مسوولان می‌خواهند بساط خانه کودکان کار را جمع کنند

0
155

ساختمان «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان» واقع در پاسگاه «نعمت‌آباد»، در جنوب غربی شهر تهران قرار داد؛ حوالی میدان «سروری»، انتهای خیابان «زمزم»؛ جایی که کودکان کم‌سواد یا بی‌سواد کار و خیابان می‌آیند تا فارسی، علوم و ریاضی بیاموزند.

جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان آنطورکه بر پیشانی وب‌سایتش نوشته شده، از  سال ۱۳۸۲ و با دریافت مجوز قانونی از وزارت کشور با هدف آموزش کودکان کار و خیابان منطقه ۱۹ شهرداری تهران تاسیس شده است. این جمعیت روزانه به ۱۲۰ تا ۱۵۰ کودک که به طور عمده مهاجر افغان و یا «کودکان کار» ایرانی هستند، به طور داوطلبانه آموزش می‌دهد.

ساختمان قدیمی جمعیت زمانی یک آب انبار قدیمی پر رونق بوده است. تا یک هفته قبل هم اعضایی که سال‌ها است در این خانه داوطلبانه کار می‌کرده‌اند، کلاس درس و دفتر و دستک و تشکیلات داشته‌اند ولی این روزها و با پلمپ شدن ساختمان، در فضای سبز حاشیه خیابان به بچه‌ها درس می‌دهند. می‌گویند بچه‌ها که بیش‌تر آن‌ها نان‌آور خانواده و کودک کار هستند، از مسیرهای دور و با اتوبوس یا پای پیاده می‌آیند و نمی‌خواهیم با در بسته انجمن مواجه شوند.

داوطلب‌ها اغلب قدیمی هستند و با این تشکل یک دهه از عمرشان را پشت سر گذاشته‌اند. می‌گویند برای دست‌یابی کودکان به بهداشت و آموزش رایگان، محو کامل کار کودک، جلوگیری از بهره‌کشی و هرگونه سوءاستفاده از آن‌ها و هم‌چنین احقاق حقوق و شرایط زندگی انسانی و برابرشان فعالیت می‌کنند.

تاکنون از سوی مراجع قضایی اتهام یا جرمی علیه این جمعیت اعلام نشده است ولی بیانیه ۱۶اسفند «فراکسیون حقوق بشر» مجلس شورای اسلامی شروع مشکلات آن‌ها بود. این فراکسیون مردادماه سال ۹۵ تشکیل شده است و نمایندگانی چون «علی مطهری» هم عضو آن هستند.

فراکسیون در بیانیه‌اش جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان را متهم کرده بود که از کودکان کار سوءاستفاده کرده، به تدریس آموزه‌های غیردینی و کمونیستی پرداخته، برخی از کودکان را مورد ضرب و شتم قرار داده است و در محیط‌های آلوده و غیربهداشتی آن‌ها را نگه‎داری کنند.

یک هفته بعد جمعیت با صدور اطلاعیه‌ای به این اتهامات پاسخ داد و آن‌ها را غیرواقعی خواند ولی در آخرین روز فروردین‌ماه ۹۶، حوالی ساعت هشت شب دو نفر از ماموران پلیس امنیت تهران به محل ساختمان این جمعیت رفته و نامه پلمپ ساختمان را به سرایدار تحویل داده‌اند. آن‌ها به سرایدار گفته بودند که روز بعد، یعنی روز پنج‏شنبه برای پلمپ کردن ساختمان مراجعه می‌کنند. به وعده خود هم وفا کرده، روز بعد حدود ساعت ۱۲ ظهر به محل استقرار جمعیت رفته و از کارکنان خواسته‌اند وسایل خود را جمع کرده و ساختمان را تخلیه کنند.

یکی از حاضرین در محل به «ایران‎وایر» می‌گوید: «آن‌ها با خوش‌رویی گفتند مشکل پلمپ شدن ساختمان فقط به مساله مجوز مرتبط است. ماموران برخوردشان بد یا خشونت‌آمیز نبود فقط توصیه کردند که برای تمدید مجوز جمعیت به دفتر پلیس امنیت انتظامی مراجعه کنیم. آنطور که من شنیده‌ام، مسوولان جمعیت در حال طی کردن روند ماجرای مجوز هستند.»

این داوطلب می‌گوید به باور او، فعالیت در حوزه آسیب‌های کودکان کار و خیابان نیازمند هیچ مجوزی نیست: «وضعیت کودکان کار در ایران بسیار بحرانی و وخیم است و عقلانی است که آن‌ها یا هر انسان مسوولی منتظر طی مراحل طولانی مجوز نباشد و هر کاری که از دست مان برمی‌آید، برای این کودکان انجام دهیم. به نظرم فعالیت این مجموعه یک جایی پا گذاشتن روی دُم یکی از آقایان بوده و حالا ترجیح‌شان بستن این مرکز است.»

او به «ایران‌وایر» می‌گوید: «من فکر می‌کنم واقعیت چیز دیگری است. باید دید چرا آن‌ها احساس تهدید کرده‌اند.»

در این میان، شیوه برخورد «فارس»، وابسته به نهادهای امنیتی با این موضوع جالب بود. این خبرگزاری دوم اردیبهشت در خبری کوتاه، با اشاره به پلمپ شدن ساختمان نوشت این جمعیت از سال ۸۱ تقاضای ثبت در وزارت کشور را ارسال و موافقت و مجوز فعالیت را در سال ۸۲ دریافت کرده است. ولی دو روز بعد گزارش داد این جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به دلیل «کوتاهی مراکز نظارتی»، چند سال است در حال فعالیت است.

این خبرگزاری هم‎چنین نوشت ساختمان کودکان کار و خیابان پاسگاه نعمت‌آباد محلی برای سوءاستفاده کودکان و وادار کردن آن ها برای گدایی، آموزش ضد دینی و توهین به ائمه است. فارس تنها به این اتهامات بسنده نکرد و افزود آموزش القائات فرقه بهاییت، آموزش مفاهیم «سکسوالیته» که منجر به انحراف کودکان کار و خیابان می‌شده و هم‎چنین آموزش کودکان برای شرکت در اعتراضات خیابانی مانند اغتشاشات سال ۱۳۸۸، از جمله دستاوردهای چنین مراکزی بوده است.

مسوولان این جمعیت ترجیح داده‌اند تا روشن تر شدن شرایط شان مصاحبه نکنند اما آقای «س. الف» می‌گوید: «چندین سال است به شکل داوطلب با این جمعیت همکاری می‌کنم. تصور می‌کنم حضور ما برای مسوولان دولتی خوشایند نیست و به همین دلیل قصد کرده‌اند بساط ما را جمع کنند و در این مسیر هم برای هم‌دلی افکار عمومی، هیچ ابایی ندارند که ما را کمونیست، بهایی، کودک آزار و سوءاستفاده‌گر جنسی کودکان قلمداد کنند. مرجعی هم برای شکایت وجود ندارد؛ قاضی و شاکی خودشان هستند.»

اعضای این جمعیت پیش از این در پاسخ به بیانیه کمیسیون حقوق بشر مجلس، از اعضای کمیسیون و آحاد مردم درخواست کرده‌اند برای بازدید از محل و شیوه فعالیت داوطلبان این مجموعه، از آنجا بازدید کنند؛ درخواستی که هنوز مورد توجه قرار نگرفته است. فعلا خبرگزاری فارس گزارش داده است که اعضای اصلی این جمعیت، سوءسابقه امنیتی و قضایی دارند و باید اقدامات حقوقی و قضایی در این زمینه انجام شود.

براساس گزارش‌های منتشر شده، حدود ۵۰۰ خانوار از فعالیت‌های معطوف به توانمندسازی و سوادآموزی جمعیت کودکان کار و خیابان بهره می‌برند. اما این خانواده‌ها از این پس از کدام مرکز خدمات دریافت خواهند کرد؟ گزارش خبرگزاری فارس به این سوال پاسخی نداده است.

منبع: ایران وایر