×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - 2 شهریور - 1398  
true
false

خواهر محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» با اظهار این که بدون دلایل مشخص مجددا اتهام فساد فی الارض در دادگاه روز ۹ اسفندماه برای آقای طاهری مطرح شده است به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: «ما به شدت نگران هستیم. مسوولان حتی به حکم‌های خودشان هم احترام نمی‌گذارند. آقای طاهری از اتهام فساد فی الارض تبرئه شده بود و به گفته وکیلش دادگاه روز ۹ اسفندماه مربوط به رسیدگی اتهام دخالت در امور پزشکی بود با این حال در این دادگاه هیچ صحبتی از این اتهام نشده و به جایش مجددا اتهام فساد فی الارض مطرح شده است.»

محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» روز ۹ اسفند ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده مجددا به اتهام «فساد فی الارض» که در دادگاه قبلی از آن تبرئه شده بود، متهم شد و هم‌زمان یک روز پس از دادگاه فیلم مستندی از شبکه سوم صداوسیما پخش شد که در آن افرادی با صورت شطرنجی در حالی که از شاگردان سابق وی معرفی شدند، خواهان اجرای حکم «اعدام» در مورد آقای طاهری موسس «عرفان حلقه» شدند.

آذردخت طاهری در واکنش به این فیلم به کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گفت:‌ «این فیلم برای تشویش افکار مردم است. آقای طاهری شاگردان زیادی دارد که همیشه می‌گویند از آموزش‌های او نتیجه خوبی گرفته‌اند، چرا آنها را در این فیلم نشان نداده‌اند. در هیچ کجای این فیلم آقای طاهری نمی‌گوید کار خلافی کرده، تمام حرف‌هایش نصفه و بریده پخش شده است. ما نگران هستیم که این فیلم را به مقاصدی پخش کرده‌اند.»

محمود علیزاده طباطبایی در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا و خبرگزاری ایلنا با اظهار این که اتهام «فساد فی الارض» توسط دیوان عالی کشور نقض شده و موکلش از حکم اعدام نجات یافته است، اظهار کرده بود که دادگاه در هفته دوم اسفندماه مربوط به اتهام «دخالت در امور پزشکی» برگزار می‌شود با این حال در این دادگاه جدید به این اتهام پرداخته نشده و مجددا اتهام فساد فی الارض مطرح شده است.

آقای علیزاده در گفتگویی با خبرگزاری ایلنا گفته بود که «تحقیقات» درباره اتهام دخالت در امور پزشکی او «کامل شده است.» این وکیل با تاکید بر آن اظهار کرده بود: «تنها موردی که باید دادگاه بررسی کند همین موضوع است که شاکی خصوصی در این مورد وجود ندارد و اگر در این مورد هم تبرئه شود آزاد می‌شود.» او همچنین اظهار امیدواری کرده بود که موکلش با قرار وثیقه آزاد شود.

از سوی دیگر یک روز پس از دادگاه آقای طاهری، در تاریخ دهم اسفندماه فیلم مستندی از شبکه سوم صداوسیما ایران پخش شد که برخی از افراد با صورت‌های شطرنجی شده در مقابل دوربین تلویزیون خود را «آسیب‌دیده و نجات‌یافته از فرقه حلقه» معرفی کردند، آنها در طی این فیلم یک‌ساعته گفتند که آقای طاهری مخالفت با دین اسلام را در کلاس‌هایش تبلیغ می‌کرده و باعث شده تا آنها از اسلام و خدا دور شوند. در بخش‌های دیگر این فیلم، فیلم‌های آرشیوی از آقای طاهری در حال صحبت در کلاس‌ها و جلساتش پخش شد. با این حال آقای طاهری در تصاویر پخش شده از این فیلم از مخالفت با دین اسلام حرفی نزده و یا از رفتارهایش اظهار پشیمانی نکرده است. در واقع این فیلم مونتاژی از بخش‌های صحبت‌های او در کلاسش و مصاحبه‌های تک نفره با برخی از شاگردان او است. برخی از صحنه‌های فیلم نیز به نظر می‌رسد که از بازجویی‌های او توسط ماموران وزارت اطلاعات استفاده شده است.

در بخشی از این فیلم یکی از زنان مصاحبه شونده گفت دخترش که در کلاس‌های عرفان حلقه شرکت کرده «درس‌خوان بوده، قرار بوده بعد از درسش معلم اروبیک شود و نماز هم می‌خوانده» اما بعد از کلاس‌ها تغییر کرده است و «دیگر نماز نخوانده است.»

در این فیلم این افراد با صورت‌های شطرنجی شده، اظهار کردند که کلاس‌های آقای طاهری مخالفت با دین را تبلیغ می‌کرده و باعث شده تا آنها از اسلام و خدا دور شوند. حتی برخی از آنها خواستار اعدام آقای طاهری شدند. با این حال در این فیلم آقای محمد علی طاهری حرفی در مخالف با دین اسلام نزد. در حال حاضر با مطرح شدن مجدد اتهامی که از سوی دیوان عالی کشور نقض شده و پخش این فیلم بر علیه آقای طاهری نگرانی‌ها را در مورد او افزایش داده است.

محمد علی طاهری، موسس «عرفان حلقه» در تاریخ ۱۴ اردبیهشت‌ماه ۱۳۹۰ بازداشت شد. به اتهام‌های توهین به مقدسات، اتهام فعل حرام، رابطه نامشروع «تماس با مچ دست زن نامحرم در زمان عمل فرادرمانی» و به اتهام دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی– بصری و استفاده غیر مجاز از عناوین علمی پزشکی جمعا به ۵ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

آقای طاهری در تابستان ۱۳۹۳ مجددا به اتهام مفسد فی الارض که قبلا در پرونده‌اش بررسی شده بود، بازجویی شد. دادگاه او برای این اتهام در اسفندماه ۱۳۹۳ برگزار شد و در نهایت در خردادماه ۱۳۹۴ به این اتهام از طریق منحرف کردن افراد به اعدام محکوم شد. وکلای او به این حکم اعتراض کردند.

سعید خلیلی، یکی از وکلای آقای طاهری روز ۲۹ آذر ماه از نقض حکم اعدام موکلش در شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور نقض و ارسال آن به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برای رسیدگی مجدد خبر داد. طبق گفته خواهر محمد علی طاهری، مدتی پس از آن، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب حکم برائت آقای طاهری از اتهام فساد فی الارض را صادر کرد.

آذردخت طاهری در گفتگویی با کمپین در تاریخ ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۵ اشاره کرد که جریمه نقدی ۹۰۰ میلیون تومانی کاملا پرداخت شده و آقای طاهری نیز بیش از دوران پنج سال حکمش را گذرانده است. در حال حاضر نیز طبق گفته وکیلش، برای دیگر اتهامات آقای طاهری قرار منع تعقیب صادر شده است.

منبع: کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد