زهرا شفیعی: “قاضی از ما امضا گرفت تا آزاد شویم اما حکم زندان و شلاق داد”

0
683

اعتراض به حکم دادگاه و شکایت از قاضی پرونده از سوی زهرا شفیعی از شاگردان محمد علی طاهری

 

«زهرا شفیعی» از شاگردان «محمد علی طاهری» و از اعضای «کمپین کوچ به زندان اوین»، طی نامه‌هایی جداگانه ضمن شکایت از قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده‌اش، به حکم صادره از دادگاه اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، این شاگرد «محمد علی طاهری» که از جمله فعالان حقوق بشر به شمار می‌رود، در زمان فرصت قانونی بیست روزه تجدیدنظرخواهی، در روز سه‌شنبه ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۵، ضمن شکایت از قاضی «مرتضی اکبری لالیمی»، رییس دادگاه کیفری دو تهران و قاضی پرونده، در دادسرای انتظامی قضات، به حکم صادره شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری ۲ مجتمع قضایی قدس تهران اعتراض کرد.

در بخشی از اعتراض این مربی عرفان حلقه آمده: “قاضی محترمی که بر مسند قضاوت نشسته بود درصدد دلجویی و با رندی از ما امضایی گرفت تا بدون هیچ‌گونه حکم ظالمانه‌ای آزاد شویم؛ اما این در حالی بود که حکم ما را در زندان قرائت کردند و مسئولیت را از گردن خود ساقط کرده و گفتند اگر به حکم معترضید ظرف بیست روز به حکم خود اعتراض کنید.”

در بخش دیگری از اعتراض این عضو «کمپین کوچ به زندان اوین» اعلام شده: “به استناد به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات، هیچ‌یک از عناصر قانونی این عنوان مجرمانه توسط اینجانب صورت نگرفته و به هیچ‌وجه هیاهو و جنجال و حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد ننموده و نیز از آنجا که چنین جرمی، جرم مقید به نتیجه است؛ موجب اخلال در نظم عمومی و آرامش عمومی نگشته‌ایم و اتفاقا دلیل اقدام ما این بوده که مرتکب اقدام غیرقانونی نشویم و به این طریق صدایمان به گوش مسئولین برسانیم.”

«زهرا شفیعی» همچنین در بخشی از شکوایه‌ای که به دادسرای انتظامی قضات نوشته عنوان کرده است: “از رئیس دادگاه مجتمع قضایی قدس، رئیس شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری ۲ تهران، آقای مرتضی اکبری لالیمی به دلیل اخلال در نظم زندگی و خانواده‌ام و نیز بیکار شدن و آبروریزی‌های به وجود آمده در رفتن‌های مکرر به زندان و آسیب‌های روحی و روانی و جسمی که در زندان برایم اتفاق افتاد و بی‌حرمتی به اعتبارات بنده که سال‌ها در کسب آن کوشیده بودم و نیز به خاطر اندیشه‌ای که هرگز در هیچ قانونی جرم بودن آن ثبت نشده، اما دادگاه غیرمنصف مرا و هم‌مکتبی‌های بنده را به اتهام واهی که تهمتی بیش نیست و به خاطر عقب انداخته شدن پروژه‌های فیلمسازی و تحقیقاتی از دستگاه ناعادل قضایی که اول از هر چیز باید بی‌طرف باشد و این اصل مهم را رعایت ننموده، شکایت دارم.”

این عضو «کمپین کوچ به زندان اوین» که سه‌شنبه ۲۳ آذرماه ۱۳۹۵ (۱۳ دسامبر ۲۰۱۶)، در اقدامی اعتراضی به همراه ۳۳ نفر دیگر، خود را به زندان اوین تحویل داده بود، در دادسرای قدس تهران محاکمه شده و به اتهام “اخلال در نظم از طریق حرکات غیرمتعارف و تجمع غیرقانونی و غیرمجاز در حمایت از متهم محمد علی طاهری” به یک سال حبس تعزیری و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند (براساس دادنامه اجرای مجازات به مدت دو سال معلق می‌ماند).

