بیانیه کانون معلمان همدان به مناسبت هفته معلم ( اردیبهشت ۱۳۹۶)

0
112

در هفته‌ی معلم یاد دکتر ابوالحسن خانعلی و دکتر مطهری را گرامی می‌داریم و این ایام را به عموم فرهنگیان کشور شادباش می‌گوییم.

در کشورهای جهان، ایامی که به نام معلم نام‌گذاری می‌شود، معلمان با برپایی گردهمایی‌هایی علاوه بر بیان مشکلات حوزه فعالیت خود، به نقد عملکرد مسئولان و دولت‌ها می‌پردازند.

در ایران نیز، قانون اساسی حق برگزاری اجتماعات مسالمت‌آمیز برای همه گروه‌ها از جمله تشکل‌های صنفی جهت اعلام خواسته‌های خود به رسمیت شناخته است.

تشکل‌های صنفی فرهنگیان در مدت نزدیک به دو دهه فعالیت برآمده از خواست و اراده‌ی جمعیِ معلمان و بدون وابستگی به جریان‌های قدرت، برای دستیابی به حقوق مادی و معنوی خود تلاش‌های گسترده‌ای کرده‌اند، اما متاسفانه به جای قدردانی از معلمان منتقد، آنها را به چوب زندان و تبعید و انفصال می‌نوازند و با اتهامات امنیتی روانه زندان می‌کنند. اتهامی که هیچ سنخیتی با خواسته‌های فرهنگیان ندارد.

سوال اساسی فرهنگیان کشور این است: معلمی که با انتقادات دلسوزانه در پی اصلاح نظام آموزشی کشور است و دولت‌ها را به اجرا و رعایت قانون فرا می‌خواند برهم زننده امنیت ملی است یا اختلاس کنندگان نجومی از بیت المال، همچون صندوق ذخیره فرهنگیان؟

به راستی با کدام تفسیر از قانون، یک معلم می تواند با عدالت خواهی و حق طلبی امنیت ملی را به خطر بیاندازد و حبس‌اش واجب می‌شود اما رانت‌خواران و نجومی بگیران و زمین‌بخشان امنیت جامعه را به خطر نمی‌اندازند و از هرگونه مجازات مصون هستند؟

با وجود رویکردهای نامناسب و برخوردهای قهری برخی از متولیان، تشکل‌های صنفی از صراط مستقیم حق خواهی عقب ننشسته و با به کار بستن همه روش‌های قانونی مطالبه‌گری، امیدوار به اصلاح رویکردهای ناصحیح در حوزه‌ی آموزش و پرورش هستند.

علیرغم سال‌ها مجاهدت و فداکاری فعالان صنفی برای برقراری عدالت همچنان بی‌عدالتی آموزشی و نقض اصل۳۰ قانون اساسی، بی‌توجهی به تخصیص بودجه شایسته برای نظام آموزشی، عدم رعایت الزامات آموزش کیفی، عدم اجرای کامل و بدون قید و شرط قانون مدیریت خدمات کشوری، بی‌توجهی به ساماندهی وضعیت اشتغال معلمان حق‌التدریس و معلمان آزاد، عدم تخصیص بیمه کارآمد برای بازنشستگان و شاغلان، حاکمیت نگاه امنیتی بر تشکل‌ها و فعالیت‌های صنفی، نادیده گرفتن وضعیت معیشت و منزلت بازنشستگان و… چالش‌های پیش روی فرهنگیان و نظام آموزشی کشور است.

مسئولان به جای برآوردن این مطالبات حداقلی، رنجی مضاعف را دامنگیر جامعه فرهنگیان کرده‌اند، این روزها معلم متعهد آقای اسماعیل عبدی به دلیل پافشاری بر موارد فوق‌الذکر و اعتراض به بی‌توجهی مسئولان قضایی به خواسته منطقی و قانونی خود مبنی بر برگزاری دادگاه علنی، دست به اعتصاب غذا در زندان اوین زده است و از سر ناچاری، برای رساندن صدای مظلومیت خود به گوش مسئولان ، از جان و سلامتی خود مایه گذاشته است.

کانون معلمان همدان ضمن تاکید بر صنفی بودن فعالیت‌های اسماعیل عبدی حمایت کامل خود را از خواسته قانونی او مبنی بر “برداشتن نگاه امنیتی از فعالیت‌های صنفی” و “برگزاری دادگاه علنی با حضور هیات منصفه طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی” لازم می‌دارد و امیدوار است مسئولان کشور با درایت و عقلانیت از بروز فاجعه‌ای احتمالی جلوگیری کنند.

کانون معلمان همدان

منبع: حقـــــــوق معلم و کارگــــر