صدور قرار بازداشت یک ماهه برای پگاه ضیاء از شاگردان محمد علی طاهری

به دنبال بازداشت «پگاه (معصومه) ضیاء» در روز ۱۷ دی‌ماه، “دادسرای فرهنگ و رسانه” به خانواده او گفته‌اند: «پگاه در زندان اوین می‌باشد و قرار بازداشت یک ماهه برایش صادر شده است.»

به گزارش خبرگزاری عرفان (اِنا)، «مریم ضیاء» خواهر این شاگرد بازداشت شده محمد علی طاهری، امروز یک‌شنبه ۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۵ (۸ ژانویه ۲۰۱۷) در این باره در صفحه فیس‌بوکی‌اش نوشته: «مادرم امروز به دادسرای فرهنگ و رسانه مراجعه کرده به او گفته‌اند که پگاه در زندان اوین می‌باشد و قرار بازداشت یک ماهه برایش صادر شده است. پگاه بر روی این قرار بازداشت اعتراض زده که هنوز جواب این اعتراض را نداده‌اند.»

«مریم ضیاء» همچنین در خصوص دلایل بازداشت و اتهام‌های انتسابی به خواهرش نوشته: «بازپرس پرونده به مادرم تاکید کرده که در هر صورت برایش سریع‌تر یک وکیل بگیرید. و در جواب مادرم که پرسیده آخر برای چه بازداشت شده و اتهامش چیست گفته‌اند که به خودش گفته‌ایم و نیازی نیست شما بدانید.»

«پگاه (معصومه) ضیاء» از شاگردان «محمد علی طاهری» روز جمعه ۱۷ دی‌ماه ۱۳۹۵ (۶ ژانویه ۲۰۱۷)، در هنگام بازگشت از سفر ترکیه به ایران، از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در فرودگاه بین‌المللی امام بازداشت شد.

بازداشت «پگاه (معصومه) ضیاء» در حالی صورت گرفته که او پیش‌تر در جریان تجمع شاگردان و هوادارن «عرفان حلقه» در مقابل دادگاه انقلاب بازداشت شد، و در دادگاه انقلاب تهران در ۱۸ بهمن‌ماه ۱۳۹۳، به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع غیرقانونی” به تحمل “یک سال حبس تعزیری” و “۷۴ ضربه شلاق” محکوم شده بود.

این عضو عرفان حلقه و از شاگردان «محمد علی طاهری»، پیش از این نیز در ارتباط با بازداشت قبلی خود در سال ۱۳۸۵ به تحمل یک سال زندان تعلیقی محکوم شده بود. اتهام او “شرکت در گردهمایی مسالمت‌آمیز ۲۲ خردادماه ۱۳۸۵” بوده که “به هدف تغییر در قوانین تبعیض‌آمیز علیه زنان” برگزار شده بود.