او سپس در روز سه‌شنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۵ (۳ ژانویه ۲۰۱۷)، به همراه سایر اعضای این کمپین از زندان قرچک ورامین (ندامتگاه زنان شهرری) آزاد شد. وی پیش‌تر درباره حکم صادره دادگاه گفته بود: «در مورد حکم ما که یک حکم واقعا ناعادلانه است، نه، راضی نیستیم و قرار است اعتراضی داشته باشیم. چون بیست روز فرصت اعتراض به حکم را داریم.»

متن کامل “اعتراض به حکم دادگاه” و “شکایت از قاضی پرونده” «زهرا شفیعی» را در پی می‌خوانید.

 

 

اعتراض به حکم دادگاه کیفری ۲ مجتمع قضایی قدس تهران

 

با عرض سلام و احترام خدمت رئیس محترم دادگاه های تجدیدنظر؛

اینجانب زهرا شفیعی فرزند حسین …در خصوص دادنامه‌ی خود با شماره‌ی پرونده کلاسه ۹۵۰۹۹۸۰۲۷۶۷۰۰۰۴۳  صادره از شعبه‌ی ۱۱۷۷ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی قدس تهران (۱۱۷۷ جزایی سابق) تصمیم نهایی شماره   ۹۵۰۹۹۷۲۱۸۱۷۰۱۹۷۶ درخواست رسیدگی مجدد و احقاق حقوق حقه‌ی خویش را از دادگاه خواستارم.

اینجانب زهرا شفیعی نماینده‌ی فعال سازمان حقوق بشر اتهام خود را که در تعیین اتهام واهی «اخلال در نظم عمومی و تجمع غیرقانونی در حمایت از سرکرده‌ی عرفان حلقه» را به هیچ عنوان نمی‌پذیرم و نیز از حکم ناعادلانه‌ای که آبرو و اعتبار و خانواده‌ام را تحت‌الشعاع خود قرار داده و باعث برهم زده شدن آرامش در خانواده‌ام شده شاکی هستم.

من هرگز فراتر از قوانین، حرکت نکرده‌ام و در تلاش بوده‌ام تا صدایم را از طریق نامه‌نگاری به مسئولین برسانم و براساس اصل ۲۷ قانون اساسی، در سکوت در تجمع آرام که برای به گوش رساندن صدای مظلومیت استاد محمد علی طاهری  به مسئولین بوده که متاسفانه لباس شخصی‌ها همیشه مانع رسیدن صدایمان به گوش مسئولین شده و همیشه با گاز اشک‌آور و گاز فلفل و ضرب و شتم ما را از مکان‌هایی که مسئولین را می‌توانستیم ملاقات کنیم تارانده و به مانند مجرمین به ما حمله و ما را مصدوم و به زندان انداخته و پرونده‌سازی‌های موهوم که همه‌ی آنها تهمت و افتراست و به استناد به ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات هیچ‌یک از عناصر قانونی این عنوان مجرمانه توسط اینجانب صورت نگرفته و به هیچ‌وجه هیاهو و جنجال و حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد ننموده و نیز از آنجا که چنین جرمی، جرم مقید به نتیجه است؛ موجب اخلال در نظم عمومی و آرامش عمومی نگشته‌ایم و اتفاقا دلیل اقدام ما این بوده که مرتکب اقدام غیرقانونی نشویم و به این طریق صدایمان به گوش مسئولین برسانیم. اما براساس ادله و شواهدی که برای بی‌گناهی خود مستند کردیم، قاضی محترمی که بر مسند قضاوت نشسته بود درصدد دلجویی و با رندی از ما امضایی گرفت تا بدون هیچ‌گونه حکم ظالمانه‌ای آزاد شویم؛ اما این در حالی بود که حکم ما را در زندان قرائت کردند و مسئولیت را از گردن خود ساقط کرده و گفتند اگر به حکم معترضید ظرف بیست روز به حکم خود اعتراض کنید.

بنده معترض به حکمی که براساس آن یک رأی از پیش تعیین شده بوده است، محکوم به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق که به خاطر اینکه سابقه‌ی کیفری نداشته‌ام، اجرای مجازات را به مدت دو سال معلق کرده‌اند، اعتراض به این رأی قرار است ظرف بیست روز یعنی از تاریخ ابلاغ که ۱۴/۱۰/۱۳۹۵ بوده قابل تجدید در محاکم تجدیدنظرخواهی در تهران، اعلام و پیگیری شود.

من به رأی دادگاهی که بی‌طرف نبوده و رأی از پیش مشخص شده‌ی دیکته شده را اجرا کرده اعتراض داشته و دارم و همچنان نسبت به ظلم روا شده معترض به دستگاه قضایی هستم. اما دادگاه از ما خواست در دفتر الکترونیکی قضایی اعتراض خود را با امضای الکترونیکی ثبت کنیم که این نیز موجب آزار شده است و باعث تلف شدن وقت و هزینه گشته، این دفتر به ازای امضایی که برای اعتراض به حکم است مبلغ گزاف ۶۵۰۰۰ تومان را درخواست کرده و دادخواهی را برایمان سخت کرده؛ لذا من به حکم خود اعتراض داشته و از پرداخت این مبلغ نیز معذورم. چنانکه هر کس دیگری هم بخواهد دادخواهی کند و از احکام ناعادلانه‌ی دستگاه قضایی شکایت کند، مراحل پیچیده‌ی اداری آنها را از پیگیری بازمی‌دارد؛ لذا از شما خواهشمندم که درد بی‌عدالتی با درد پیچیدگی در مراحل اداری را بیش از این نکنید.

اجرای دادگاه عادل در بی‌طرفی دادگاه می‌باشد. این یکی از ارکان اساسی محاکم قانونی در جامعه‌ی مدنی است.

زهرا شفیعی

 

 

شکایت از قاضی پرونده‌ی مربوطه

 

ریاست محترم دادسرای انتظامی قضات

با عرض ادب و احترام خدمت شما؛

اینجانب زهرا شفیعی نام پدر حسین …در خصوص دادنامه‌ی شماره ۹۵۰۹۹۷۲۱۸۱۷۰۱۹۷۶ پرونده کلاسه‌ی ۹۵۰۹۹۸۰۲۷۶۷۰۰۰۴۳ صادره از شعبه ۱۱۷۷ در خصوص مجتمع قضایی قدس تهران، شکایت خود را از دادگاه و قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده‌ی مطروحه که متهم به اخلال در نظم عمومی و تجمع غیرقانونی به سرکرده‌ی عرفان حلقه هستم، از آقای مرتضی اکبری لالیمی رئیس شعبه‌ی دادگاه کیفری ۲ تهران شاکی هستم.

بنده کارگردان و فیلمنامه نویس و عضو فعال سازمان حقوق بشر هستم. در سال ۲۰۱۳ با انیمیشن «آن روی سکه» در فستیوال جهانی کن فرانسه شرکت کرده و منتخب این فستیوال شدم. همزمان به تکرار در فستیوال‌های دیگری همچون انیماتو، سینما تیکو فرانسه، کراون شرت فیلم فستیوال، وین فیلم فستیوال، برلین فیلم فستیوال، پوسان فیلم فستیوال و شیکاگو فیلم فستیوال منتخب و مورد ارزیابی قرار گرفته و در آن سال جزو برترین کارگردانان زن جهان شناخته شدم.

همزمان در همان سال افتخار دیگری در فستیوال اسکریپتاپالوزای آمریکا برای فیلمنامه‌ام با عنوان «برداشت از یکی دیگر» رقم خورد و تا نیمه نهایی این فستیوال شرکت کرده و شرکت فیلمسازی هالیوود از من دعوت به همکاری کرد که به علت تحقیق و بررسی نظریه‌های دکتر محمد علی طاهری از فیلمسازی و کارگردانی کناره‌گیری کرده تا با فرصت بیشتری نظریه‌های این اندیشمند فرزانه را دنبال و تحقیق و بررسی کنم که نتایج تحقیقات در این سال‌ها کتابی با عنوان «نامه‌ی یک زن ایرانی برای آقای استیون هاوکینگ» شد که در ایران با مجوز رسمی از وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت هزار و سیصد و نود و پنج تا تیرماه همان سال، یعنی در مدت سه ماه کتاب به چاپ چهارم رسید که در نیمه‌ی پخش چاپ چهارم، کتاب توقیف شد؛ اما نه از طرف وزارت ارشاد که از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران. کتابِ به نگارش درآمده، از سرچشمه‌ی علم استاد محمد علی طاهری برداشت شده که هم‌اینک در پنج کشور اروپایی و آمریکایی منتشر شده است.

