ممانعت از آزادی پگاه ضیاء پس از اتمام قرار بازداشت یک ماهه

0
73

به دنبال مراجعه و پیگیری خانواده «پگاه (معصومه) ضیاء» جهت آزادی وی پس از اتمام قرار بازداشت یک ماهه، بازپرس پرونده ضمن ممانعت از آزادی، از ادامه بازداشت و بازجویی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه سپاه پاسداران در زندان اوین خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، در پی مراجعه «عارفه نوری» مادر «پگاه (معصومه) ضیاء» به دادسرای فرهنگ و رسانه، در روز شنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (۴ فوریه ۲۰۱۷)، «قاسم زاده» بازپرس پرونده ضمن مخالفت با آزادی پس از پایان قرار بازداشت یک ماهه، به مادر این شاگرد «محمد علی طاهری» گفته: «هنوز تحقیقات ما تمام نشده است. باید مدارک لازم را از اطلاعات سپاه و جاهای دیگر جمع‌آوری کنیم.»

«مریم ضیاء» خواهر این زندانی در یک پست فیس‌بوکی در این باره نوشته است: «مادرم امروز مجددا برای پیگیری وضعیت پگاه به دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کرده بود. بازپرس به محض دیدن او پرسیده: آمده‌ای نامه برای ملاقات بگیری؟ مادرم معترضانه پاسخ داده: برای چی ملاقات؟ قرار بازداشت یک ماهه هم موعدش سر آمده، باید دخترم را آزاد کنید. بازپرس هم در جواب گفته نه هنوز تحقیقات ما تمام نشده باید مدارک لازم را از اطلاعات سپاه و جاهای دیگر جمع‌آوری کنیم و این زمانبر می‌باشد و هنوز کار داریم.»

خواهر «پگاه (معصومه) ضیاء» در ادامه درباره اتهام انتسابی به خواهرش نوشته: «مادرم در اعتراض گفته که دختر من بی‌گناه است و کاری نکرده که بخواهید اینقدر نگهش دارید. و بازپرس در جوابش گفته که: دخترت با منافقین همکاری می‌کرده. مادرم معترضانه این اتهام را رد کرده. بازپرس تاکید کرده که: چرا خودش اعتراف کرده به این مساله. مادر نگران و غم‌زده به خانه برگشته است. چند ساعت بعد هنگام غروب پگاه بعد از یک هفته با منزل تماس گرفت. مادر پی‌جوی ادعای بازپرس شد: اینطور گفته که تو اعتراف کرده‌ای به ارتباط با منافقین؟ پگاه به شدت این ادعا را انکار کرده و گفته من به هیچ عنوان به چنین چیزی اعتراف نکرده‌ام و این دروغ محض است.»

جلسه دادگاه مربوط به «پگاه (معصومه) ضیاء» شنبه ۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (۲۸ ژانویه ۲۰۱۷)، در حالی برگزار نشده که مسوولان این زندانی را از زندان اوین به دادسرای فرهنگ و رسانه انتقال نداده‌اند. قرار بوده “روز شنبه وکیل مدافع پگاه ضیاء، پرونده قضائی وی را مطالعه کند و در جریان اتهام‌های انتسابی و جزئیات پرونده قرار بگیرد اما مقامات قضائی این اجازه را به وکیل مدافع نداده‌اند.”

«پگاه (معصومه) ضیاء» در هنگام بازگشت از سفر ترکیه به ایران، در روز جمعه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۵ (۶ ژانویه ۲۰۱۷)، از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در فرودگاه بین‌المللی امام بازداشت شد.

«پگاه (معصومه) ضیاء» پیش‌تر در جریان تجمع شاگردان و هوادارن «عرفان حلقه» در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شده بود، در دادگاه انقلاب تهران در ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۳، به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” به تحمل “یک سال حبس تعزیری” و “۷۴ ضربه شلاق” محکوم شد.

این عضو عرفان حلقه و از شاگردان «محمد علی طاهری»، پیش از این نیز در ارتباط با بازداشت قبلی خود در سال ۱۳۸۵ به تحمل یک سال زندان تعلیقی محکوم شده بود. اتهام او “شرکت در گردهمایی مسالمت‌آمیز ۲۲ خردادماه ۱۳۸۵” بوده که “به هدف تغییر در قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان” برگزار شده بود.

گفته شده خانواده «پگاه ضیاء» در روز چهارشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۵، در زندان اوین با وی ملاقات داشته‌اند.

بازداشت «پگاه (معصومه) ضیاء» در حبس انفرادی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه سپاه پاسداران در زندان اوین در شرایطی ادامه دارد که پس از یک ماه همچنان بازجویی از او ادامه داشته و کماکان از آزادی و ملاقات با خانواده‌اش ممانعت می‌شود.