عفو بین‌الملل: مردی که در ۱۵ سالگی بازداشت شد در خطر قریب‌الوقوع اعدام است

0
199

پیمان برنداح که در زمان بازداشت ۱۵ سال سن داشت، قرار است در ۲۰ اردیبهشت در زندان عادل آباد در شیراز اعدام شود. او پس از یک محاکمه به شدت ناعادلانه که اصول دادرسی نوجوانان در آن زیر پا گذاشته شده به اعدام محکوم شده است. او پس از دستگیری به مدت طولانی در انفرادی نگهداری شد و به گفته خودش در آن دوران بارها مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

پیمان برنداح که اکنون ۲۲ ساله است  در مرداد ۱۳۹۱ توسط شعبه ۵ دادگاه کیفری استان فارس در ارتباط با مرگ یک نفر به ضربات چاقو در طی یک نزاع گروهی در سال ۱۳۸۹ با اتهام قتل مجرم شناخته شده و محکوم به اعدام شد. او که در زمان وقوع جرم ۱۵ سال سن داشت همواره بر بی گناهی خود اصرار داشته  و مدعی بوده است که نوجوان دیگری ضربه ى مهلک چاقو را وارد کرده است. شعبه‌ى شش دیوان عالی کشور حکم اعدام او را در شهریور ١٣٩٢ تایید کرد.

اعدام پیمان برنداح ابتدا قرار بود در ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ اجرا شود. صبح روز ۱۹ فروردین مسئولین زندان یک گونی روی سر او کشیدند و او را به سلول انفرادی منتقل کردند. بعد از ظهر همان روز، در حالی که به او دستبند و پابند داشت به او ملاقات کابینی دادند. پیمان برنداح سپس به سلول انفرادی بازگردانده شد و به مدت ۴۸ ساعت آنجا بود که او آن را «وحشتناک و شبیه به مرگ تدریجی» توصیف کرده است. اعدام او در آخرین لحظات به تعویق افتاد و به خانواده‌اش فرصت داده شد که تا تاریخ ١۵ اردیبهشت مبلغ ۵۵۰ میلیون تومان پول به عنوان دیه به خانواده‌ى مقتول پرداخت کند.

روند قضایی منتهی به محکومیت پیمان برنداح به شدت ناعادلانه بوده و اصول دادرسی نوجوانان را به طرز فاحشی نقض کرده است. او پس از دستگیری در مرداد ۱۳۸۹  به مدت سه ماه در یک سلول انفرادی در بازداشتگاه آگاهی شیراز بدون هیچ گونه تماس و دسترسی به وکیل و خانواده نگهداری شد. او گفته است که در طول این مدت مورد شنکجه از جمله ضرب و شتم قرار گرفته است. او وکیلش را برای اولین بار در دادگاه ملاقات کرد و کل محاکمه او از دو جلسه‌ى کوتاه که هرکدام در حدود ۲ ساعت بود تشکیل شد. محاکمه در دادگاه بزرگسالان و بدون رعایت تضمین‌هاى ویژه دادرسی اطفال و نوجوانان برگزار شد. دادگاه هیچ دستوری برای تحقیقات در خصوص ادعاهای شکنجه او صادر نکرد. از سال ۲۰۱۶ سه درخواست اعاده‌ى دادرسی پیمان برنداح بر اساس ماده ٩١ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ رد شده است. با این وجود، هیچ حکم کتبی به او، خانواده یا وکیلش ابلاغ نشده است قاضی شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور به شرحی که خانواده پیمان برنداح  نقل کرده گفته است: «حکم اعدام او حکم خدا و پیغمبر است  و باید انجام شود و کاری برایش نمی توان کرد.»

لینک کمپین حمایتی سازمان عفو ‌بین‌الملل برای نجات پیمان برنداح از مجازات اعدام:

https://www.amnesty.org/en/documents/mde13/6105/2017/en/

منبع: کانال تلگرامی عفو بین‌الملل