پرونده طاهری در دست قاضی ای که خودش متهم است

0
161


جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محمد علی طاهری زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین، دوشنبه ۹ اسفندماه، برگزار شد. یک روز پس از آن مستندی بر علیه این زندانی عقیدتی و همچنین درباره آسیب‌های عرفان حلقه در جامعه، از شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی پخش شد.
این در حالی است که پیش از برگزاری آخرین جلسه دادرسی، «محمد علی طاهری» در اعتراض به نحوه مدیریت و بررسی پرونده قضایی خود از قاضی «ماشاءالله احمدزاده» شکایت کرده بود.
به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل مدافع «محمد علی طاهری»، اخیرا از عدم ثبت شکایت موکلش از قاضی پرونده در دادسرای انتظامی قضات و همچنین تهدید وکلای پرونده از سوی افراد ناشناس خبر داده بود.
این زندانی عقیدتی نزدیک به یک ماه پیش “در اعتراض به قانون‌شکنی توسط ماشاءالله احمدزاده رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب و قاضی پرونده، شکایت رسمی خودش را تقدیم افسر نگهبان زندان اوین کرد. اما گفته شده با وجود پیگیری وکلای پرونده، این شکایت هنوز در دادسرای انتظامی قضات به ثبت نرسیده است.”
در همین رابطه «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل مدافع «محمد علی طاهری»، روز دوشنبه ۱۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (۳۰ ژانویه ۲۰۱۷)، در گفتگویی تلفنی با خبرنگار اِنا گفت: “البته شکایتی تا حالا ثبت نشده است، و ما هم شکایتی نکردیم. و توصیه من هم این بوده که از قاضی پرونده شکایتی نکنیم. چون قاضی پرونده تلاش خودش را انجام داده است. ولی آن طور که همسر آقای طاهری گفته‌اند ایشان شکایتی در زندان ثبت کرده است. ولی ما به دادسرای انتظامی که مراجعه کردیم گفتند که شکایتی ثبت نشده است.”
از سوی دیگر همزمان به دنبال مطرح شدن احتمال شکایت وکلای پرونده «محمد علی طاهری» از «ماشاءالله احمدزاده»، روز شنبه ۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۵، سرنشینان ناشناس سوار بر دو خودرو (سمند و پرشیا)، «زینب طاهری» یکی از وکلای مدافع «محمد علی طاهری» را تهدید کردند.

شکایت متهم از قاضی پرونده‌اش و لزوم پاسخ‌گویی در برابر قانون
یکی از وکلای دادگستری در ایران که نخواست نامش فاش شود درباره موقعیت قاضی و زندانی‌ای که هر دو متوجه اتهام هستند گفته: «قاضی پرونده در برابر نقض ماده ۲۷۸ آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۴، و همچنین عدم اجرای قرار منع تعقیب (پیگرد)، و پایان دادن به بازداشت غیرقانونی متهم، و در نهایت در برابر پیگیری دلایل خودداری از اعزام به دادگاه متهم به طور مشخص در تاریخ ۲۰ آذرماه ۱۳۹۵، سکوت اختیار کرده است. متهم از قاضی پرونده‌اش شکایت کرده و قاضی باید در برابر قانون پاسخگو باشد. اگر پاسخ ندهد ما نتیجه می‌گیریم که قاضی مستقل نیست و نتیجتا رأی دادگاه هم غیرقابل قبول است.»
این وکیل دادگستری تصریح کرد: «محمد علی طاهری به عنوان متهمی که در بازداشت موقت به سر می برد، باید تحت چارچوب صدور قرار قضایی زندانی شود، اما به گفته وکیل این زندانی عقیدتی آخرین قرار بازداشت صادر شده برای او تا خردادماه سال جاری اعتبار داشته و پس از آن هیچ قرار قضایی برای وی صادر نشده است. حتی با صرف‌نظر از صدور قرار منع تعقیب که آزادی زندانی را لازم‌الاجرا می‌کند، عدم تمدید قرار بازداشت به معنای حق مسلم آزادی مشروط برای متهم است، اما ماشاءالله احمدزاده باز هم سکوت اختیار کرده است.»
این در حالی است که براساس قرار منع تعقیب (پیگرد) «محمد علی طاهری» که در ۱۳ تیرماه ۱۳۹۵ تنظیم و صادر شده، این زندانی عقیدتی از اتهام‌های انتسابی “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق عضویت در گروه چریک‌های فدایی خلق و ترور افراد و تهدید آنها” و اتهام “ارتداد” و “سب النبی” منع تعقیب خورده است و “حداقل باید تا زمان رأی نهایی دادگاه (برائت) با قرار وثیقه از زندان آزاد شود.”

انعکاس غم‌انگیز عدالت اسلامی!
همچنین «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل مدافع «محمد علی طاهری»، روز سه‌شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۵ (۲۸ فوریه ۲۰۱۷)، در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری عرفان (اِنا) درباره نتایج احتمالی دادگاه تاکید کرده است: «…اگر رأی غیر از برائت بدهند، ما اعتراض می‌کنیم و امیدواریم در دیوان عالی کشور، نقض بلاارجاع بشود. چون یک بار در دیوان رسیدگی شده و دیوان نظر داده است.»
از سوی دیگر یکی از شاگردان محمد علی طاهری ضمن اشاره به اخبار جدید درباره پرونده این زندانی عقیدتی گفته: «شاید از نگاه مصلحت‌اندیشی، نه معرفی داوطلبانه شاگردان طاهری به اوین عاقلانه به نظر برسد، نه شکایت یک متهم از قاضی خودش؛ اما به نظر می‌رسد عرفان حلقه فصلی جدید از مبارزه مدنی را در ایران رقم زده، و آن به رخ کشیدن موقعیت مضحک دستگاه قضا در مواجهه با یک پرونده قضایی است. تشکیل دادگاه برای متهمی که ماه‌هاست حکمش تمام شده، به ریاست قاضی‌ای که توسط متهم زیر سوال رفته و با پرونده‌ای که تک‌تک موارد آن ماه‌ها پیش به دلیل نبود سند و مدرک منتفی شده است. این دادگاه بیشتر به یک بالماسکه غم‌انگیز شبیه است تا انعکاس عدالت اسلامی!»

گفتنی است که «محمود علیزاده طباطبایی» وکیل مدافع «محمد علی طاهری» از برگزاری جلسه رسیدگی مجدد در روز دوشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۵، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب با ریاست قاضی «ماشاءالله احمدزاده» خبر داده است.