نامه یک معلم هنرمند به رئیس جمهور

0
119

عزیز قاسم‌زاده، معلم هنرمندی که به دلیل اجرای یک تصنیف در زنگ هنر، به یک سال جابه جایی محل خدمت محکوم شد در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور می‌نویسد: ” یکی از دلایلی که امروز شما را خطاب قرار می‌دهم به این دلیل است که زخم‌های کاری مرا واداشت تا این فریادها را مستقیم با شخص شما به بانگ بلند به اهتزاز در آورم بلکه شاید امیدی از دل این یاس متولد شود.” قاسم‌زاده هچنین فعال صنفی و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان است.

جناب آقای حسن روحانی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران!

با سلام و احترام

اکنون که در آستانه‌ی انتخابات دیگری قرار گرفته‌ایم همه‌ی کاندیداها در حال دلبری کردن با مردم عزیز ما هستند. هرکس می‌کوشد خود را در پاسداری از حقوق مردم در صف نخست کوشندگان حقوق شهروندی به گونه‌ای قرار دهد، که گوی سبقت را از دیگری ربوده باشد. به راستی آمارهای واقعی انواع ناملایمات اقتصادی و اجتماعی و غارتگری‌هایی که جناح‌های مختلف به ویژه در سر فصل‌های انتخاباتی به افشاگری همدیگر می‌پردازند، نمودار صادقانه‌ای است از شکاف در عیار ادعاهای طلایی و عمل‌های مسی‌ وش.

جناب آقای روحانی!

اخیرا هیئت بدوی تخلفات اداری آموزش و پرورش استان گیلان با شکایت اداره آموزش و پرورش بندر انزلی اینجانب عزیز قاسم‌زاده سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان استان گیلان را به واسطه خواندن تصنیفی در کلاس هنر بنا به کثرت تقاضاهای دانش آموزان و لبیک به این خواسته به یک سال تبعید از انزلی به رودبار محکوم نموده است.

جناب رئیس جمهور!

وقتی که عوامل وزارت آموزش و پرورش در یک استان تا این اندازه فرسنگ‌ها از مدنیت و زیبایی‌های هنری به دور هستند و علی‌رغم اینکه اینجانب سی دی اجرا را ضمیمه لایحه دفاعیه خود نمودم با امید واثق به اینکه با این اقدام، زمینه تبرئه اینجانب فراهم خواهد آمد، با کمال تاسف گویی سند مجرمیتی از من کشف کرده‌اند و در برگه‌ی رای صادر شده ضمن اشاره به خواندن آواز و اشاعه‌ی آن در فضای مجازی به عنوان رفتار خلاف شانیت شغلی! (آن هم زنگ هنر) نوشته‌اند: “متهم سی دی اجرا را هم ضمیمه دفاعیه خود نموده است”.

پیش از این نیز کنسرت رسمی اینجانب در مهر ۹۳ علی‌رغم داشتن تمامی مجوزهای لازم با فشار عوامل ناپیدای بیرونی و عوامل پیدای درونی یعنی فرمانداری شهرستان رودسر و با عدم مقاومت قانونی و وظیفه شناسانه‌ی مدیر کل ارشاد در پاسداری از مجوزهای صادر شده در برابر این فشارهای غیرقانونی، ملغی شد که هنوز هم هیچ ارگانی تاوان خسارت‌های مادی و معنوی وارده بر من را نپرداخته است.

جناب رئیس جمهور!

در شرایطی که آموزش و پرورش ارگان رسمی و بلاواسطه دولت در یک استان، معلمی را به خاطر خواندن یک آواز در کلاس هنر به خواهش دانش آموزانی که سکوتشان هنگام این اجرا با مشاهده ویدئو درس آموز است، به تبعید محکوم می‌کند و ارگان دیگری که آن هم مستقیم زیر نظر دولت شماست یعنی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر کُلش، به جای ایستادن پای مجوزهایش، با ملغی کنندگان کنسرت همراهی و همدلی نشان می‌دهد و شگفت‌تر آنکه حراست اداره کل فرهنگ و ارشاد به هر بهانه‌ای خود مستقیما تلاشش را در جلوگیری از اجرای کنسرت من می‌نهد که در مواردی اسناد مکتوب این کارشکنی‌ها هم موجود است که با مقاومت و سماجت من برنامه‌ای را دوباره برپا داشته‌ایم در حالی که در یک زمان کوتاه دستور مجوز و لغو آن از سوی حراست دولت شما صادر شده است.

البته در مواردی هم با دادن مجوزهای محرمانه که بدعتی برای کارشکنی در کار هنر است، مانع اجرای کنسرت اینجانب شده‌اند که نمونه‌ی اخیر آن را در هفته‌ی معلم شاهد بودیم که از اجرای برنامه‌ی من به شکل ماهرانه‌ای در دو شهرستان رودسر و لنگرود مانع تراشی شد. طوری که پس از اعتراض علنی من قابل اثبات نباشد.

این نوع کارشکنی‌های به زعم فاعلانش زیرکانه که به اصطلاح ردپای رسمی خود را در قانون‌شکنی ننهند، بدترین و غیراخلاقی‌ترین نوع کارشکنی‌هایی است که در ارگان‌های تحت امر دولت انجام می‌شود.

جناب رئیس جمهور!

آیا گناه معلم بودن و کنشگر صنفی بودن و در عین حال به طور حرفه‌ای به هنر مشغول بودن تا این اندازه است که باید خود را برای پرداخت هزینه‌های پیش رویش آماده سازیم؟ البته گمان نمی‌کنم آسمان وزارتخانه‌های دیگر و اقالیم جغرافیایی دیگر رنگین‌تر باشد.

اما من به عنوان نمونه از این دو ارگان در تضییع حقوق شهروندی خود یاد نمودم تا از شما بپرسم آیا ما غیر از هیجان آفرینی‌های لحظه‌ای در آستانه‌ی انتخابات هیچ وظیفه‌ای برای نظارت بر ارگان‌ها برای انطباق میان آن شعارها و عمل به وعده‌ها نداریم؟ جناب رئیس جمهور؛ من اگر امروز شما را خطاب قرار می‌دهم به چند دلیل است نخست اینکه زخم‌های کاری و استخوان در گلو مرا واداشت تا این فریادها را مستقیم با شخص شما به بانگ بلند به اهتزاز در آورم بلکه شاید امیدی از دل این یاس متولد شود. دوم آنکه ‍ نتیجه نقد ارگان‌های تحت نظر شما را ببینم.

باشد که این نقد زمینه ایجاد کمیته‌های نظارتی بی‌طرف و مستقل را با کمک نهادهای مدنی و شخصیت‌های مرجع در حوزه‌های مختلف، برای بررسی میزان عملکرد مدیران را فراهم آورد. سوم، منشور حقوق شهروندی و سماجت یک شهروند در عملیاتی شدنش را یادآور شوم.

چهارم، تلاشی وظیفه مدارانه برای آگاه کردن شما از پلشتی ارگان‌های تحت امر شما نموده باشم.

تا شاید عزم و اراده‌ای از سوی شما برای اصلاح برداشته شود. چه که مشروعیت هر نهادی به زدودن علف‌های هرز پیرامونش است. پس هراسی به دل راه ندهید اگر می‌خواهید نامی بلند در تاریخ به نیکخواهی داشته باشید کمیته‌ای برای پیگیری حقوق شهروندی و حمایت از افرادی که حقوقشان به انحنای مختلف تضییع شده تشکیل دهید.

تنها با ایجاد و حمایت و تقویت این کمیته است که لااقل ریشه‌ی ظلم و ستم از ناحیه‌ی ارگان‌هایی که تحت نظر شما هستند و در بسیاری از موارد دو دوزه بازی می‌کنند، زدوده خواهد شد و حداقل مردم صداقت و سماجت و پیگیری شما را در ادعاهای حقوق شهروندی مشاهده خواهند نمود.

جناب رئیس جمهور!

امیدوارم این پیشنهاد از سوی حضرتعالی در همین ایام قبل از انتخابات اجابت شود. من اولین شهروندی هستم که این مطالبه را از شما نموده‌ام. بی‌شک لبیک شما تنها به کار افزایش آرای شما نخواهد آمد، بلکه مشروعیتی بالینی برای شما به ارمغان می‌آورد که در سال‌های پس از ریاست جمهوری و در کنج خلوت خانه‌ی ذهن و روان شما بزرگ‌ترین ثروت و سرمایه معنوی شما خواهد بود.

با تقدیم احترام، عزیز قاسم‌زاده شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۶

منبع: حقـــــــوق معلم و کارگــــر