×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - 5 بهمن - 1398  
true
false

در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بیست و دوم آگوست بعنوان روز جهانی گرامیداشت قربانیان «خشونت‌های مذهبی و عقیدتی» نامگذاری شد

🔴 به گزارش خبرگزاری عرفان، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که پنجشنبه ۲۲ آگوست ۲۰۱۹ (۳۱ مرداد) در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد، این تاریخ به عنوان روز جهانی گرامیداشت قربانیان خشونت‌های مذهبی و عقیدتی تعیین گردید.

در این نشست «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در طی سخنانی، جامعه بین المللی را به همکاری برای مبارزه با نفرت پراکنی و خشونت علیه ادیان، گروه های دینی و عقیدتی فراخواند. گوترش با اشاره به افزایش حملات علیه افراد و گروه های مختلف دینی و عقیدتی در سراسر جهان اعلام کرد: “روز جهانی گرامیداشت قربانیان خشونت‌های مذهبی و عقیدتی، فرصتی است تا با همکاری برای جلوگیری از بروز چنین حملاتی و محاکمه عوامل این خشونتها، حمایت خود را از قربانیان نشان دهیم.”

گوترش از مردم سراسر جهان خواست تا در برابر آنهایی که به دروغ و با بدخواهی برای ساختن باورهای غلط از دین سوء استفاده و بذر تفرقه و بیم و نفرت را پراکنده می‌کنند، مقاومت کنند. وی با اشاره به افزایش شمار کسانی که بر اساس باورها و اعتقادات دینی خود مورد حمله قرار گرفته اند، تاکید کرد که زمان پایان دادن به اینگونه رفتارها فرا رسیده است.

در خلال این جلسه، خانم کلسی زورزی، رئیس کمیته‌ی NGO های سازمان ملل متحد در امور آزادی دین و عقیده و مدیر بین المللی سازمان دفاع از آزادی‌های مذهبی (ADF) نیز گفت: “همه مردم حق دارند تا با آرامش و صلح نسبت به آنچه به آن عقیده دارند، زندگی کنند و هیچ‌گاه نباید کسانی را که بخاطر اعتقادات‌شان با آزار و اذیت روبرو شده اند فراموش کرد. آزار و اذیت مذهبی در سراسر جهان رو به افزایش است. ما از همه کشورها می‌خواهیم تضمین کنند كه قوانین و سیاستهای داخلی آنها مطابق با تعهدات‌شان برای حمایت از آزادی مذهبی و عقیدتی و در چهارچوب قوانین بین المللی حقوق بشری باشد.”

آقای «تونی پرکینز» و خانم «گیلی منچین» رئیس و نایب رئیس کمیسیون بین المللی آزادی ادیان در آمریکا (USCIRF) نیز در این نشست حضور داشتند و بیانیه هایی را در حمایت از آزادی مذهب و عقیده، قرائت کردند. منچین تصریح کرد: “در این روز تاریخی، ما باید این مسئولیت را بپذیریم که نه تنها نیازهای ضروری این قربانیان خشونت را تامین کنیم، بلکه به ظالمان و ناقضان حقوق بشر نشان دهیم که جامعه جهانی دیگر تحمل اینگونه رفتارهای خشونت آمیز را ندارد.”

🔸گفتنی‌ست چند روز قبل از این مراسم، پروفسور «جاوید رحمان» گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران نیز در گزارش ارائه شده، نگرانی خود را نسبت به عدم پایبندی حکومت ایران به تعهدات و مواد قوانین حقوق بشری در امور آزادی مذهب و عقیده، ابراز کرده بود. وی در یکی از بندهای گزارش خود، به وضعیت فعلی بنیانگذار مکتب عرفان حلقه، دکتر «محمدعلی طاهری» اشاره کرده و تصریح کرده بود او پس از آزادی، بخاطر عقایدش مورد آزار و اذیت قرار گرفته و «تهدید به قتل» شده است.

🔸خانم «گیلی منچین» نیز چندی پیش در بیانیه ای به مقامات ایرانی و سپاه پاسداران هشدار داده بود به «مفاد بین المللی حقوق بشر» احترام بگذارند و به «آزار و اذیت و تهدید و ترور» آقای طاهری پایان دهند. 

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد