکم قضایی مجازات شود و بعد هم آزاد شود. من دنبال کردم مساله ایشان را و به خصوص برخوردی که اینها با گروهی که جلوی مجلس آمده بودند داشتند، اعتراض رسمی کردیم و در واقع تذکر دادیم به وزارت کشور مشخصا درباره پرونده ایشان اسم هم آوردیم و دنبال کردیم. من تا آن جایی که دنبال کردم از اول می‌گفتند در آن پرونده برائت خورده است، و یک پرونده‌ی دیگری دارد. بهانه‌ای که می‌آوردند این بود ولی وکیلشان می‌گویند که این صحت ندارد. در هر حال ما که دستمان به قوه قضاییه نمی‌رسد اما در عین حال از آن حداقل امکان‌هایی که ما داریم استفاده می‌کنیم و ان‌شاالله بیشتر هم. به هر حال این تعهد را من دارم. خب بعد از آن جریانی که برای من پیش آمد… من واقعا شرمنده می‌شوم دوستان می‌آیند جلوی خانه‌ی من. هوادران آقای طاهری آمدند و به من گفتند بیا با هم برویم اوین. گفتند ما داریم می‌رویم جلوی اوین شما هم با ما بیا. گفتم من اگر بیایم که کاری از ما ساخته نیست، حالا شما یک کاری می‌کنید، ما به گونه‌ی دیگری کار می‌کنیم. ولی به هر ترتیب محدودیت‌هایی که وجود دارد از این جهت است که امور قضایی در اختیار دولت نیست در اختیار مجلس هم نیست، البته مجلس می‌تواند سوال کند و تحقیق و تفحص کند. ما الان تعداد زیادی از پرونده‌های زندانیان را دنبال کردیم. و تاثیر هم گذاشتیم. به هر حال مثل گذشته دیگر این برخورد نمی‌تواند انجام بگیرد. خیلی تفاوت پیدا کرده است. هم آقای روحانی علی‌رغم این که قوه قضاییه دستشان نیست همین که… وزارت اطلاعات به هر حال نسبت به گذشته یک وزارت خیلی متفاوت شده است. خیلی از پرونده‌ها را وزیر اطلاعات برای آزادی خیلی از متهمان و زندانیان دنبال می‌کند. این دو قوه به هر حال کار خودشان را انجام می‌دهند. انتظار می‌رود انشالله در دولت بعدی با پشتوانه‌ی بیشتری که پیدا می‌کنیم و در واقع با تغییر ترکیب دولت، یعنی ارتقای ترکیب این دولت، من می‌گویم افزایش عیار اصلاح‌طلبی دولت در دولت دوم آقای روحانی باید بیشتر بشود. آن رنگ سبز باید پررنگ‌تر بشود. به هر حال انشالله جای امیدواری هست که ما از شرمندگی شما دربیاییم.»

گفته شده “جمعی از هواداران و شاگردان محمد علی طاهری حاضر در ستاد انتخاباتی دانشگاهیان زاهدان، نامه‌هایی با محتوای درخواست آزادی برای محمد علی طاهری و رفع حصر اندیشه‌ها و دگراندیشان به محمود صادقی تحویل داده‌اند.”

همچنین گزارش شده مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی از رهبران اهل سنت ایران و امام جمعه زاهدان، در ستاد انتخاباتی «حسن روحانی» و در جریان سخنرانی و جلسه پرسش و پاسخ «محمود صادقی» حضور داشته است.

عکس‌ها و ویدیوی ارسالی از سوی مخاطبان خبرگزاری عرفان در زاهدان در پی آمده است.