لیلا جماعت زندانی عقیدتی به مرخصی ۷ روزه اعزام شد

0
475


«لیلا سبزعلی جماعت» زندانی عقیدتی محبوس در بند زنان (نسوان) در زندان اوین، امروز شنبه ۱۷ بهمن‌ماه، به مدت ۷ روز به مرخصی اعزام شد.

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، «لیلا سبزعلی جماعت» ساعت دوازده و نیم ظهر روز یک‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۵ (۵ فوریه ۲۰۱۷)، از بند زنان (نسوان) زندان اوین به مرخصی یک هفته‌ای آمد.

این زندانی عقیدتی از شاگردان «محمد علی طاهری» و از مربیان «عرفان حلقه»، دارای دو فرزند هشت و شش ساله بوده و به دلیل تحمل حکم یک سال حبس تعزیری خود در زندان اوین نگهداری می‌شود.

گفته شده “با توجه به این که با درخواست عفو محکومیت برای این زندانی عقیدتی موافقت نشده است، دوران حبس این مادر زندانی در ۱۸ تیرماه ۱۳۹۶ به پایان خواهد رسید.”

«نرگس محمدی» مدافع حقوق بشر زندانی و نایب رییس «کانون مدافعان حقوق بشر» محبوس در بند زنان (نسوان) اوین، گزارشی درباره زنان زندانی در این بند نوشته است. در بخشی از این گزارش درباره «لیلا سبزعلی جماعت» زندانی عقیدتی ۳۶ ساله آمده است: «فرزندان لیلا دیر به‌ دیر به دیدن مادر می‌آیند. چون شرایط رفت‌ و آمد آنها دشوار است. لیلا با کارهای آراد هشت ساله و آرمیتای شش ساله‌اش خانم‎های بند را نصف روز سرگرم می‌کند. اما این اتفاق دیر به دیر می‌افتد.»

«لیلا سبزعلی جماعت» فرزند حسین، در آبان‌ماه سال ۱۳۹۲ هنگام تدریس عرفان در کلاس درس بازداشت شد.

او سپس در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «ماشاءالله احمدزاده»، به اتهام “توهین به مقدسات از طریق عضویت در عرفان حلقه (کیهانی)”، “تحصیل مال نامشروع” و “دخالت غیرمجاز در امور پزشکی” به یک سال حبس تعزیری و رد مال (جریمه نقدی به مبلغ سی میلیون ریال) محکوم شد.

دیوان‌عالی کشور در تیرماه ۱۳۹۴، به دلیل “نبود ادله کافی در پرونده دال بر توهین به مقدسات”، پرونده این زندانی عقیدتی را به دادگاه ارجاع داده بود، اما بار دیگر دادگاه تجدیدنظر، رای بدوی را تایید کرد.

«لیلا سبزعلی جماعت» صبح شنبه دوم مردادماه ۱۳۹۵، جهت گذراندن دوران محکومیت،خود را به دادسرای اوین معرفی کرد.

ویدیوی اظهارات «لیلا سبزعلی جماعت» یک روز پیش از مراجعه به دادسرای شعبه ۳ اوین را در اینجا ببینید:

https://www.youtube.com/watch?v=BfdHYVvOEgY

در بخشی از حکم صادره برای این مربی عرفان حلقه، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی «ماشاءلله احمدزاده» به تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳، آمده است: «فعالیت‌های متهمین در گردشکار مبسوط قرارگاه ثارالله تهران به تشریح بیان شده است. برخی از مستندات و تصاویر موجود در پرونده نشان می‌دهد که هریک از متهمین در ایجاد تشکیک و سست نمودن عقاید اسلامی، نقش به‌سزایی داشتند و حتی بعد از دستگیری موسس حلقه، عده‌ای از شاگردان با اصرار بر عملکرد ناصواب اقدام به تشکیل غیرقانونی کلاس نموده و همگی حضور و شرکت در جلسه و صدور کارت بر زیر مجموعه اقرار صریح دارند. در این کلاس‌ها با ایجاد نیروی کاذب و انحرافی عرفانی سوءاستفاده فراوانی از احساسات مردم فراهم گردید. مدعیان دروغین با برگزاری کلاس‌های غیرقانونی، انسان‌های سالم را از صراط مستقیم و حقیقی ربوده و به سوی خود جذب و نهایتا به انحراف کشاندند… نوع الفاظ و گفتار در کلاس‌های برگزار شده هیچ سنخیتی با مسائل اسلامی نداشته و مستند متقن و محکم در روایات و احادیث و کتب شیعه نه تنها وجود ندارد، بلکه مذمت شده است. البته بحث سودجویی یعنی اخذ مال نامشروع نیز در افعال مجرمانه بی‌تاثیر نبوده است… اتهام متهمین در بحث توهین به مقدسات اسلامی که مشترک می‌باشد به نظر دادگاه محرز است لیکن در خصوص دخالت غیرمجاز در امور پزشکی و تحصیل مال نامشروع؛ اولا هیچ‌یک از متهمین آنچه که عرف به عنوان اقدامات درمانی تلقی می‌نماید انجام ندادند از قبیل ایجاد و تاسیس مطب، نسخه‌نویسی و درمان و غیره. لذا از شمول دخالت غیرمجاز در امر پزشکی خروج موضوعی دارد و اتهام وارد نمی‌باشد و در خصوص تحصیل مال نامشروع نیز باید گفت وجوه ماخوذه ناشی از ارتکاب جرم توهین به مقدسات اسلامی بوده و نمی‌توان فعل واحد را تجزیه کرد و اینکه این هزینه‌ها برای برگزاری کلاس‌ها و لوازم و غیره صرف شده و می‌بایست طبق ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی اصلاحی ۹۲ به نفع دولت مسترد شود. النهایه در خصوص اتهام دخالت غیرمجاز در امر پزشکی و تحصیل مال نامشروع همه متهمین با رعایت اصل ۳۷ قانون اساسی و ماده ۱۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری حکم بر برائت نامبردگان صادر و اعلام می‌نماید…»

در پایان دادنامه صادره فوق‌الذکر، حکم «عبدالاحد جلیل‌زاده»، «لیلا سبزعلی جماعت»، «فرزانه قره‌باغی»، «زهرا یزدانی»، «محمدرضا افشار»، «محمدرضا شکرائیان» و «علیرضا لاچین» هفت تن از اعضای عرفان حلقه صادر می‌شود.