تداوم بازداشت پگاه ضیاء پس از گذشت دو ماه/ تهدید خانواده توسط نیروهای امنیتی

0
159

پس از گذشت بیش از دو ماه از بازداشت «پگاه (معصومه) ضیاء» از شاگردان «محمد علی طاهری» در فرودگاه امام، وی کماکان در حبس انفرادی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه سپاه پاسداران در زندان اوین به سر می‌برد. گفته شده خانواده این زندانی به دلیل اطلاع‌رسانی از وضعیت او مورد تهدید نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، قرار بازداشت پگاه ضیاء در ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۵، برای یک ماه دیگر تمدید شد. او اکنون دو ماه تمام را تحت بازجویی‌های پی‌درپی و حبس در زندان انفرادی پشت سر گذاشته است. «مریم ضیاء» خواهر این زندانی عقیدتی در آستانه آغاز سومین ماه از بازداشت “غیرقانونی” خواهرش در یک پست فیس‌بوکی در این شبکه اجتماعی نوشته: «دو ماه گذشت، دو ماهی که به زبان آسان می‌آید ولی برای پگاه تحت فشار، شکنجه سفید و سلول انفرادی هر روزش سالی است. برای ما، من و دیگر اعضای خانواده نیز.»

وی در ادامه با اشاره به “مخفی‌کاری” و “عدم اطلاع‌رسانی تحت فشار نیروهای امنیتی” از وضعیت پگاه ضیاء از طرف خانواده‌اش عنوان کرده: «مدتی بود که از اعضای خانواده‌ام هرچه درباره پگاه می‌پرسیدم پاسخ درست و درمانی به من نمی‌دادند. فقط می‌گفتند که تماس گرفته و حالش خوب است. دیشب علی‌رغم تمام مخفی‌کاری‌هایی که بعد به وجودشان پی بردم از طریقی فهمیدم که پگاه به شدت تحت فشار قرار دارد و پس از هر اطلاع‌رسانی و کار خبری که بیرون درباره‌اش می‌شود، بازجویان وی را تحت فشار می‌گذارند. حتی تهدید کرده‌اند که دختر و مادرت را هم دستگیر خواهیم کرد. اینها باعث شده بود خانواده وضعیت پگاه را از من پنهان کند.»

این در حالی است که پیش‌تر «عارفه نوری» مادر «پگاه (معصومه) ضیاء» به همراه «فرزانه» فرزند دختر این زندانی عقیدتی، روز پنج‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۵، با در دست داشتن نامه ملاقات حضوری که از سوی «قاسم زاده» بازپرس پرونده صادر شده بود، به زندان اوین مراجعه کردند، اما مسوولان این زندان از ملاقات این خانواده با عضو زندانی‌شان ممانعت به عمل آوردند.

گفتنی است در پی مراجعه مادر این زندانی عقیدتی به دادسرای فرهنگ و رسانه، در روز شنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (۴ فوریه ۲۰۱۷)، «قاسم زاده» بازپرس پرونده ضمن مخالفت با آزادی پس از پایان قرار بازداشت یک ماهه، به مادر این شاگرد «محمد علی طاهری» گفته: «هنوز تحقیقات ما تمام نشده است. باید مدارک لازم را از اطلاعات سپاه و جاهای دیگر جمع‌آوری کنیم.»

همچنین لازم به ذکر است جلسه دادگاه مربوط به «پگاه (معصومه) ضیاء» شنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (۲۸ ژانویه ۲۰۱۷)، در حالی برگزار نشده که مسوولان این زندانی را از زندان اوین به دادسرای فرهنگ و رسانه انتقال نداده‌اند. قرار بوده “روز شنبه وکیل مدافع پگاه ضیاء، پرونده قضائی وی را مطالعه کند و در جریان اتهام‌های انتسابی و جزئیات پرونده قرار بگیرد اما مقامات قضائی این اجازه را به وکیل مدافع نداده‌اند.”

«پگاه (معصومه) ضیاء» در هنگام بازگشت از سفر ترکیه به ایران، در روز جمعه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۵ (۶ ژانویه ۲۰۱۷)، از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در فرودگاه بین‌المللی امام بازداشت شد.

«پگاه (معصومه) ضیاء» پیش‌تر در جریان تجمع شاگردان و هوادارن «عرفان حلقه» در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شده بود، در دادگاه انقلاب تهران در ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۳، به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” به تحمل “یک سال حبس تعزیری” و “۷۴ ضربه شلاق” محکوم شد.

این عضو عرفان حلقه و از شاگردان «محمد علی طاهری»، پیش از این نیز در ارتباط با بازداشت قبلی خود در سال ۱۳۸۵ به تحمل یک سال زندان تعلیقی محکوم شده بود. اتهام او “شرکت در گردهمایی مسالمت‌آمیز ۲۲ خردادماه ۱۳۸۵” بوده که “به هدف تغییر در قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان” برگزار شده بود.

بازداشت «پگاه (معصومه) ضیاء» در حبس انفرادی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه سپاه پاسداران در زندان اوین در شرایطی ادامه دارد که پس از دو ماه همچنان بازجویی از او ادامه داشته و کماکان از آزادی و ملاقات با خانواده‌اش ممانعت می‌شود.