بنده در حمایت از علم پروفسور محمد علی طاهری، پنج بار به اتهام واهی اخلال در نظم عمومی و تجمع غیرقانونی به حمایت از سرکرده‌ی عرفان حلقه به زندان رفته‌ام. چنانچه در کشور ایران سرزمین مهد و اندیشه هرگز نباید جلوی اندیشه‌ای را سد کرد اما به باور اندیشه‌ای صلح‌طلبانه، شاگردان محمد علی طاهری بارهای بار بدون شاکی و با قصد و غرض‌ورزی به دادگاه کشانده می‌شوند و قضات در دادگاه، بی‌طرف رفتار نمی‌کنند. اینجانب از اعمال نفوذ کسانی که براساس اتهامات واهی و تهمت‌های غیرقابل اثبات که منجر به آزار روحی و روانی بنده که یکی از شاگردان مکتب استاد فرزانه، استاد محمد علی طاهری هستم، از ساختن پرونده‌های وزن‌دار و بی‌قافیه شکایت دارم. چنان که حتی نامی از شاکی در پرونده‌ها و هیچ شکواییه‌ای که از شاگردان استاد محمد علی طاهری به دادگاه ارائه شده «نام شاکی یا شاکیان» دیده نمی‌شود و دادگاه نیز در این تخلف آشکار نام آنها را به رؤیت ما نمی‌رساند.

اینجانب زهرا شفیعی از ریاست محترم شعبه رسیدگی‌کننده که در اعمال رسیدگی اصل را اعمال ننموده و رأی به بی‌عدالتی می‌دهد، شاکی هستم؛ لذا از رئیس دادگاه مجتمع قضایی قدس، رئیس شعبه ۱۱۷۷ دادگاه کیفری ۲ تهران، آقای مرتضی اکبری لالیمی به دلیل اخلال در نظم زندگی و خانواده‌ام و نیز بیکار شدن و آبروریزی‌های به وجود آمده در رفتن‌های مکرر به زندان و آسیب‌های روحی و روانی و جسمی که در زندان برایم اتفاق افتاد و بی‌حرمتی به اعتبارات بنده که سال‌ها در کسب آن کوشیده بودم و نیز به خاطر اندیشه‌ای که هرگز در هیچ قانونی جرم بودن آن ثبت نشده، اما دادگاه غیرمنصف مرا و هم‌مکتبی‌های بنده را به اتهام واهی که تهمتی بیش نیست و به خاطر عقب انداخته شدن پروژه‌های فیلمسازی و تحقیقاتی از دستگاه ناعادل قضایی که اول از هر چیز باید بی‌طرف باشد و این اصل مهم را رعایت ننموده، شکایت دارم و نیز در اعتراض به حکم ناعادلانه و فرمایشی، بیست روز فرصت به حکم داده بودند که در پی اعتراض باید امضای الکترونیکی انجام می‌شد که هزینه‌ای بالغ بر ۶۵۰۰۰ تومان داشت که دادخواهی را برای ما دشوار می‌کرد؛ لذا این بخش که جزئی از کاغذبازی‌های آزاردهنده بود در جریان شکایات و اعتراضات ما اخلال به وجود آورده است.

بنده امیدوارم جلوی این فساد در دستگاه قضایی هرچه زودتر گرفته شود و هر کسی با سِمَتِ قضاوت بدون تحقیق از جریانِ مورد شکایت قرار گرفته، بدون حضور شاکی یا شاکیان، اقدام به ویران کردن نام قانون نکند.

زهرا شفیعی