عباس آخوند از اعضای کمپین کوچ به اوین: “یک معلم به ناحق در زندان است، نباید ساکت بنشینیم”

0
809


گفتگو با عباس آخوند یکی از اعضای کمپین کوچ به زندان اوین درباره دلایل و اهداف معرفی دواطلبانه به زندان

 

«عباس آخوند» یکی از شاگردان «محمد علی طاهری» و از اعضای کمپین «کوچ به زندان اوین» در گفتگویی تلفنی از انگیزه‌ها و اهداف معرفی داوطلبانه خودش به زندان گفته: «یک معلم و کسی که تمام زندگی‌اش را گذاشته برای آگاه کردن بشریت، به ناحق در زندان است. نباید ساکت بنشینیم، باید حق را مطالبه کنیم؛ چرا که حق خود ماست در حقیقت که دارد پایمال می‌شود.»

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، این عضو کمپین «کوچ به زندان اوین» امروز شنبه ۴ دی‌ماه ۱۳۹۵ (۲۴ دسامبر ۲۰۱۶)، با اعلام این که در آستانه معرفی داوطلبانه خود به زندان اوین، در اعتراض به ممانعت از آزادی «محمد علی طاهری»، است گفته: « تحت هر شرایطی حکمی را برای ایشان ناعادلانه بریدند و ایشان تحمل کردند. جریمه‌شان پرداخت شد و الان حدود هفت ماه است که قانونا ایشان منع تعقیبشان صادر شده و حکمشان تمام شده است، یعنی باید حتما آزاد بشوند. اما هر بار به بهانه‌ای ایشان را نگه می‌دارند و آزادشان نمی‌کنند… به این نتیجه رسیدیم که اگر استاد طاهری مجرم است خوب ما نیز هم‌اندیشه ایشان هستیم… هر چه کردیم که ما را بازداشت کنند، این کار را نکردند؛ یعنی دیدند که این کار ادامه‌دار است و البته ما این کار را باز هم ادامه خواهیم داد.»

این شاگرد «محمد علی طاهری» و از مربیان عرفان حلقه درباره ممانعت مسوولان از بازداشت اعضای گروه سوم و چهارم کمپین کوچ به اوین گفته: «ما این دفعه تصمیمی که گرفتیم این است که دم درب زندان بنشینیم… یعنی ما این دفعه خیلی مصمم‌تر از قبل خواهیم رفت و این که ما را دستگیر نکرده‌اند، به نظر خود من به دلیل این است که این‌ها می‌دانند که این یک اتفاقی است که زنجیره‌وار خواهد افتاد، یعنی این نیست که چند روز این طور باشد و تمام بشود و این بازتاب خوبی برای این‌ها ندارد.»

ا«عباس آخوند» درباره برخورد نهادهای امنیتی و واکنش‌های احتمالی هواداران «محمد علی طاهری» گفته: «آماری که خود اطلاعات سپاه در مورد عرفان حلقه داده است، در ایران ۶ میلیون نفر هست، چقدر از ما را می‌خواهند بگیرند؟ و این که اگر خیلی از دوستان هنوز اقدامی نکرده‌اند، نشسته‌اند که ببینند این‌ها چکار می‌خواهند بکنند. دارند مدارا می‌کنند، اما اگر بخواهد به همین وضع پیش برود، قطعا جمعیت خیلی زیادی برای کوچ اعلام آمادگی کرده‌اند که ما در قالب کمپین هم هستیم و مطمئن هستیم ان‌شاءلله تاثیر خواهد گذاشت. اما در کل آن بحث دفاع از حقوق بشر، دفاع از مظلوم است که برای ما مهم است.»

این مربی عرفان حلقه و هوادار «محمد علی طاهری» در پایان تاکید کرد: «امروز افتخار می‌کنم که وقتی با خانواده‌ام و دامادم خداحافظی کردم، گفتم به خاطر یک اندیشه حق دارم زندان می‌روم، نه به خاطر خلاف و مواد مخدر یا جرم‌های دیگر و پای این اندیشه هم ایستادیم…»

این در حالی است که تاکنون ۳۷ نفر از حامیان و شاگردان «محمد علی طاهری» در قالب کمپینی تحت عنوان «کوچ به زندان اوین» و با شعارهای «یا مرگ یا آزادی» و «اگر اندیشیدن جرم است پس ما هم مجرمیم» خودشان را به زندان اوین تحویل داده‌اند یا به تعبیر خودشان “به زندان اوین کوچ کرده‌اند”. آنها پس از بازداشت، به زندان‌های «قرچک ورامین» (ندامتگاه شهرری) و «فشافویه» (ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ) منتقل شده‌اند و هم‌اکنون تعدادی از آنان در اعتصاب غذای خشک و تر به سر می‌برند.

«محمد علی طاهری» در حالی هشتاد و هشتمین روز از اعتصاب غذای خود را پشت سر می‌گذارد که سرنوشت او “با نفوذ ضابطین قضایی و پنها‌ن‌کاری دستگاه‌های امنیتی” در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

متن کامل و فایل صوتی گفتگوی خبرگزاری عرفان با «عباس آخوند» در پی آمده است.

– آقای آخوند شما از جمله کسانی هستید که مترصد معرفی داوطلبانه به زندان اوین یا به تعبیر شما «کوچ به زندان اوین» هستید. مخاطبان خبرگزاری عرفان می‌خواهند دلیل این اقدام اعتراضی را از زبان خود شما بشنوند. لطفا از پیام کمپین کوچ به زندان اوین و دلایل معرفی داوطلبانه خودتان به زندان بگویید.

عباس آخوند، مربی عرفان حلقه و از اعضای کمپین کوچ به زندان اوین

عباس آخوند: ببینید همین‌طور که در جریان هستید استاد طاهری الان حدود ۶ سال است که در حبس هستند و از نظر من، همین‌طور که رفتم برای کوچ و با آقای قاضی صحبت کردم و به ایشان هم گفتم و دلایلم را هم ارائه دادم؛ از نظر من ایشان واقعا بی‌گناه هستند. اما حالا تحت هر شرایطی حکمی را برای ایشان ناعادلانه بریدند و ایشان تحمل کردند. جریمه‌شان پرداخت شد و الان حدود هفت ماه است که قانونا ایشان منع تعقیبشان صادر شده و حکمشان تمام شده است، یعنی باید حتما آزاد بشوند. اما هر بار به بهانه‌ای ایشان را نگه می‌دارند و آزادشان نمی‌کنند.

کاری که ما دیدیم می‌توانیم انجام بدیم، ما هم به عنوان شاگردان ایشان اعتراض‌های مختلفی کردیم، تجمعاتی داشتیم. رفتن به دفتر مراجع را داشتیم که همه‌ی این‌ها را خود من خدا لیاقت داد توانستم باشم. پیش نماینده‌های مجلس رفتیم و هر کاری که از دستمان بر می‌آمد، از طریق قانونی انجام دادیم. اما دیدیم که متاسفانه جوابی داده نمی‌شود. دیدن مراجع رفتیم، متاسفانه یکی دو تا از مراجع خود من با آنها صحبت کردم؛ بدون هیچ علم و آگاهی، حکم می‌دادند که نباید افکار ایشان اشاعه داده بشود و وقتی ما از افکار و اندیشه ایشان می‌گفتیم، خودشان اینکه من می‌توانم شهادت بدم تایید می‌کردند اما می‌گفتند که بهشت ما را خراب نکنید که من نمی‌دانم معنی این جمله چه می‌شود. به این نتیجه رسیدیم که اگر استاد طاهری مجرم است خوب ما نیز هم‌اندیشه ایشان هستیم. ما نیز مجرمیم. و گروه اول کوچ کردند و گروه اول را بازداشت کردند طی آن شرایطی که خبر‌هایش در خبرگزاری‌ها هست و ما جزو گروه سوم بودیم که رفتیم و از گروه دوم به بعد شروع کردند به ممانعت کردن، گروه دوم اصرار فراوانی کردند که حالا با همان قاضی که آن‌ها را بازداشت کرده بود، ما هم پیش همان قاضی رفتیم. آنها را به هر شکل بازداشت کرد.

در ایران وضع این‌طور است که وقتی اسم زندان اوین می‌آید بدن مردم می‌لرزد و دیدند که نه، شاگردان طاهری واقعا کمر به این بستند که بیایند خودشان را تحویل بدهند و ترسی از چیزی ندارند که ما جزو گروه سوم بودیم به آنجا رفتیم و متاسفانه هر چه کردیم که ما را بازداشت کنند، این کار را نکردند؛ یعنی دیدند که این کار ادامه‌دار است و البته ما این کار را باز هم ادامه خواهیم داد، کما این که امروز هم کوچ عظیمی به سمت زندان اوین داریم.

اما دلیل اصلی آن چیزی که خود بنده به آن قاضی گفتم این که، اگر ایشان مجرم است، خب من هم مجرمم و جالب بود که قاضی پرسید ایشان چه به شما داده که حاضرید خودتان بیایید و خودتان را به زندان معرفی کنید؟ و من اشاره کردم به این که ایشان به من زندگی دادند از لحاظ ذهنی که به نظر خود من، از لحاظ ذهنی خیلی مهم نیست؛ من را از تمام جنگ‌ها و تضاد‌هایی که داشتم ایشان نجات دادند. فرزند من با این آموزه‌هایی که دارد در دانشگاه درس می‌خواند متمایز از خلاف‌هایی است که بقیه دانشجو‌ها می‌کنند و در ‌‌نهایت ما گفتیم که اگر ایشان هر جرمی که کرده‌اند، ما هم داریم همان جرم را می‌کنیم. اگر ایشان درس می‌دهند، ما هم درس می‌دهیم. درس عرفان داریم می‌دهیم، اندیشه ایشان را در زندگی پیاده می‌کنیم. اما متاسفانه ممانعت کردند و آخرین حرفی که من به آقای قاضی زدم این بود که به ما بگویید اعتراض خودمان را چطور برسانیم؛ ما هر کاری که می‌کنیم شما جلوی ما را می‌گیرید، می‌گویید غیر قانونی است. شما بگویید به که ما باید چه کار کنیم. و خیلی جالب بود که خود قاضی می‌گفت از طریق رسانه‌ها صدایتان را به گوش مسوولین برسانید. این چیزی است که خود قاضی گفت از طریق رسانه‌ها که البته ما این کار را کردیم. ما از طریق رسانه‌های مختلف این کار را کردیم. خود آقای طباطبایی مصاحبه‌هایی را داشتند اما باز متاسفانه ظاهرا کسی نمی‌خواهد جواب بدهد.

 

– آیا نفس این عمل یعنی تحویل داوطلبانه هواداران و شاگردان آقای طاهری به زندان، می‌تواند تاثیری در تغییر سرنوشت قضایی پرونده محمد علی طاهری داشته باشد؟

عباس آخوند: ببینید ما امیدوار هستیم که اینطور باشد، اما یک مطلب هم کنارش هست؛ درس بزرگی که استاد طاهری به ما دادند. ما نه فقط برای استاد، بلکه برای ظلمی که به همه‌ی زندانی‌های عقیدتی دارد می‌شود، این کار را انجام می‌دهیم. این که نتیجه چه بشود مهم نیست. ما پیرو مکتب امام حسین هستیم. امام حسین با ٧٢ نفر شروع کرد به جنگیدن و مسلم بود که با ٧٢ نفر با این لشگر به آن عظیمی، این‌ها کشته می‌شوند و در ظاهر شاید فکر کنید که شکست خورده‌اند اما تاثیری که گذاشت هنوز بعد از ١۴٠٠ سال داریم می‌بینیم دیگر. الان هم به نظر خود من اصلا مهم نیست که نتیجه چه می‌شود.

اتفاقا این سوال را قاضی هم از من پرسید و من به ایشان گفتم اصلا مهم نیست که نتیجه چه می‌شود، مهم این است که من آن رسالتم را انجام بدهم و آن وظیفه‌ای که دارم در قبال ظلم‌ستیزی را انجام بدهم و باز اگر حق و عدالتی باشد، بی‌تاثیر نخواهد بود. به نظر خود بنده اصلا بی‌تاثیر نیست چرا که چند نفر از ما را می‌خواهند بگیرند زندان کنند؟ آماری که خود اطلاعات سپاه در مورد عرفان حلقه داده است، در ایران ۶ میلیون نفر هست، چقدر از ما را می‌خواهند بگیرند؟ و این که اگر خیلی از دوستان هنوز اقدامی نکرده‌اند، نشسته‌اند که ببینند این‌ها چکار می‌خواهند بکنند. دارند مدارا می‌کنند، اما اگر بخواهد به همین وضع پیش برود، قطعا جمعیت خیلی زیادی برای کوچ اعلام آمادگی کرده‌اند که ما در قالب کمپین هم هستیم و مطمئن هستیم ان‌شاءلله تاثیر خواهد گذاشت. اما در کل آن بحث دفاع از حقوق بشر، دفاع از مظلوم است که برای ما مهم است.

 

– چهار گروه تابه‌حال در قالب کمپین «کوچ به زندان اوین» خودشان را به زندان معرفی کرده‌اند. مسوولان از بازداشت گروه سوم و چهارم خودداری کرده‌اند. دلیل خودداری از بازداشت آن‌ها به نظر شما چه بوده است؟ با توجه به اینکه خودتان عضو گروه سوم بودید و اگر از بازداشت شما در این گروه اخیر که مترصد هستید به زندان اوین بروید نیز ممانعت شود، شما چه کار می‌کنید؟

عباس آخوند: ما این دفعه تصمیمی که گرفتیم این است که دم درب زندان بنشینیم، بالاخره باید یک کاری با ما بکنند. یعنی این که یا استادمان را آزاد کنند اگر ما مجرم نیستیم و به قول معروف ما را دستگیر نمی‌کنند؛ یا اینکه ما را هم به داخل زندان ببرند. یعنی ما این دفعه خیلی مصمم‌تر از قبل خواهیم رفت و این که ما را دستگیر نکرده‌اند، به نظر خود من به دلیل این است که این‌ها می‌دانند که این یک اتفاقی است که زنجیره‌وار خواهد افتاد، یعنی این نیست که چند روز این طور باشد و تمام بشود و این بازتاب خوبی برای این‌ها ندارد. به علاوه این که ما گروه‌هایمان، گروه‌های بزرگی بود حداقل ۴٠، ۵٠ نفر بود که می‌خواستیم این کار را انجام بدهیم. اما باز حالا طبق رایزنی‌هایی که کردیم گفتیم با تعداد کمتر برویم. یعنی می‌خواهم بگویم خدا را شکر، داوطلب برای این کار زیاد هست و این‌ها این را می‌دانند. می‌دانند که ما آدم‌هایی هستیم که به خاطر حق حاضریم از جان خودمان بگذریم، این که حالا زندانی شدن است، آن‌ها مصمم بودن ما را دیدند شروع کردند به این که ما را بخواهند بازداشت نکنند.

خیلی برای من جالب است که من دارم در این مملکت زندگی می‌کنم و این برایم جالب بود و به دوستانم هم گفتم؛ این که یک قاضی بلند شود از دفترش بیاید بیرون، بیاید جایی که ما در دادگاه اوین بودیم و حدود دو ساعت با ما حرف می‌زند که ما را متقاعد کند که برگردیم. این اتفاق اصلا خیلی نادر است؛ یعنی در مجامع قضایی یا حتی پاسگاه‌ها و ارگان‌های دولتی، یک سرباز هم جواب ما را نمی‌دهد، جواب ارباب رجوع را نمی‌دهد. اما این که یک قاضی از دفترش بیاید پایین برای متقاعد کردن ما و حتی بار‌ها و بار‌ها گفت من می‌دانم این صحبت‌هایی که شما می‌کنید درست است. من می‌دانم شما‌ها خلافکار نیستید. یعنی شهادت می‌داد به این که ما جرمی را مرتکب نشدیم، با بقیه آدم‌های مملکت فرق می‌کنیم. حتی این جمله را گفت. اما با این حال به نظرم این‌ها از ترسشان است که این بازداشت‌ها را انجام ندادند و چرا با این حال با این اراده‌ای که شما می‌بینید استاد ما را آزاد نمی‌کنند واقعا برای من جای سوال است.

 

– قاضی‌ای که شما اشاره کردید، ماشاءلله احمد‌زاده قاضی پرونده محمد علی طاهری است؟

عباس آخوند: نه، ایشان نبودند. ایشان اسمش را به من نگفتند، اما متوجه شدیم که قاضی شعبه ۵ دادسرای اوین است. اما اسمش را به ما نگفتند. البته این که می‌گویم شعبه ۵، این را طبق گفته خودشان می‌گویم. چون هر چه ما اسمشان را پرسیدیم، جوابی ندادند و ما وقتی این را پرسیدیم، این را به من جواب دادند که ایشان قاضی شعبه ۵ است.

 

– مخاطبان کمپین کوچ به زندان اوین چه کسانی هستند؟ مسوولان حکومتی، سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر و یا به طور کلی شما جلب افکار عمومی مد نظرتان است؟

عباس آخوند: ببینید ما در درجه اول مسوولین قضایی و حقوق بشر و در ‌‌نهایت مجموع مردم. در حرکت آخری که کردیم با آقای دکتر نوری‌زاد و آقای دکتر ملکی صحبت کردیم و آن‌ها هم آمدند و حمایت کردند و آقای ملکی بیانیه‌ای دادند، از آحاد مردم خواستند که این کار را بکنند و صدای اعتراض را به این شکل برسانند. و امروز به نظر من این اندیشه، یک اندیشه‌ای شده که مردمی است و امیدوارم که مردم معمولی هم به این فکر بیافتند که یک معلم بی‌گناه، الان در زندان هست. معلمی که اگر آموزه‌هایش تدریس بشود، درس داده بشود، خیلی از این فسادها و این ناهنجاری‌هایی که در مملکت ما هست، برطرف خواهد شد و من واقعا به شخصه این را عرض می‌کنم اگر هر خطری را به جانم می‌خرم، از صحبتی هم که با آن قاضی کردم این بود که اگر هر خطری را به جانم می‌خرم، تنها دلیلش این است که در این جامعه دارم زندگی می‌کنم، این فسادی که هست را دارم می‌بینم و افتخارم این است در دانشگاه‌هایی که پسر من دارد درس می‌خواند و می‌آید برای من تعریف می‌کند از کار‌های منافی عفتی که دارد متاسفانه انجام می‌شود و پسر من درد می‌کشد، بابت این که می‌گوید بابا من نمی‌خواهم دیگر دانشگاه بروم چون در دانشگاه این کار می‌شود، آن کار می‌شود؛ تجاوز به دختر‌ها می‌شود و ایشان متمایز بقیه دارد فکر می‌کند. من به آن قاضی هم عرض کردم گفتم تنها دلیلش این است که این جوان هم مثل بقیه است، با این تفاوت که آموزه‌های عرفان حلقه به ایشان اجازه نمی‌دهد که پا روی حق کسی بگذارد و در حریم شخصی کسی وارد بشود و یا این که بخواهد کاری را انجام بدهد که خدا و شرع و عرف دوست ندارد. بنابراین ما پیاممان اولا برای همه مردم دنیا و بعد مردم مملکت خودمان که راهی هست برای این که از صددرصد ازدواجی که شکل می‌گیرد، ٨٠ درصدش به طلاق نرسد. اگر این آموزه‌ها را ما داشته باشیم، اگر این اندیشه را داشته باشیم؛ قطعا زندگی خیلی بهتری خواهیم داشت. کما این که زندگی خود من گواه و شهادت‌دهنده این است.

در پایان من هم این جمله را عرض می‌کنم و این شهادت را می‌دهم که من انسانی بودم که خلافکار بودم، مواد مخدر مصرف می‌کردم، مشروب مصرف می‌کردم و کنارش آدم بی‌سوادی هم نبودم. من حتی دروس حوزوی را هم تا یک سطحی رفته بودم و خوانده بودم، اما نا‌آرام و پر از تضاد… خدا را شکر که ٧، ٨ سال است که با آموزه‌های عرفان حلقه آشنا شده‌ام. می‌توانم این را بگویم که یک مسلمانی شده‌ام به معنای واقعی، یک مسلمانی که به یگانگی خداوند شهادت می‌دهم. شهادت می‌دهم به رسالت حضرت رسول و ولایت حضرت علی و فرائض دینی‌ام را دیگر با ظاهر جلو نمی‌روم و با تمام وجودم پذیرفتم و این شهادت را می‌دهم که این آموزه‌ها بود که من را از منجلاب اعتیاد و خلاف بیرون کشید و امروز افتخار می‌کنم که وقتی با خانواده‌ام و دامادم خداحافظی کردم، گفتم به خاطر یک اندیشه حق دارم زندان می‌روم، نه به خاطر خلاف و مواد مخدر یا جرم‌های دیگر و پای این اندیشه هم ایستادیم انشاءلله به امید خدا و از کسانی که صدای من را می‌شنوند خواهشم این است که یک معلم و کسی که تمام زندگی‌اش را گذاشته برای آگاه کردن بشریت، به ناحق در زندان است. نباید ساکت بنشینیم، باید حق را مطالبه کنیم؛ چرا که حق خود ماست در حقیقت که دارد پایمال می‌شود.